Jak wybrać krem do opalania, aby zapewniał skuteczną ochronę przed słońcem?

Article Read Duration 10 min. czas czytania

Kremy do opalania to powszechne określenie kremów z filtrem, po które najczęściej sięgamy w okresie lata i podczas większej aktywności na świeżym powietrzu. Tymczasem krem z filtrem do ciała i twarzy powinien stanowić stały element codziennej fotoprotekcji. Niestety, wybór właściwego produktu do opalania nierzadko sprawia trudności. Aby krem do opalania mógł spełniać swoją rolę, powinien zapewniać wysoką ochronę przed słońcem, być dopasowany do potrzeb skóry i komfortowy w użyciu. Dowiedz się, dlaczego codzienna fotoochrona jest niezbędna oraz jaki krem do opalania okaże się odpowiedni dla Ciebie.

SPF, UVA, UVB, czyli jak rozumieć oznaczenia na kremach z filtrem

Trudności w doborze odpowiedniego kremu lub mleczka do opalania często wynikają z nieznajomości działania tego produktu na skórę. Krem z filtrem bądź krem do opalania to kosmetyk, którego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB. Oprócz tego, krem z filtrem:

  • zabezpiecza skórę przed fotostarzeniem;
  • chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi oraz ich negatywnymi skutkami;
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się przebarwień słonecznych.

Jednym z pierwszych problemów, na jakie napotykają użytkownicy przy wyborze kremu z filtrem do ciała i twarzy są znajdujące się na produkcie oznaczenia. Poniżej znajdziesz ich dokładne wyjaśnienie:

 

SPF

Oznaczenie SPF, które spotkasz na opakowaniu każdego kremu z filtrem to skrót od angielskiej nazwy Sun Protection Factor. Jego wartość, np. SPF 30 lub SPF 50, to stosunek minimalnej dawki potrzebnej do wywołania rumienia na skórze, która jest chroniona kosmetykiem z filtrem – do minimalnej dawki promieniowania koniecznej do wywołania rumienia na skórze niechronionej żadnym kosmetykiem.

Im wyższa wartość współczynnika SPF, tym wyższa ochrona. Jednak dla zachowania tej skuteczności niezbędna jest reaplikacja produktu i stosowanie się do wszystkich ostrzeżeń i wskazówek umieszczonych na etykiecie kosmetyku. Należy pamiętać, że ochrona ta nie wzrasta liniowo - SPF 50 nie daje dwa razy większej ochrony niż SPF 25.

W rzeczywistych warunkach krem z filtrem może ulegać ścieraniu lub jego działanie może być osłabione przez wpływ potu czy wody. Dlatego by zapewnić sobie długotrwałą ochronę przed słońcem, należy pamiętać o reaplikacji produktu co 2-3 godziny lub częściej.

Stosując krem do opalania 50+ warto mieć świadomość, że nie zabezpieczy on naszej skóry przed promieniowaniem UV w 100%, gdyż żaden krem z filtrem nie jest w stanie zapewnić 100% ochrony. Kremy z filtrem o wartości SPF50+ chronią skórę w około 95%, co stanowi bardzo dobry wynik. Mimo to kluczowe jest rozważne korzystanie ze słońca oraz reaplikowanie produktu, w celu zapewnienia ciągłości ochrony. Co więcej, SPF dotyczy wyłącznie ochrony przed promieniowaniem UVB i nie chroni skóry przed skutkami działania promieniowania UVA. Aby mieć pewność, że kosmetyk zabezpiecza skórę również przed promieniowaniem UVA, na produkcie należy szukać innych oznaczeń.

 

UVA w „kółeczku”

Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie skóry przed promieniowaniem UV, na produktach do fotochrony szukaj symbolu UVA umieszczonego w kółeczku. To zapewnienie, że dany kosmetyk oferuje ochronę przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UVA i m.in. zapewnia ochronę przed fotostarzeniem. Symbol UVA w kółku oznacza, że wskaźnik ochrony przed promieniowaniem, PPD, wynosi co najmniej ⅓ wartości SPF.

 

PPD i PA+

Oznaczenie PA+ określa wartość PPD (Persistent Pigment Darkening), czyli liczby wskazującej na dokładny poziom ochrony przed promieniowaniem UVA. PPD określa, ile razy mniejsza będzie dawka promieniowania UVA docierającego do skóry chronionej kremem z filtrem w porównaniu do skóry niezabezpieczonej.

Jak w takim razie czytać i interpretować oznaczenia PA+ pod kątem ochrony przed promieniowaniem UVA?

  • PA+ oznacza PPD między 2 a 4
  • PA++ oznacza PPD między 4 a 8
  • PA+++ oznacza PPD między 8 a 16
  • PA++++ oznacza PPD 16 i wyżej. Jednocześnie to najwyższa ochrona przed promieniowaniem UVA, jaką może zaoferować produkt.

Coraz częściej spotyka się konkretne wartości PPD podane na etykietach opakowań. PPDnie musi być wysokie, aby chronić skórę przed promieniowaniem UVA. Oczywiście imwyższe PPD tym ochrona jest wyższa, ale uzyskanie wartości PPD bliskich wartości SPFjest bardzo trudne.

Dlaczego oznaczenia jak UVA w kółku, PPD i PA są tak istotne? Informują nas o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UVA, które m.in. odpowiada za przedwczesne procesy starzenia w skórze.

 

HEV

Oznaczenie HEV na kremie z filtrem do ciała i twarzy informuje, że dodatkowo zapewnia on ochronę przed światłem niebieskim. Światło niebieskie, czyli HEV, to rodzaj promieniowania emitowany głównie przez Słońce, w mniejszym stopniu przez ekrany komputerów, tabletów czy telefonów. Podobnie jak UVB i UVA może prowadzić do powstawania wolnych rodników, prowadzących do szybszego starzenia się skóry. Dlatego, jeśli na co dzień pracujesz przed komputerem, przy wyborze kremu z filtrem zwróć uwagę również na to oznaczenie.

 

IR

Symbol IR to promieniowanie podczerwone, które ma zdolność do przenikania do najgłębszych warstw skóry, czyli miejsca powstawania nowych komórek. Tym samym może obniżać ich zdolności antyoksydacyjne, przyczyniając się do szybszego starzenia.

Dlaczego stosowanie kremów z filtrem do ciała i twarzy jest niezbędne?

Poznając poszczególne oznaczenia być może mogłeś już zauważyć, dlaczego tak ważna jest codzienna ochrona skóry przed słońcem. Promieniowanie UV, choć stanowi niewielki procent spośród wszystkich rodzajów promieniowania, wykazuje największy wpływ na nasz organizm. W jego skład wchodzi promieniowanie UVC (nie dociera do powierzchni Ziemi) oraz:

  • promieniowanie UVA – jest najbardziej szkodliwe dla skóry, również ze względu na to, że przez wiele lat jego wpływ na skórę może pozostawać niewidoczny. Promieniowanie UVA ze względu na długość fali (ok. 320-400 nm) może przenikać aż do skóry właściwej, powodując uszkodzenia DNA komórek. Promieniowanie UVA przyspiesza fotostarzenie skóry, uszkadza warstwę hydrolipidową, sprzyja powstawaniu przebarwień czy nasilaniu takich dermatoz jak trądzik, trądzik różowaty czy AZS. Promieniowanie UVA sprzyja również degradacji kolagenu i elastyny, co wpływa na utratę jędrności skóry i powstawanie zmarszczek. Co równie istotne, natężenie promieni UVA jest niezmienne przez cały rok.
  • promieniowanie UVB – odpowiada za produkcję witaminy D w naskórku, jednak przede wszystkim jest odpowiedzialne za wywoływanie silnych reakcji skóry na słońce, jak opalenizna, jak i podrażnienia, rumień i oparzenia słoneczne. Może przyczyniać się do utrwalania przebarwień. Jego wpływ najsilniej odczuwamy latem, szczególnie w godzinach 10-16. Jego intensywność działania jest zależna od szerokości geograficznej, pory roku i warunków atmosferycznych. W przeciwieństwie do promieniowania UVA, które może przenikać przez szyby, promienie UVB są prawie w całości pochłaniane.

Promieniowanie UVA i UVB jest szczególnie niebezpieczne dla skóry dzieci, która jest cieńsza, delikatniejsza i przez to bardziej podatna na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV niż skóra osób dorosłych. Szacuje się, że nawet jedno oparzenie słoneczne w dzieciństwie niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym. Co więcej, nawet 50% życiowej ekspozycji na słońce ma miejsce już przed 18-20 rokiem życia1,2. Dlatego tak istotna jest prawidłowa ochrona skóry najmłodszych przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV.

Ochrona skóry dziecka przed słońcem

Najskuteczniejsze kremy do opalania, czyli jakie?

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego w social mediach każdego roku pojawiają się treści mające wykazywać wyższość filtrów mineralnych nad chemicznymi. Co więcej, można wręcz natknąć się na informacje mówiące o tym, że filtry chemiczne są szkodliwe dla skóry.

Niestety, tego typu treści są niczym innym jak dezinformacją, która w efekcie może przyczynić się do tego, że więcej osób zrezygnuje ze skutecznej i bezpiecznej ochrony przeciwsłonecznej, jaką również oferują filtry chemiczne.

Dlaczego tak bardzo krytykuje się filtry chemiczne? Wiele osób z niepewnością podchodzi do wszystkiego, co określa się jako „chemiczne”. Jednak w przypadku filtrów określenie chemiczne dotyczy sposobu przetwarzania energii promieniowania UV. Działanie filtrów chemicznych polega w większości na pochłanianiu promieniowania. Natomiast działanie filtrów fizycznych zależne jest od długości fali, z jaką mają do czynienia. Stąd, nie tylko odbijają promieniowanie UV, jak się powszechnie uważa, ale również rozpraszają i pochłaniają, podobnie jak filtry chemiczne.

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj filtrów jest tak samo bezpieczny dla skóry. Świadczy o tym również fakt, że receptura każdego kosmetyku przed wprowadzeniem na rynek poddawana jest rygorystycznym testom i ocenie bezpieczeństwa, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy.

Mimo to, coraz częściej słyszy się o „naturalnych” filtrach przeciwsłonecznych, które mają stać w opozycji dla kremów przeciwsłonecznych do twarzy i ciała zawierających filtry fizyczne i chemiczne. Jako przykłady takich „naturalnych” filtrów podaje się aloes, olej z pestek malin, masło shea czy olej jojoba. W tych surowcach faktycznie można znaleźć niewielkie ilości SPF, jednak są one stanowczo zbyt niskie i niestabilne, by zapewnić skuteczną ochronę. Stąd nie powinny stanowić alternatywy dla kremów do opalania z filtrem, które zostały pod tym kątem dokładnie przebadane. Stosując pojedyncze surowce zamiast kremu z SPF 50 do twarzy możemy doprowadzić do niepotrzebnych podrażnień i oparzeń skóry.

Aplikacja odpowiedniej ilości kremu z filtrem

Kiedy należy stosować kremy do opalania z filtrem?

Niektóre osoby po kremy do opalania z filtrem sięgają dopiero latem, gdy temperatury zaczynają przekraczać 20 stopni Celsjusza. Niestety, promieniowanie ma niekorzystny wpływ na naszą skórę przez cały rok, dlatego krem z filtrem powinien stać się stałym elementem porannej rutyny pielęgnacyjnej.

Codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem to wsparcie skóry w walce z wolnymi rodnikami i objawami przedwczesnego starzenia, jak zmarszczki, przebarwienia czy utrata jędrności skóry. Co więcej, jest niezbędne w przypadku zmagania się z takimi problemami skórnymi jak trądzik, trądzik różowaty, czy atopowe zapalenie skóry (promieniowanie UV prowadzi do nasilenia objawów).

O ochronie przeciwsłonecznej i regularnej reaplikacji powinno się pamiętać również w trakcie uprawiania aktywności fizycznej. Podczas wysiłku i ruchu może dojść do ścierania produktu ze skóry, a tym samym osłabienia jego działania. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna również w przypadku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zimą oraz w trakcie górskich wędrówek.

Kobieta w swetrze aplikująca krem z filtrem na twarz

Fotoprotekcja jest niezbędna również w przypadku opalania w ciąży, jak i skóry najmłodszych. Jako rodzice powinniśmy dawać jak najlepszy przykład swoim dzieciom i budować w nich zdrowe nawyki od najmłodszych lat. Jak stosować krem do opalania dla niemowląt? Należy pamiętać, że niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy powinny całkowicie unikać bezpośredniego promieniowania słonecznego i nosić odpowiednie nakrycia głowy oraz odzież chroniącą przed promieniami UV. Jeśli całkowite uniknięcie słońca nie jest możliwe, należy zastosować krem z filtrem nawet na najmniejszych odsłoniętych obszarach skóry.

W przypadku niemowląt powyżej 6 miesięcy i dzieci należy pamiętać nie tylko o stosowaniu kremu z filtrem SPF50+ dla dzieci oraz regularnej reaplikacji. Kluczowa jest także przewiewna i komfortowa odzież zasłaniająca ciało, odpowiednie nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem oraz ograniczenie ekspozycji słonecznej między godziną 10 a 16.

Jak wybrać krem do opalania dla dzieci i dorosłych, aby zapewniał skuteczną ochronę przed słońcem?

W La Roche-Posay wygląd i kondycja Twojej skóry oraz Twoich bliskich jest dla nas priorytetem. Dlatego w ofercie naszej marki znajdziesz dermokosmetyki oferujące wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a także dopasowane do każdego rodzaju skóry i jej wyjątkowych potrzeb. Dzięki Mexorylowi 400 produkty z gamy Anthelios UVMUNE oferują przełomowy poziom ochrony przeciwsłonecznej – skuteczniejszy niż kiedykolwiek wcześniej w ochronie przeciw najdłuższymi promieniami UVA (380-400nm). Wszystkie kosmetyki zawierające w nazwie UVMUNE są wzbogacone właśnie o ten innowacyjny filtr UV, co czyni je idealnym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, w szczególności w warunkach intensywnego nasłonecznienia lub przy skórze szczególnie wrażliwej na słońce.

Jaki krem z filtrem do twarzy dla dorosłych wybrać? Oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej warto zwrócić uwagę na jego konsystencję oraz to, by dobrze współpracował z makijażem.

La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+

Jeśli szukasz lekkiego kremu z filtrem, który doskonale będzie współgrał z Twoim makijażem, sięgnij po Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+. Oprócz bardzo wysokiej i długotrwałej ochrony przeciwko promieniowaniu UVA/UVB oraz ultradługiemu UVA, wyróżnia się lekką i niewidoczną formułą. Jest idealny do codziennego stosowania, skutecznie koi i odżywia skórę, nie pozostawiając białych śladów.

La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 Krem nawilżający SPF 50+

Natomiast jeśli od swojego kremu z filtrem wymagasz nie tylko wysokiej ochrony, ale również długotrwałego działania nawilżającego, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie produkt o lekkiej konsystencji i szybkim wchłanianiu, jak Anthelios UVMUNE 400 Krem nawilżający SPF 50+. To produkt odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, zapewniający 24-godzinne nawilżenie. Kluczowym elementem jego formuły jest Mexoryl 400, najskuteczniejszy3 filtr UV, chroniący przed najbardziej szkodliwymi promieniami UVA (do 400 nm), które stanowią 30% całego spektrum promieni UV i szkodliwie wpływają na skórę przez cały rok. Formuła chroni również przed głębokim uszkodzeniem komórek. Dzięki technologii Netlock zapewnia bardzo wysoką ochronę o niewidocznej konsystencji, tworząc jednorodną i wytrzymałą ochronną „siatkę” na skórze. Posiada nietłustą i nieklejącą się konsystencję.

LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS UVMUNE 400 Fluid przeciw przebarwieniom SPF 50+

Wybierając krem z filtrem dla dorosłych, warto zwrócić uwagę na szczególne potrzeby skóry, do których można zaliczyć widoczne przebarwienia. Doskonałym wsparciem wymagającej skóry okaże się Anthelios UVMUNE 400 Fluid przeciw przebarwieniom SPF50+. Jego formuła również została wzbogacona w Mexoryl 400. Składnikiem aktywnym, który wyróżnia kosmetyk, jest Melasyl™. To przełomowa cząsteczka opracowana w walce z przebarwieniami. Melasyl™ przechwytuje nadmiar melaniny, zanim pozostawi ona zmiany na skórze, zapewniając silną skuteczność przeciw przebarwieniom i zapobiegając ich nawrotom. Ze względu na swój mechanizm działania jest szczególnie polecany w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce. Posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania i nie lepi się na skórze.

La Roche-Posay Anthelios Niewidoczny Spray SPF50+

Po jaki krem z filtrem 50 do ciała sięgnąć, by zapewnić sobie skuteczną ochronę oraz komfortową aplikację? Warto zwrócić uwagę na Anthelios Niewidoczny Spray SPF 50+. Zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB. W jego formule znajdziesz XL-Protect. To silna mieszanka filtrów UV i antyoksydantów, zapewniająca szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Pomaga chronić przed uszkodzeniem skóry wywołanym stresem oksydacyjnym i zanieczyszczeniami. Formuła produktu została wzbogacona również w glicerynę o właściwościach nawilżających i wzmacniających barierę skórną oraz technologię Netlock, która zapewnia bardzo wysoką ochronę o niewidocznej konsystencji. Spray nie pozostawia białych śladów, jest bardzo odporny na wodę, pot i piasek. Pamiętaj, by przed aplikacją na skórę twarzy odpowiednią ilość kosmetyku rozpylić na dłonie.

La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Spray SPF 50+

Jaki krem z filtrem dla dzieci wybrać? Jeśli Twoje dziecko niecierpliwi się w trakcie aplikacji klasycznego kremu z filtrem, warto sięgnąć po kosmetyk, który zapewni wysoką ochronę i wygodę stosowania, jak Anthelios UVMUNE Dermo-Pediatrics Niewidoczny Spray SPF50+. Dzięki Mexoryl 400, najskuteczniejszemu4 filtrowi UV chroniącemu przed najbardziej przenikającymi promieniami UV zapewnia długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVB oraz ultradługim UVA. Dodatkowo, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry, chroniąc przed uszkodzeniem komórek przez promieniowanie UVA. Dzięki obecności witaminy E i masła shea działa antyoksydacyjnie, odżywia i nawilża skórę dziecka. Kosmetyk można stosować u dzieci od 3. roku życia.

La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF 50+

Równie dobrym wyborem w przypadku wrażliwej skóry najmłodszych okaże się Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF 50+. Zawarty w jego formule najskuteczniejszy5 filtr Mexoryl 400 zapewnia długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVB oraz ultradługim UVA. Posiada lekką i przyjemną dla skóry dziecka konsystencję, która nie jest tłusta i nie pozostawia białych śladów. Jest bardzo odporny na działanie wody, potu i piasku. Kosmetyk jest odpowiedni dla dzieci od 3. roku życia.

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Mleczko SPF50+

Jeśli szukasz kremu z filtrem dla najmłodszych, którego możesz użyć już od 6. miesiąca życia, wypróbuj Anthelios Dermo-Pediatrics Mleczko SPF 50+. Dzięki XL-PROTECT, silnej mieszance filtrów UV i antyoksydantów, zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo pomaga chronić przed uszkodzeniem skóry wywołanym stresem oksydacyjnym i zanieczyszczeniami. To dermokosmetyk, który skutecznie nawilża skórę najmłodszych, jednocześnie chroniąc ją przed skutkami promieniowania UV. Jego formuła zawiera masło shea oraz wodę termalną z La Roche-Posay o właściwościach nawilżających, kojących i łagodzących.

Podsumowanie – najlepszy krem do opalania – najczęściej zadawane pytania

Ochrona przeciwsłoneczna to temat budzący każdego roku wiele pytań, które nierzadko przeradzają się w mity. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
  • Czy po użyciu kremu z filtrem skóra dalej się opala? Stosowanie kremów z filtrem nie sprawi, że skóra się nie opali, gdyż nie istnieje produkt do fotoochrony, który zapewniłby 100% ochrony przed słońcem. Zastosowanie kremu z filtrem zapobiega negatywnym skutkom ekspozycji na słońce, jak poparzenia czy podrażniona skóra, nie powstawaniu opalenizny.
  • Czy dzieci potrzebują ochrony przed słońcem? Tak. Skóra dzieci jest znacznie cieńsza niż dorosłych, przez co skutki promieniowania stają się jeszcze bardziej dotkliwe. Krem z filtrem SPF50+ jest niezbędny do ochrony ich skóry.
  • Czy jednorazowa aplikacja kremu do opalania jest wystarczająca? Nie, aby zapewnić ciągłość ochrony przed promieniowaniem UV, krem z filtrem należy reaplikować co 2 godziny lub częściej, jak w przypadku aktywności fizycznej.
  • Czy nosząc makijaż muszę stosować krem do opalania? Tak. Nawet jeśli Twój podkład lub krem BB zawiera filtr SPF, nie będzie on wystarczający, by zapewnić skórze odpowiednią ochronę. W takiej sytuacji przed makijażem należy zastosować odpowiednią ilość kremu z filtrem. 
  • Reaplikacja kremu do opalania zwiększa jego wartość. Nie. Wartości SPF się nie sumują. Dlatego jeśli najpierw zaaplikujesz krem z SPF30 a na to SPF50, wysokość jego ochrony w dalszym ciągu będzie równa najwyższej wartości, czyli SPF50, nie SPF80!

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

1Green, A.C., S.C. Wallingford, i P. McBride, Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: epidemiological evidence. (Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w dzieciństwie i szkodliwe skutki dla skóry: dowody epidemiologiczne). Prog Biophys Mol Biol, 2011. 107(3): str. 349-55.
2Balk, S.J., H. Council on Environmental, and D. Section on, Ultraviolet radiation: a hazard to children and adolescents. (H. Komisja Środowiskowa i D. Sekcja ds., promieniowania ultrafioletowego: zagrożenie dla dzieci i młodzieży). Pediatrics, 2011. 127(3): str. 791-817.
3Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm.
4Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm.
5Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm.

 

Bibliografia

  1. Balk, S.J., H. Council on Environmental, and D. Section on, Ultraviolet radiation:a hazard to children and adolescents. (H. Komisja Środowiskowa i D. Sekcja ds.,promieniowania ultrafioletowego: zagrożenie dla dzieci i młodzieży). Pediatrics, 2011. 127(3): str. 791-817.
  2. Cole C, Shyr T, Ou-Yang H. Metal oxide sunscreens protect skin by absorption, not by reflection or scattering. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2016 Jan;32(1):5-10. doi: 10.1111/phpp.12214. Epub 2015 Nov 10. PMID: 26431814.
  3. Green, A.C., S.C. Wallingford, i P. McBride, Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: epidemiological evidence. (Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w dzieciństwie i szkodliwe skutki dla skóry: dowody epidemiologiczne). Prog Biophys Mol Biol, 2011. 107(3): str. 349-55.
  4. Kosmopedia: Czy filtry chemiczne są szkodliwe, a fizyczne nie?, kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/czy-filtry-chemiczne-sa-szkodliwe-a-fizyczne-nie/ [dostęp: 03.04.2025].
  5. Kosmopedia, Czy podwójna aplikacja kremu z filtrem podwaja wartość SPF?, kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/mit-o-micie/ [dostęp: 03.04.2025].
  6. Kosmopedia, Czy stosowanie kremów z wysokim SPF jest niezdrowe?, kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/czy-stosowanie-kremow-z-wysokim-spf-jest-niezdrowe/ [dostęp: 03.04.2025].
  7. Kosmopedia, Wszystko, co musisz wiedzieć o produktach ochrony przeciwsłonecznej, kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-produktach-ochrony-przeciwslonecznej/ [dostęp: 03.04.2025].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.