Krem przeciwzmarszczkowy kluczem do młodziej wyglądającej skóry – jak działa i kiedy zacząć stosować?

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Powstawanie zmarszczek i utrata jędrności skóry związana jest między innymi z utratą kolagenu i elastyny w skórze – co z biegiem lat jest procesem naturalnym. Dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków, takich jak kremy przeciwzmarszczkowe, można opóźnić oznaki starzenia i skutecznie zredukować ich widoczność w domowych warunkach. Kiedy warto po nie sięgnąć i jak je stosować?

Kiedy zacząć stosować krem przeciwzmarszczkowy?

Starzenie się skóry to nieodłączny i naturalny element biologii człowieka. Już po 25. roku życia w skórze zaczynają zachodzić pierwsze subtelne zmiany1. Dochodzi do spadku produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych odpowiedzialnych m.in. za jędrność skóry. Zmniejszona zostaje grubość naskórka, a skóra staje się wiotka i mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kolagen to główny budulec skóry, który zapewnia jej gładkość i sprężystość, z kolei elastyna odpowiada za zdolność do jej rozciągania się i powrotu do pierwotnego kształtu. Oba białka tworzą kluczowy fundament skóry, który chroni ją przed zwiotczeniem i powstawaniem zmarszczek. Po 25. roku życia utrata kolagenu jest na poziomie ok. 1% rocznie2 i to dobry moment, aby sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy. Nawet jeśli w tym wieku oznaki starzenia się, takie jak zmarszczki na czole, zmarszczki wokół oczu czy ogólna utrata jędrności, nie są jeszcze widoczne, warto działać profilaktycznie. Sięgnięcie po dobry krem przeciwzmarszczkowy pomaga nie tylko opóźnić pojawienie się pierwszych oznak starzenia się skóry, ale także wspiera proces jej regeneracji, poprawia nawilżenie oraz pozytywnie wpływa na ogólną kondycję skóry.

Kobieta z promienną cerą. Jakie warto wybrać kremy przeciwzmarszczkowe w domowej pielęgnacji?

Składniki aktywne w kremach przeciwzmarszczkowych – co warto wiedzieć?

Dobre kremy przeciwzmarszczkowe zawierają w sobie mieszankę składników aktywnych, które nie tylko poprawiają strukturę skóry, ale również działają nawilżająco i wzmacniająco. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych z nich należą:

  • Kwas hialuronowy – to higroskopijna cząsteczka o wyjątkowo silnej właściwości absorpcji wody, przez co jest w stanie utrzymać optymalny poziom nawilżenia naskórka dłużej. W kosmetyce klasyfikowana jest jako humektant, czyli substancja, która ma zdolność do przyciągania i zatrzymywania wody w skórze, przez co wykazuje silne działanie nawilżające. Badania naukowe potwierdzają, że kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego, takie jak krem nawilżająco-przeciwzmarszczkowy, to skuteczny i nieinwazyjny sposób na poprawę nawilżenia, jak również odmłodzenie skóry3. Kwas hialuronowy poprawia bowiem także napięcie skóry, przez co staje się ona bardziej jędrna i wygładzona.
  • Retinol – czyli pochodna witaminy A, to jeden z najbardziej efektywnych składników kremów przeciwzmarszczkowych. Zgodnie z wynikami badań, retinol zwiększa elastyczność, sprężystość i jędrność skóry oraz działa przeciwzmarszczkowo4.
  • Kwas azelainowy – to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w zbożach, takich, jak żyto, pszenica, jęczmień. Znany jest głównie z właściwości, ale także skutecznie wspiera równowagę mikrobiomu skóry, dlatego jest częstym składnikiem kremów do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku. Kwas azelainowy działa również rozświetlająco na skórę, ponieważ hamuje aktywność tyrozynazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny – barwnika skóry. Przebarwienia na twarzy, powstające zarówno na skutek działania promieni UV, jak i procesów starzenia, mogą stać się mniej widoczne dzięki regularnemu stosowaniu kremów z tym składnikiem.
  • Pantenol (prowitamina B5) – w kosmetyce jest znany z właściwości i skutecznego działania łagodzącego objawy podrażnienia skóry. Dodatkowo wspomaga regenerację, poprawia nawilżenie i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, co pomaga w zmniejszeniu oznak starzenia5.
  • Kolagen – oprócz działania ujędrniającego i wzmacniającego strukturę skóry, wykazuje szereg innych właściwości, które pozytywnie wpływają na jej ogólną kondycję. Białko budulcowe tworzy na powierzchni skóry film ochronny, który zapobiega utracie wody, ale także działa regenerująco, łagodząco i wygładzająco.
  • Koenzym Q10 – to jeden z silniejszych antyoksydantów, czyli substancji, które neutralizują działanie wolnych rodników. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza czy dym papierosowy mogą przyczyniać się do przyspieszenia starzenia się skóry, pojawienia się zmarszczek czy utraty jędrności. Koenzym Q10 skutecznie wspomaga ochronę skóry przed oksydacją poprzez neutralizowanie szkodliwych cząsteczek i wspieranie naturalnych mechanizmów regeneracyjnych skóry. Efektem stosowania kremu z koenzymem Q10 jest widocznie zdrowsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych skóra.

Jak stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Regularna pielęgnacja twarzy rano i wieczorem jest kluczowa dla zachowania zdrowego i promiennego wyglądu skóry. Przed nałożeniem kremu skóra powinna być dokładnie oczyszczona, ponieważ resztki makijażu, potu czy innych zanieczyszczeń mogą utrudnić wchłanianie się składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Po oczyszczeniu i osuszeniu skóry warto zastosować tonik, który równoważy pH skóry, a następnie nałożyć krem przeciwzmarszczkowy. Zazwyczaj wystarczy niewielka ilość produktu, np. w ilości odpowiadającej wielkości ziarnka grochu, co pozwoli na równomierne pokrycie twarzy bez pozostawiania tłustej warstwy. Krem przeciwzmarszczkowy najlepiej nakładać delikatnymi ruchami, bez silnego pocierania, by uniknąć objawów podrażnień. Lekkie wklepywanie kosmetyku w skórę świetnie sprawdzi się jako masaż twarzy, który poprawi krążenie krwi, co może przyczynić się do lepszego wchłaniania się składników aktywnych zawartych w formule kremu.

Do codziennej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej warto także wdrożyć kremy z filtrem UV, które wzmacniają ochronę skóry przed oksydacją. Stres oksydacyjny to bowiem proces uszkadzania komórek skóry przez wolne rodniki. Promieniowanie UV jest również źródłem powstawania tych szkodliwych cząsteczek, co przyczynia się do fotostarzenia się skóry.

Jakie są najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe dla skóry wrażliwej?

Najczęstsze problemy skóry wrażliwej to tendencja do podrażnień, zaczerwienień i alergii, dlatego wymaga ona wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji – skutecznej, a jednocześnie delikatnej. Jaki krem przeciwzmarszczkowy wybrać, aby poprawić kondycję wrażliwej skóry?

Krem przeciwzmarszczkowy Hyalu B5 La Roche-Posay

La Roche-Posay krem przeciwzmarszczkowy Hyalu B5

Rekomendujemy kosmetyk La Roche-Posay Hyalu B5 o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym i nawilżającym. Formuła z wodą termalną koi nadreaktywność skóry, a zawartość w niej pantenolu dodatkowo wzmacnia ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi i łagodzi objawy podrażnień. Z kolei dodatek wysoko- i niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego i masła shea skutecznie nawilża i regeneruje skórę.

Jaki wybrać krem przeciwzmarszczkowy dla skóry skłonnej do trądziku?

Skóra skłonna do trądziku kojarzy się z okresem młodzieńczym, jednak bardzo często jest to problem dorosłych. Jeśli ten dotyka osób po 25. roku życia, to oprócz stosowania kosmetyków zmniejszających widoczność niedoskonałości, potrzebują one także produktów, które będą skuteczne w walce z oznakami starzenia się skóry.

Krem-żel przeciw niedoskonałościom Effaclar A.Z. La Roche-Posay

Effaclar A.Z. żel-krem przeciwzmarszczkowy dla skóry skłonnej do trądziku dorosłych - infografika

Krem przeciwzmarszczkowy, który łączy w sobie pielęgnację skóry skłonnej do trądziku dorosłych z działaniem anti-aging, to Effaclar A.Z. Rewolucyjna formuła lekkiego żel-kremu to mieszanka aż trzech składników aktywnych o szerokim spektrum działania:

  • kwasu hialuronowego o działaniu nawilżającym,
  • kwasu azelainowego – odmładzającego, rozświetlającego przebarwienia,
  • kwasu salicylowego – złuszczającego.

Dowiedz się więcej o trądziku dorosłych >>>
Badania kliniczne potwierdzają, że krem redukuje nawracające niedoskonałości w 7 dni6. Jego stosowanie powoduje, że zmarszczki zmniejszają się, a skóra jest bardziej napięta7.

Jaki wybrać przeciwzmarszczkowy krem z filtrem?

Stosowanie kremów z filtrem SPF jest kluczowe w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, ponieważ chronią one skórę przed promieniowaniem UV, które przyczynia się do szybszego starzenia się skóry.

Przeciwzmarszczkowy krem z filtrem Anthelios Age Correct SPF 50 La Roche-Posay

La Roche-Posay krem z filtrem Anthelios Age Correct SPF 50

Anthelios Age Correct SPF 50 to produkt, który oferuje szeroką ochronę przed promieniami UVA i UVB, a jednocześnie zapewnia nawilżenie przez cały dzień. Formuła oparta na sfragmentaryzowanym kwasie hialuronowym, niacynamidzie oraz rezorcynolu sprawia, że kosmetyk zmniejsza widoczność zmarszczek i zmian pigmentacyjnych skóry8.

Podsumowanie

Najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe łączą w sobie działanie odmładzające, a jednocześnie skutecznie nawilżają skórę i ochraniają ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ich regularne stosowanie jest kluczowe, aby zachować młody wygląd skóry na dłużej, zwłaszcza po 25. roku życia, kiedy w skórze dochodzi do pierwszych, choć jeszcze bardzo subtelnych, oznak starzenia się. Marka La Roche-Posay oferuje szeroki wybór kosmetyków przeciwstarzeniowych dopasowanych do różnych potrzeb, jak skóra wrażliwa czy skłonna do trądziku.

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

1Bruna Bravo, Priscila Correia, José Euzébio Gonçalves Junior, Beatriz Sant'Anna, Delphine Kerob. Benefits of topical hyaluronic acid for skin quality and signs of skin aging: From literature review to clinical evidence. National Library of Medicine. 2022 Oct 21;35(12):e15903. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10078143/
2David M. Reilly, Liane Kynaston, Salma Naseem, Eva Proudman, Darcy Laceby.  A Clinical Trial Shows Improvement in Skin Collagen, Hydration, Elasticity, Wrinkles, Scalp, and Hair Condition following 12-Week Oral Intake of a Supplement Containing Hydrolysed Collagen. Dermatology Research and Practice. 2024. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2024/8752787
3Bruna Bravo, Priscila Correia, José Euzébio Gonçalves Junior, Beatriz Sant'Anna, Delphine Kerob. Benefits of topical hyaluronic acid for skin quality and signs of skin aging: From literature review to clinical evidence. National Library of Medicine. 2022 Oct 21;35(12):e15903. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10078143/ 
4Anthony Brown, Marta Furmanczyk, David Ramos, Adrià Ribes, Laia Pons, Javier Bustos, Antonio R Fernández de Henestrosa, Corinne Granger, Eric Jourdan. Natural Retinol Analogs Potentiate the Effects of Retinal on Aged and Photodamaged Skin: Results from In Vitro to Clinical Studies. National Library of Medicine. 2023 Aug 24;13(10):2299–2317. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10539272/ 
5Surjanto, Julia Reveny, Juanita Tanuwijaya, Anthony Tias, Calson. Comparison of Anti-Aging Effect Between Vitamin B3 and Provitamin B5 Using Skin Analyzer. International Journal of PharmTech Research. 2016;Vol.9, No.7;99-104. https://sphinxsai.com/2016/ph_vol9_no7/1/(99-104)V9N7PT.pdf
6Badanie kliniczne. 81 osób.
7Badanie kliniczne, 42 osoby.
8Badanie kliniczne, widoczność przebarwień, 50 badanych. -26% redukcja przebarwień.

 

Bibliografia

  1. David M. Reilly, Liane Kynaston, Salma Naseem, Eva Proudman, Darcy Laceby.  A Clinical Trial Shows Improvement in Skin Collagen, Hydration, Elasticity, Wrinkles, Scalp, and Hair Condition following 12-Week Oral Intake of a Supplement Containing Hydrolysed Collagen. Dermatology Research and Practice. 2024, onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2024/8752787, data wejścia: 11.03.2025
  2. Xin He, Xinyu Gao, Weidong Xie. Research Progress in Skin Aging and Immunity. Int. J. Mol. Sci. 2024, 25(7), 4101, www.mdpi.com/1422-0067/25/7/4101, data wejścia: 11.03.2025
  3. Amanda Zielińska, Anna Kamm, Aleksandra Dąbrowska. Procesy zachodzące w ludzkiej skórze odpowiadające za jej starzenie. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(2):75-80, aestheticcosmetology.com/processes-in-the-human-skin-responsible-for-its-aging/, data wejścia: 11.03.2025
  4. Bruna Bravo, Priscila Correia, José Euzébio Gonçalves Junior, Beatriz Sant'Anna, Delphine Kerob. Benefits of topical hyaluronic acid for skin quality and signs of skin aging: From literature review to clinical evidence. 2022 Oct 21;35(12):e15903, pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10078143/, data wejścia: 11.03.2025
  5. Anthony Brown, Marta Furmanczyk, David Ramos, Adrià Ribes, Laia Pons, Javier Bustos, Antonio R Fernández de Henestrosa, Corinne Granger, Eric Jourdan. Natural Retinol Analogs Potentiate the Effects of Retinal on Aged and Photodamaged Skin: Results from In Vitro to Clinical Studies. National Library of Medicine. 2023 Aug 24;13(10):2299–2317, pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10539272/, data wejścia: 11.03.2025 
  6. Anna Kamm. Starzenie się skóry a senescencja komórkowa. Kosmetologia Estetyczna. 1/2024; 25-27, www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/1.2024/#page=26, data wejścia: 11.03.2025
    Surjanto, Julia Reveny, Juanita Tanuwijaya, Anthony Tias, Calson. Comparison of Anti-Aging Effect Between Vitamin B3 and Provitamin B5 Using Skin Analyzer. International Journal of PharmTech Research. 2016;Vol.9, No.7;99-104, sphinxsai.com/2016/ph_vol9_no7/1/(99-104)V9N7PT.pdf, data wejścia: 11.03.2025

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.