JAK ZAPOBIEC TRĄDZIKOWI
I POZBYĆ SIĘ GO, REGULARNIE OCZYSZCZAJĄC SKÓRĘ?

Article Read Duration 5 min. czas czytania

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pielęgnacji skóry brzmi następująco: Jak można pozbyć się trądziku? Regularne oczyszczanie skóry przy użyciu właściwych produktów to zasadnicza część leczenia trądziku. Rano i wieczorem należy usuwać nadmiar sebum i zanieczyszczeń, które blokują pory i są pożywką dla bakterii. Dzięki temu skóra regeneruje się w naturalny sposób, a ryzyko nowych wyprysków znacznie się zmniejsza.

JAKI JEST PIERWSZY KROK W PIELĘGNACJI SKÓRY SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU?
PORANNE OCZYSZCZANIE

Prawidłowe oczyszczanie skóry tuż po obudzeniu pomoże Ci zapobiegać skłonnościom skóry do trądziku

W czasie snu sebum i martwe komórki gromadzą się na powierzchni skóry, co sprzyja zatykaniu porów i tworzy doskonałe warunki dla rozwoju trądziku. Właśnie dlatego pierwszym krokiem w leczeniu tych zmian jest poranne oczyszczanie przy użyciu płynu micelarnego do skóry trądzikowej lub płynu do mycia twarzy dla skóry skłonnej do trądziku. Produkty zawierające kwas salicylowy są tu szczególnie przydatne. Następnie użyj środka do oczyszczenia porów, a na sam koniec – kremu do skóry skłonnej do trądziku z aktywnymi składnikami, którego skuteczność w usuwaniu zmian skórnych została udowodniona w badaniach klinicznych, np. krem nawilżający do cery trądzikowej EFFACLAR Duo(+).

PAMIĘTAJ O OCZYSZCZANIU
SKÓRY SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU PRZED PÓJŚCIEM DO ŁÓŻKA

Jak wieczorne oczyszczanie pomaga w usuwaniu trądziku i jak mu zapobiega?

Bez względu na to, jak często przypominamy sobie o dokładnym czyszczeniu skóry przed pójściem do łóżka, mamy tendencję do pomijania tej części rutyny pielęgnacyjnej! Oczyszczanie skóry w porze nocnej ma szczególne znaczenie dla osób ze skórą skłonną do trądziku.

Nieusuwanie nadmiaru sebum, makijażu i innych zanieczyszczeń sprawia, że pory pozostają zatkane przez całą noc. Na powierzchni skóry zaczyna gromadzić się sebum, który powoduje wysyp nowych pryszczy. Utrudnia to proces naprawczy, w tym tworzenie nowych komórek skóry – i może sprawić, że oznaki starzenia staną się widoczniejsze. Podczas snu skóra regeneruje się w sposób naturalny. Nocny proces regeneracyjny wzmacnia działanie produktów do pielęgnacji skóry lub toników do skóry skłonnej do trądziku.

Rutyna pielęgnacyjna do skóry trądzikowej

Rygorystyczna poranna i wieczorna rutyna pielęgnacyjna zmniejsza prawdopodobieństwo wyprysków.

Rano dokładnie oczyść skórę twarzy, aby usunąć sebum i martwy naskórek, a wieczorem – aby usunąć makijaż i zanieczyszczenia. Aby usunąć sebum i bakterie, które się w nim namnażają, używaj płatka kosmetycznego nasączonego delikatnym płynem micelarnym, a następnie, żelu do mycia skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Myj strefę T, okolice nosa, podbródka i każdą szczelinę, w której może gromadzić się sebum, przez około 20–30 sekund. Opłucz ciepłą, ale nie gorącą wodą. Jeśli używasz muślinowej szmatki do twarzy, upewnij się, że zmieniasz ją każdego dnia. Delikatnie osusz skórę czystym ręcznikiem do twarzy (nie używaj ręcznika do kąpieli).

Aby zwiększyć skuteczność walki z niedoskonałościami, możesz użyć maseczki do skóry skłonnej do trądziku, która dogłębnie oczyszcza pory. Stosuj ją raz lub dwa razy w tygodniu.

Zaraz po oczyszczaniu zawsze nakładaj odpowiedni krem nawilżający, który nawodni Twoją skórę. Jeśli do zwalczania niedoskonałości używasz kremów stosowanych miejscowo, nakładaj je po oczyszczeniu i nawilżeniu – będą współdziałać z procesem naturalnej regeneracji skóry, co zapewni maksymalne korzyści.


Wybór odpowiednich kremów nawilżających do skóry skłonnej do trądziku

Aby uniknąć pogorszenia zmian skórnych, osoby ze skórą tłustą, skłonne do trądziku, powinny wybierać kremy nawilżające na bazie wody . Jeśli masz skórę normalną lub mieszaną, krem nawilżający na bazie oleju będzie dla Ciebie odpowiedni – unikaj jednak dużych ilości. Upewnij się również, że krem zawiera glicerynę – w ten sposób zapewnisz skórze właściwe nawodnienie.


Czy mogę stosować kwas salicylowy przy skórze skłonnej do trądziku?

Jak najbardziej. Jeśli Twoja skóra jest podatna na zmiany trądzikowe, wybierz krem nawilżający z odpowiednią ilością kwasu salicylowego i LHA. Łagodne działanie złuszczające tych składników aktywnych zapewni Twojej skórze gładkość.


Czy w pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku można wykorzystać retinol?

Retinol to kolejny znakomity składnik aktywny, który można wykorzystać w pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku. Działanie keratolityczne tego związku eliminuje martwe komórki z powierzchni skóry i oczyszcza pory. Przyśpiesza to regenerację komórek, a w konsekwencji – pomaga w zwalczaniu zmian trądzikowych. Stosowanie retinolu przed pójściem do łóżka skutecznie zapobiega wypryskom podczas dnia. Nowe komórki są jednak wrażliwe na światło słoneczne, więc podczas kuracji retinolowej nie zapominaj o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Retinol jest szczególnie skuteczny w leczeniu trądziku u dorosłych podczas profesjonalnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.

4 ZNAKOMITE PRODUKTY DO
USUWANIA ZMIAN POTRĄDZIKOWYCH ORAZ W WALCE Z NIEDOSKONAŁOŚCIAMI

Laboratorium La Roche-Posay opracowało szeroką gamę specjalistycznych produktów, które pomagają w łagodzeniu zmian potrądzikowych i zapobieganiu niedoskonałości. Dzięki tym produktom oczyszczanie skóry podatnej na trądzik może być tak proste, jak liczenie do czterech.

Za pomocą płatka kosmetycznego nasączonego w płynie micelarnym do cery trądzikowej EFFACLAR usuń makijaż, brud i nieczystości. Ten łagodny środek czyszczący, wzbogacony o wodę termalną La Roche-Posay z przeciwutleniaczami, usuwa brud i sebum z powierzchni skóry bez zakłócania równowagi jej bariery hydrolipidowej.

Nanieś na dłonie niewielką ilość żelu oczyszczającego EFFACLAR, zmieszaj go z ciepłą wodą i pocieraj aż do spienienia. Wsmaruj żel w skórę twarzy, zwłaszcza w miejsca podatne na niedoskonałości. Dodany do formuły kwas salicylowy usuwa nadmiar sebum i dogłębnie oczyszcza pory. Spłucz ciepłą wodą i delikatnie osusz czystym ręcznikiem do twarzy.

Natychmiast po osuszeniu nałóż krem EFFACLAR Duo (+). Ten znakomity produkt zawiera wiele aktywnych składników, które zapewniają całkowite nawodnienie, zmniejszają ilość wydzielanego sebum, pomagają kontrolować namnażanie bakterii, zmniejszają zaczerwienienie, przebarwienia i niedoskonałości oraz pobudzają regenerację skóry.

PRAWDA
CZY FAŁSZ

TŁUSTE POTRAWY
TO TŁUSTA SKÓRA.

FAŁSZ

Powszechny mit głosi, że tłuste potrawy zwiększają ilość sebum zatykającego pory, jednakże w rzeczywistości nie ma między nimi żadnego bezpośredniego związku. Nie zmienia to faktu, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może spowodować mikroskopowy stan zapalny we wszystkich narządach ciała, m.in. w skórze.  Podsumowując, boczek i frytki nie wywołują trądziku, jednak umiarkowanie w konsumpcji tłustych potraw to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Dowiedz się więcej

CZEKOLADA NIE ZAWSZE SZKODZI
SKÓRZE SKŁONNEJ DO TRĄDZIKU.

FAŁSZ

Brakuje solidnych dowodów na to, że czekolada ma jakikolwiek wpływ na przebieg trądziku, nawet w przypadku osób ze skłonnością do tej choroby. Ciemna czekolada zwykle zawiera ogromne ilości przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stan skóry!
Dowiedz się więcej

WYCISKANIE PRYSZCZY
NIE PRZYNIESIE CI NICZEGO DOBREGO.

PRAWDA

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyciskanie pomogło, taki zabieg pogarsza tylko stan skóry podatnej na trądzik, ponieważ uszkadza mieszek włosa i zaostrza stan zapalny. Brud na paznokciach może nawet zapoczątkować nową infekcję. Unikaj więc wyciskania pryszczy, bo to szkodliwy nawyk!
Dowiedz się więcej

CUKIER MOŻE
ZAOSTRZYĆ PRZEBIEG TRĄDZIKU.

PRAWDA

Najnowsze badania pokazują, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, czy zawierająca ogromne ilości cukru, może zaostrzać przebieg trądziku.  Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli chcesz mieć piękną skórę, trzymaj się z dala od słodyczy, słodkich napojów i produktów wytworzonych z białej mąki. Zamiast nich wybieraj żywność zawierającą duże ilości błonnika, np. produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dowiedz się więcej

Czy wiesz
o tym?

DidYouKnow Desktop 1 | La Roche Posay

Dermatolodzy odradzają dotykanie niedoskonałości, gdyż można w ten sposób pogorszyć stan zapalny i zaostrzyć trądzik oraz zmiany skórne, takie jak plamy.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

EFFACLAR to pełna gama produktów redukujących niedoskonałości na wszystkich etapach rozwoju. Cechuje się wysoką skutecznością i zapewnia całkowitą tolerancję.

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa poza międzynarodowymi regulacjami kosmetycznymi.

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.