Żel na blizny po trądziku – czy to rzeczywiście działa?

Article Read Duration 10 min. czas czytania

Trądzik to niestety niezwykle powszechna choroba skóry, która wbrew pozorom, nie dotyczy jedynie nastolatków – zmaga się z nią coraz więcej osób dorosłych. Jej leczenie może być żmudne i długotrwałe, ponieważ nierzadko okazuje się, że pełna terapia zajmuje nawet kilka lat. W wyniku rozwoju tej dermatozy pojawiają się liczne niedoskonałości, których gojenie może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny. Leczenie blizn potrądzikowych jest zazwyczaj bardzo trudne, a ze względu na widoczne ubytki w skórze trudno jest je zamaskować makijażem. By móc cieszyć się gładką i zdrowo wyglądającą cerą, należy zatem pamiętać o sprawdzonej pielęgnacji skóry. W rutynie może znaleźć się m.in. popularny żel na blizny. Czy produkt tego typu faktycznie przynosi zamierzone efekty?

Blizny potrądzikowe – jak wyglądają?

Trądzik pospolity to przewlekłe schorzenie, które bardzo często rozwija się już w okresie dojrzewania – wynika to z trwających wówczas zaburzeń hormonalnych. Nierzadko zdarza się jednak, że jego objawy ujawniają się dopiero w dorosłości lub też nawracają po 25., a nawet 30. roku życia. Zmagają się z nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pierwszym symptomem są zazwyczaj zaskórniki, niewielkie wykwity niezapalne, które z czasem mogą przekształcić się w bardziej zaawansowane formy. Wówczas na skórze widoczne są takie zmiany jak krostki, grudki, cysty i ropne torbiele, którym często towarzyszy obrzęk oraz zaczerwienienia.

Podłożem schorzenia są bakterie Propionibacterium acnes, choć czynników sprzyjających występowaniu tej choroby jest bardzo wiele. Zaliczyć możemy do nich uwarunkowania genetyczne, niezdrowy tryb życia (w tym duża ilość stresu, nieodpowiednia dieta i niedostateczna ilość snu) oraz niewłaściwą pielęgnację. Co istotne, trądzik może pojawiać się nie tylko na twarzy – wypryski mogą pojawiać się także w obrębie ciała, np. na plecach, dekolcie czy ramionach. Największą skłonność do niedoskonałości ma cera tłusta, jako że nasilony łojotok stanowi pożywkę dla namnażających się bakterii.

Jak już zostało wspomniane, proces leczenia zmian, które towarzyszą trądzikowi, jest czasochłonny i często wymaga profesjonalnej opieki lekarza. Po jego wyleczeniu natomiast widoczne mogą stać się drobne zagłębienia w skórze. To pozostałości po nim stanowiące odrębny problem, będący powodem kompleksów i spadku samooceny.

Potrądzikowe ślady wynikają z uszkodzenia skóry właściwej, która zostaje zastąpiona przez tkankę włóknistą. Zwykle przybierają postać nieregularnych wgłębień w skórze, które mogą być bardziej lub mniej rozległe. Możemy wyróżnić następujące rodzaje blizn potrądzikowych:

• przerostowe – wyglądem przypominają wypukłe guzki, które w dotyku są twarde i zgrubiałe;
• zanikowe – są to głównie wgłębienia oraz widocznie pofałdowana skóra;
• przebarwienia – czyli czerwonawe i brązowe plamy na skórze, które powodują, że koloryt cery jest niejednolity.

 

Jak powstają blizny po trądziku?

Ślady pozostawione przez trądzik mogą znacząco wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Ze względu na to, że skóra jest wówczas zapadnięta w niektórych miejscach, wobec czego jej faktura jest pofałdowana, nie da się ich ukryć pod makijażem. Nawet dobrze kryjący podkład nie wypełni przecież ubytków w skórze, wprost przeciwnie: może je nawet uwydatnić. Tylko skąd właściwie biorą się takie blizny?

W zdecydowanej większości przypadków jest to skutek samodzielnego wyciskania pryszczy. Niestety to często spotykany nawyk u osób posiadających cerę trądzikową. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyciskając zaskórnik lub krostkę, przyczyniamy się do jej szybszego gojenia – w końcu wizualnie zmiana staje się mniejsza po tym, jak pozbędziemy się znajdującej się w niej treści. W rzeczywistości jednak tak nieumiejętne usuwanie zmian powoduje uszkodzenia tkanki łącznej, która nie ma możliwości prawidłowo się zagoić. Dochodzi także do powstania nadkażenia bakteryjnego i rozwoju stanu zapalnego, czego skutkiem są zaczerwienienia i nawracanie niedoskonałości. Jednocześnie przyczyniamy się do tego, że rozsiewamy bakterie również na zdrowe fragmenty skóry.

W razie wystąpienia takiego schorzenia jak trądzik należy zatem powstrzymać się od wyciskania pryszczy, ponieważ w ten sposób zwiększamy ryzyko powstania blizn przerostowych i zanikowych. Oczywiście mechaniczne usuwanie niedoskonałości może zdać egzamin, ale najlepiej powierzyć to zadanie specjaliście, czyli dermatologowi lub kosmetologowi. Jedynie profesjonalista w tym zakresie będzie w stanie przeprowadzić taki zabieg poprawnie i w idealnie sterylnych warunkach, które są konieczne, jeżeli nie chcemy nasilić objawów związanych z trądzikiem.

Trzeba też dodać, że widoczność blizn może zwiększać się z czasem, co jest skutkiem postępujących procesów starzenia. Wraz z wiekiem ubywa w naszej skórze kolagenu, który jest jednym z jej podstawowych budulców. Zmniejsza się zatem naturalna sprężystość i elastyczność skóry. Dlatego też bardzo ważna jest starannie dobrana pielęgnacja. Niewłaściwie dopasowane produkty i błędy w trakcie ich aplikacji są zresztą jedną z przyczyn warunkujących powstanie blizn.

 

Jak przeciwdziałać bliznom po zmianach trądzikowych?

Profilaktyka to zdecydowanie najważniejsze działanie, jakie możemy podjąć, jeżeli nie chcemy, by trądzik pozostawił po sobie widoczne ślady. Znacznie trudniej jest się ich pozbyć, niż zawczasu zapobiegać ich powstawaniu.

By ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia blizn potrądzikowych, należy przede wszystkim zadbać o pielęgnację skóry trądzikowej z wykorzystaniem profesjonalnych produktów. Rutyna pielęgnacyjna powinna opierać się na działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, by aktywnie zmniejszyć stany zapalne, a w przypadku ich wystąpienia – koić i przyspieszać gojenie się wyprysków.

Effaclar Micellar Water Ultra - packshot | La Roche-PosayCera trądzikowa powinna być przede wszystkim dokładnie i systematycznie oczyszczana, zarówno rano, jak i wieczorem. W przypadku rutyny wieczornej dobrym nawykiem będzie stosowanie dwuetapowego oczyszczania twarzy. W pierwszej kolejności powinniśmy zmyć makijaż, jeżeli danego dnia zdecydowaliśmy się na aplikację kosmetyków kolorowych. Do tego zadania sprawdzi się łagodny płyn micelarny do cery trądzikowej od La Roche-Posay. Produkt delikatnie usuwa zanieczyszczenia oraz makijaż, a do tego odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum. Jego formuła została wzbogacona o pochodną cynku i wodę termalną La Roche-Posay.

Effaclar żel oczyszczający - packshot | La Roche-PosayPo wykonaniu demakijażu możemy przejść do właściwego oczyszczania, np. z żelem oczyszczającym Effaclar. Jest przeznaczony dla skóry tłustej, wrażliwej i takiej, na której często występuje trądzik. Łagodnie się pieni, skutecznie eliminując wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Jest hipoalergiczny i niekomedogenny, wobec czego nie powoduje powstawania zaskórników. W składzie ponownie znalazł się cynk PCA oraz kojąca woda termalna La Roche-Posay, która przynosi ulgę podrażnionej skórze.

Effaclar mikrozłuszczający tonik - packshot | La Roche-PosayW oczyszczaniu cery trądzikowej ważną rolę odgrywa także tonizacja i regularne, ale za to bardzo delikatne złuszczanie martwego naskórka. W przeciwnym wypadku jego fragmenty mogą zalegać w porach skóry, blokując je i przyczyniając się do rozwoju stanu zapalnego. Dlatego też ten krok pielęgnacyjny możemy zamknąć, stosując tonik do cery tłustej, który łagodnie złuszcza i usuwa nadmiar sebum. Jego systematyczne używanie pozwoli na zmniejszenie widoczności zaskórników.

Effaclar K plus - packshot | La Roche-PosayWażnym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej jest też dbanie o właściwy poziom nawilżenia. Będzie to zdecydowanie łatwiejsze za sprawą kremu do cery tłustej Effaclar K(+) od La Roche-Posay. Produkt ten działa antyoksydacyjnie i ogranicza świecenie się skóry, a jednocześnie wyraźnie redukuje niedoskonałości, w tym nawracające zaskórniki. Jego skuteczność wynika ze starannie wyselekcjonowanych składników: witaminy E, karnozyny, airlicium oraz kwasu salicylowego i LHA. Jego lekka, żelowa konsystencja błyskawicznie się wchłania, dlatego z powodzeniem można go stosować również pod makijaż, zyskując uczucie komfortu i nawilżenia przez cały dzień.

Rutyna pielęgnacyjna to jednak nie wszystko. By uniknąć żmudnego leczenia blizn po niedoskonałościach, dobrze jest zadbać także o skórę od środka, pijąc odpowiednią ilość wody (minimum 2 litry dziennie) i dbając o to, by w jadłospisie znalazły się wyłącznie wartościowe produkty. Trądzik zniknie też szybciej, jeśli będziemy unikali używek, troszczyli się o jakość snu i starali się możliwie jak najbardziej ograniczać narażenie na długotrwały stres.

Nie zapominajmy jednak o tym, co najbardziej sprawia, że potrądzikowe blizny to problem: wyciskanie. W żadnym razie nie powinniśmy tego robić, szczególnie jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia. Niedopilnowanie zasad higieny często prowadzi do zakażenia zdrowych partii skóry, a wówczas trądzik zacznie się rozprzestrzeniać. Zamiast usuwać pryszcze mechanicznie, lepiej zadziałać na nie pielęgnacją i ewentualnie farmakoterapią. W przeciwnym wypadku uczucie napięcia skóry będzie stale obecne, podobnie jak niedoskonałości, a nawet skuteczne wyleczenie zmian skórnych nie pozostanie bez śladów na naszej cerze.

 

Żel na blizny potrądzikowe – czy warto po niego sięgnąć?

Jeżeli udało nam się doprowadzić skórę do zdrowego stanu i pożegnać trądzik, jednak zostały po nim nieestetyczne ślady, nie oznacza to, że musimy się z tym faktem pogodzić. Właśnie w tym momencie do akcji powinny wkroczyć skoncentrowane preparaty, których zadaniem jest zredukowanie takich zmian skórnych. Jednym z nich może być żel przeznaczony do aplikacji na blizny.

Oczywiście tym określeniem możemy bardzo ogólnie nazwać różnorodne kosmetyki o dość lekkiej, szybko wchłaniającej się formule, które posiadają właściwości nawilżające, a przede wszystkim regenerujące. Zawarte w nich składniki aktywne występują zazwyczaj w wysokim stężeniu.

Co więcej, żele na blizny bardzo często stosowane są nie tylko na pozostałości potrądzikowe: działają też na blizny pooperacyjne (w tym po zabiegach chirurgicznych), po oparzeniach i innych urazach mechanicznych, a nawet na rozstępy. Szczególnie uciążliwe bywają ślady po operacjach plastycznych – blizny mogą być dość mocno zauważalne, a przez to stać się źródłem dyskomfortu.

Jak działa żel na potrądzikowe blizny? Powinien przede wszystkim uzupełniać poziom elastyny i kolagenu – w tym poprzez stymulowanie organizmu do ich wytwarzania. Tym samym uelastycznia blizny, a raczej tkankę znajdującą się w jej obrębie. Tylko poprzez ponowne uelastycznienie skóry możliwe jest zniwelowanie zagłębień i nierówności w jej fakturze. Wypełnienie ubytków kolagenowych i elastynowych przyspieszy natomiast proces gojenia, tak by blizny uległy zmniejszeniu, a przebarwienia odeszły w zapomnienie.

Ponadto żel stosowany na blizny musi zapobiegać przerostom, które polegają na wysuwaniu się nowej tkanki ponad powierzchnię skóry. Jego właściwości powinny być także rozjaśniające, dzięki czemu możliwe jest wyrównanie kolorytu skóry.

Czy zatem warto skorzystać z takiego żelu? Jak najbardziej – doskonale sprawdza się w ramach leczenia blizn różnego pochodzenia, w tym właśnie zmian potrądzikowych. Dostarczy on skórze istotnych substancji odżywczych i nawilżających. Dobry żel na blizny znosi uczucie napięcia i przyspiesza proces regeneracji, tak by możliwe było odzyskanie zdrowego wyglądu cery. Oczywiście na zauważalne efekty będziemy musieli poczekać, np. miesiąc lub dłużej.

 

Jakie składniki powinny posiadać żele na blizny?

Chociaż tego typu preparatów nie brakuje na rynku, w związku z czym ich skład może się znacząco od siebie różnić, możemy wskazać niezbędne składniki, które powinien zawierać wartościowy produkt:

• wyciąg z cebuli – to ekstrakt, który stanowi istotne źródło ważnych dla skóry witamin, w tym witaminy A, C i E, a dodatkowo dostarcza krzemu, siarki i cynku;
• silikon – żel silikonowy zazwyczaj posiada też dużą ilość krzemionki, co wpływa na skuteczność w zakresie uzupełniania ubytków w skórze;
• kolagen i elastyna – czyli jeden z głównych elementów budulcowych skóry;
• heparyna – ma właściwości przeciwzapalne;
• alantoina – regeneruje i chroni;
• gliceryna – posiada działanie silnie nawilżające i łagodzące.

Dodatkowo dostępne są żele typowo lecznicze. Większość z nich jest na bazie antybiotyków, które mają na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się bakterii i redukowanie stanów zapalnych. Zwykle zawierają one cynk, ichtiol, kwas azelainowy i erytromycynę.

 

Jak stosować żel na blizny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Niektóre specyfiki z powodzeniem będziemy mogli aplikować nawet dwa razy dziennie, inne natomiast będą wymagały nieco rzadszej częstotliwości w stosowaniu ze względu na silnie skoncentrowane substancje.

Pamiętajmy o tym, by nie przesadzać z ilością – po nałożeniu żelu nadmiar należy usunąć chusteczką. Może się wydawać, że im więcej produktu zastosujemy, tym lepsze będzie jego działanie, jednak efekt może być odwrotny do zamierzonego: przesadnie obciążymy tym skórę i nie pozwolimy jej swobodnie oddychać. W zależności od konkretnego preparatu, po upłynięciu kilku minut na wyschniętą warstwę żelu możemy nałożyć później odrobinę kremu nawilżającego (jest to zależne od umiejscowienia zmian).

Żel silikonowy najlepiej jest nakładać punktowo na każdą bliznę. Nie ma najmniejszej potrzeby aplikowania go na całą twarz czy ciało. Dodatkowo istotny może być sam moment jego użycia: niektóre kosmetyki tego typu będą się najlepiej sprawdzały, kiedy będą nakładane nocą. Sposób działania żelu na blizny wymaga nierzadko czasu, tak by produkt mógł właściwie się wchłonąć. W trakcie snu zachodzą procesy regeneracyjne w skórze, co wspomaga przyswajanie substancji odżywczych.

 

Żel na blizny – jak wybrać?

Ze względu na różnorodność preparatów przeznaczonych do leczenia blizn, wybór może być dość utrudniony. Bez wątpienia pod uwagę powinniśmy wziąć wspomniany już skład. Silikonowy żel zawierający kolagen, elastynę, alantoinę, glicerynę i wyciąg z cebuli będzie z pewnością skuteczny. Częstym dodatkiem jest też masa perłowa, ponieważ jest cennym źródłem ważnych witamin.

Spora część żeli na blizny dostępna jest bez recepty, choć znajdą się też preparaty, które wymagają konsultacji z lekarzem. Bez względu na to, jaki wariant wybierzemy, zdecydowanie dobrze jest wcześniej porozmawiać ze specjalistą. Trądzik może pozostawiać blizny, czyli trudne do usunięcia zmiany, a ich leczenie może wymagać bardziej zaawansowanych specyfików. Dość ryzykowne będzie usuwanie ich na własną rękę, wobec czego porada lekarza będzie tutaj nieoceniona na każdym etapie terapii, zwłaszcza jeśli potrzebny nam żel na stare blizny.

A co w przypadku, gdy poszukiwany jest żel na blizny dla dzieci? Tutaj koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli Twoje dziecko posiada pozostałości po urazie, może się okazać, że stosowanie leków nie będzie konieczne – pamiętajmy, że skóra wraz z wiekiem się zmienia, a w okresie dorastania jej funkcje ochronne stale się kształtują.

Czy są jakieś przeciwwskazania, jeżeli chodzi o żel silikonowy na blizny? Uważać należy na reakcje alergiczne – może się okazać, że jesteśmy indywidualnie uczuleni na wybrany składnik produktu. Oprócz tego dobrze jest upewnić się, że stężenie określonych substancji jest odpowiednie dla naszej skóry i przez nią tolerowane, a w tym ponownie może nam pomóc specjalista.

 

Nie tylko żel na blizny, czyli kosmetyki na ślady po trądziku

Znalezienie idealnego żelu to nie wszystko – w żadnym razie nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważna jest pielęgnacja cery skłonnej do niedoskonałości. Niezależnie od tego, czy wypryski przestały się pojawiać lub stają się widoczne coraz rzadziej, nadal powinniśmy dbać o stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które zarówno zapobiegają, jak i redukują ślady potrądzikowe.

Effaclar Duo+M - packshotOdpowiednie nawilżenie to podstawa w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Dlatego też do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć krem na przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. To nawilżający krem, który doskonale sprawdza się stosowany rano, jak i wieczorem. Co więcej, zawiera opatentowany składnik Phylobioma, który wspiera mikrobiom skóry, a także pomaga łagodzić i redukować niedoskonałości. Effaclar DUO+M, dzięki obecności opatentowanego składnika PROCERAD™ przeciwdziała przebarwieniom potrądzikowym.

Effaclar Duo plus unifiant - packshot | La Roche-PosayJeżeli zależy nam na wyrównaniu kolorytu skóry, to naszym sprzymierzeńcem będzie z pewnością Effaclar Duo (+) Unifiant krem tonizujący. Produkt skutecznie zwalcza niedoskonałości, odblokowuje zatkane pory i przeciwdziała przebarwieniom potrądzikowym. Ponieważ zawiera oczyszczone pigmenty, gwarantuje natychmiastowe ujednolicenie cery, pozostawiając lekkie, naturalne i nietłuste wykończenie. Produkt należy nakładać rano, tuż po dokładnym oczyszczeniu skóry z wszelkich zanieczyszczeń.

Effaclar Ultra skoncentrowane serum - packshot | La Roche-PosayNie zapominajmy też, że każdy rodzaj cery, a już szczególnie cera tłusta i trądzikowa, wymaga regularnego, delikatnego złuszczania. W naszej rutynie pielęgnacyjnej może zatem zagościć serum Effaclar, które zawiera łagodzący podrażnienia niacynamid, kojącą wodę termalną La Roche-Posay oraz bezpieczny kompleks aż trzech kwasów: salicylowego, glikolowego oraz LHA. Serum błyskawicznie się wchłania za sprawą lekkiej konsystencji, zwalczając przebarwienia potrądzikowe i odblokowując zatkane pory.

 

Czy blizny potrądzikowe mogą same zniknąć?

Niestety rzeczywistość nie pozostawia złudzeń – blizny, które pozostawia trądzik, nie znikną same z siebie, zwłaszcza jeśli są bardzo rozległe i głębokie. Wprost przeciwnie, wraz z wiekiem ich widoczność może się zwiększyć, o czym powiedzieliśmy sobie już wcześniej. Tym samym nie obejdzie się bez leczenia blizn, jeśli chcesz, by Twoja skóra na powrót stała się wygładzona i ujednolicona. Im wcześniej zostanie wdrożona terapia, tym lepiej, jako że świeże blizny szybciej zareagują na podjęte działania.

Dobra wiadomość jest taka, że silikonowy żel w połączeniu z właściwymi kosmetykami pielęgnacyjnymi może dać naprawdę pozytywne efekty. Jeśli odpowiednio wcześnie zastosujemy profilaktykę, by przeciwdziałać przebarwieniom i bliznom, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie pojawi się ich zbyt wiele i w dodatku będą płytko umiejscowione, co z kolei przyspieszy proces regeneracji skóry.

Może się jednak zdarzyć, że blizny będą wyjątkowo głębokie i tym samym trudne do usunięcia. W takim wypadku warto zainteresować się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej i dermatologicznej. Polecany jest tutaj szczególnie laser, ale także peelingi chemiczne. Przed wyborem konkretnego zabiegu powinniśmy oczywiście przejść konsultację ze specjalistą. Pamiętaj: jeśli chcesz wybrać takie rozwiązanie, poznaj opinie na temat wybranego gabinetu. Bezpiecznie usuń blizny w miejscu, które zatrudnia wykwalifikowanych pracowników i cieszy się uznaniem w tej dziedzinie.

 

Żel na blizny – podsumowanie

Jak widać, stosowanie żelu na blizny to nie tylko rozwiązanie popularne, ale jest ono przede wszystkim skuteczne. Wybierając silikonowy żel z odpowiednim składem i stosując go zgodnie z zaleceniami, możemy liczyć na pozytywny efekt gojenia się śladów potrądzikowych. Leczenie blizn przy pomocy takich specyfików cieszy się sporym uznaniem, pod warunkiem, że preparat zostanie właściwie dobrany do indywidualnych potrzeb. Podobnie jest w przypadku blizn pourazowych oraz gdy chcemy je stosować na rozstępy i inne zmiany skórne.

Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że żel silikonowy to nie wszystko. Dużą rolę odgrywa skrupulatna pielęgnacja, zarówno na etapie aktywnego zwalczania trądzikowych zmian, jak i po zakończeniu leczenia. Systematycznie aplikowane i właściwie zestawione produkty będą zapobiegać przebarwieniom i bliznom oraz redukować te już istniejące. Jeśli więc chcesz pozbyć się nieestetycznych pozostałości po terapii przeciwtrądzikowej, zadbaj o skomponowanie właściwej rutyny pielęgnacyjnej.

 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.