Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie

Img_Atopowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie

Atopia to termin, określający skłonność organizmu do nadprodukcji przeciwciał IgE w wyniku niskich dawek alergenów, co objawia się najczęściej atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jest to choroba, którą jeszcze do niedawna nazywano wypryskiem niemowlęcym, jednak coraz częściej okazuje się, że atopowe zapalenie skóry dotyka nie tylko dzieci, ale też osoby dorosłe. Jakie są przyczyny AZS i jakie są jej objawy? Jak wygląda jej leczenie? Podpowiadamy, jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry!

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane – mogą mieć na nie wpływ zarówno nasze predyspozycje genetyczne, to znaczy dziedziczenie skłonności do alergii, jak również pewne czynniki środowiskowe np. zanieczyszczenia środowiska, alergeny zawarte w powietrzu lub pokarmach, a nawet stres.

Na początku atopowe zapalenie skóry objawia się jako plamy rumieniowe na twarzy (na policzkach), szyi, zgięciach łokciowych oraz kolanowych, a także na kończynach. W późniejszym etapie objawy tej choroby skóry mogą również pojawić się na plecach, klatce piersiowej, jak również na pośladkach. Skóra osoby dotkniętej AZS charakteryzuje się nadmierną suchością i szorstkością oraz silnym świądem, który stanowi bardzo uporczywą dolegliwość dla chorujących na atopowe zapalenie skóry. Objawy mogą minąć jeszcze w wieku dziecięcym (mniej więcej po ukończeniu 2. roku życia), jednak zazwyczaj choroba ta ma charakter przewlekły z dłuższymi lub krótszymi okresami remisji.

AZS – leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, na którą nie ma jeszcze lekarstwa. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest podjęcie właściwego leczenia pod kontrolą dermatologa, co pomoże nam znacząco złagodzić uporczywe objawy AZS. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry, która u wielu pacjentów okazuje się nie tylko pomocna, ale niekiedy wystarczająca w walce z atopowym zapaleniem skóry. Przy pielęgnacji skóry atopowej należy postawić na silnie nawilżające i natłuszczające produkty, które odbudują i wzmocnią naturalną barierę ochronną naskórka.

Oczyszczanie skóry z AZS

Prawidłową pielęgnację skóry atopowej należy rozpocząć od właściwego sposobu jej codziennego oczyszczania. Do mycia twarzy i ciała należy wybierać łagodne środki myjące o tłustej konsystencji i skutecznych właściwościach nawilżających, które dobrze oczyszczą skórę, ale jednocześnie nie naruszą jej naturalnej bariery ochronnej np. oliwka myjąca Lipikar La Roche-Posay. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym przypadku kremowe żele i emulsje do mycia, o ile w ich składzie znajdą się natłuszczające składniki, takie jak: masło shea, parafina czy olej macadamia. Należy jednak pamiętać o tym, by przy AZS kąpiel nie trwała za długo i odbywała się w temperaturze wody nie wyższej niż 35-37°C – w ten sposób nie narazimy skóry na dalsze przesuszanie oraz podrażnienie.

Pielęgnacja skóry z atopią

Po kąpieli należy bezzwłocznie nałożyć na skórę odpowiednie preparaty do pielęgnacji o właściwościach nawilżających i natłuszczających – możemy w tym celu wybrać krem, emulsję, balsam lub mleczko do ciała, w których znajdą się ceramidy, lipidy, mocznik, kwas mlekowy i substancje łagodzące świąd oraz stan zapalny np. d-panthenol lub alantoinę. Przy pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem trzeba jednak pamiętać o tym, że po zastosowaniu właściwego preparatu jej bariera zostanie odbudowana zaledwie na kilka godzin, co oznacza, że proces nawilżania i natłuszczania naskórka trzeba powtarzać minimum dwa razy dziennie. Odpowiednim produktem do pielęgnacji skóry po jej umyciu jest balsam Lipikar Baume AP+M.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty