0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

test Fb connect
|ARTSEG_OP_PARENTSCORNER_SUN | |

KĄCIK RODZICÓW

Ochrona przeciwsłoneczna Twojego dziecka

Nie wiesz jak chronić skórę Twojego dziecka przed słońcem? Skóra, która jest podatna na oparzenia słoneczne potrzebuje specjalnej ochrony. Dowiedz się jak skóra reaguje w przypadku wystawienia na działanie słońca. Anthelios – bardzo wysoka ochrona UVA-UVB zalecana przez dermatologów.

Ochrona przeciwsłoneczna

Dzieci a ochrona przeciwsłoneczna - poznaj dobre nawyki

Ochrona przeciwsłoneczna dziecka jest niezbędna zwłaszcza w okresie letnim. Skóra dziecka jest delikatna i bardziej wrażliwa na uszkodzenia, dlatego warto stosować odpowiednie dawki kremu przeciwsłonecznego. Dowiedz się, jak uczyć dziecko dobrych nawyków i zapewnić mu ochronę przed słońcem.

Img_Dzieci a ochrona przeciwsłoneczna - poznaj dobre nawyki

Naucz swoje dzieci dobrych nawyków w zakresie ochrony przed słońcem

Dorośli doskonale znają zagrożenia płynące z działania promieni słonecznych, ale nie zawsze są świadomi, jak bardzo wrażliwe na ich działanie są dzieci. W rzeczywistości od 50% do 80% uszkodzeń skóry spowodowanych promieniami UV występuje w dzieciństwie i w wieku dojrzewania*. Podczas wakacji jedna trzecia dzieci spędza średnio 15 godzin tygodniowo w strojach kąpielowych. To zdecydowanie za dużo, nawet stosując krem przeciwsłoneczny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że woda i piasek odbijają 30% promieni UV. Na tym etapie życia dzieci nie są w stanie ocenić zagrożenia. Zapewnianie dzieciom ochrony przed słońcem polega przede wszystkim na ich edukowaniu.

Dlaczego skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na działanie słońca?

Skóra dzieci, która cały czas się rozwija, jest niedojrzała i, w związku z tym, bardziej wrażliwa na ostre działanie słońca (oparzenia słoneczne, uszkodzenia komórkowe i udar cieplny). Delikatna skóra dzieci:

  • jest cieńsza, a tym samym bardziej wrażliwa na głębsze uszkodzenia komórkowe,
  • z uwagi na słabiej rozwinięty system pigmentacyjny, nie posiada systemu samoobrony, który u dorosłych wspomaga ochronę skóry przed promieniami UV.Konsekwencje złej ochrony przed słońcem

Dzieci okazują złe samopoczucie dopiero po tym, jak skóra doznała już negatywnego wpływu słońca:

  • oparzenia słoneczne i czynniki agresywne działające głęboko w komórkach skutkują nieodwracalnymi uszkodzeniami i sprawiają, że skóra w dłuższej perspektywie jest bardziej wrażliwa (przyspieszone starzenie się skóry, zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu skóry w późniejszym okresie życia),
  • głębokie uszkodzenia skóry dodatkowo potęgują ryzyko odwodnienia lub udaru cieplnego.


Są to przyczyny, dla których dzieci muszą być w pełni chronione, nawet bardziej niż dorośli.

Dobre nawyki w zakresie ochrony przeciwsłonecznej dzieci

Ważne jest, aby wpajać dzieciom, również tym najmłodszym, dobre nawyki w zakresie ochrony przeciwsłonecznej:

  • Unikać okresów szczytowego nasłonecznienia (między godziną 11 a 16), zachęcając do zabawy w cieniu lub do drzemek.
  • Zakładać kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne, które mają soczewki z filtrami, oraz ciemne ubrania (czarna koszulka chroni lepiej niż biała)
  • Nakładać krem przeciwsłoneczny dla dzieci często i w dużej ilości (przynajmniej dwie warstwy co dwie godziny i po każdej wizycie w wodzie) na całą powierzchnię odsłoniętej skóry. Nie zapominaj o karku, uszach i stopach!
  • Wybierać wodoodporny krem z filtrem SPF50+, opracowany specjalnie dla dzieci.
  • Pić wodę i nawadniać organizm regularnie.

UWAGA! Wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych zalecają całkowite unikanie słońca przez dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia.

*Robinson JK i in. Summertime sun protection used by adults for their children. [Ochrona przeciwsłoneczna stosowana latem przez dorosłych u swoich dzieci.] J Am Acad Dermatol 2000

Polecane produkty

Zobacz wszystkie produkty