Skoncentruj się na...

Egzema skóry – czym jest, objawy, pielęgnacja

Img_Egzema skóry – czym jest, objawy, pielęgnacja

Być może i ty należysz do kobiet borykających się z egzemą. Grudki, zaczerwienienia czy lekki obrzęk skóry to objawy towarzyszące temu uporczywemu schorzeniu. Na szczęście, dziś wiemy jak sobie z nim radzić.

Co to jest egzema – objawy

Egzema to dość powszechne dziś schorzenie skóry. Najczęściej są to zmiany alergiczne, występujące na dłoniach. Sama egzema objawia się stanem zapalnym powierzchniowych warstw skóry. Pojawiają się grudki czy maleńkie pęcherzyki z płynem; często występuje również lekki obrzęk i zaczerwienienie. Skóra staje się przesuszona i łuszczy się, a dodatkowo swędzi i piecze. Niestety uporczywość tych odczuć często sprawia, że posiadaczki egzemy rozdrapują miejsca zmienione pod wpływem choroby. Doprowadza to do powstania nieestetycznych przebarwień, a czasem nawet blizn.

Egzema nie zawsze wygląda tak samo

Przyczyny egzemy są różne. Generalnie schorzenie dzielimy na dwa typy: endogenny i egzogenny. W przypadku pierwszego podłoże przypadłości leży w naszym ciele. Zazwyczaj są to zaburzenia gospodarki hormonalnej lub predyspozycje genetyczne. Typ egzogenny wywołany jest przez środowisko zewnętrzne – na pojawienie się egzemy mogą bowiem wpływać określone substancje czy pokarmy. Egzema zazwyczaj inaczej wygląda u dzieci (najczęściej jest to tak zwana egzema atopowa), a inaczej u dorosłych (zróżnicowany przebieg). Czasami schorzenie nie obejmuje całego ciała, a jedynie określone partie – na przykład egzema twarzy czy egzema na dłoniach. Wtedy mówimy o egzemie kontaktowej.

Jak dbać o skórę z egzemą?

Skóra dotknięta egzemą wymaga wyjątkowej ochrony i pielęgnacji. Czasami trzeba wyłączyć z diety pewne produkty będące alergenami: na przykład mleko krowie czy niektóre warzywa. Nie jest wskazane narażanie skóry na skrajne temperatury – ani niskie, ani wysokie. Długie kąpiele odpadają: zdecyduj się na pięcio - lub dziesięciominutowy prysznic i letnią wodę. Po kąpieli używaj produktów nawilżających (na jeszcze wilgotne dłonie). Ponieważ egzemie towarzyszy trwałe uszkodzenie chroniącego skórę płaszcza lipidowego, ostrożnie dobieraj kosmetyki. Najlepiej sięgnij po mocno nawilżające i zmiękczające, hipoalergiczne i bez zwykłego mydła w składzie. Obecnie na rynku możesz znaleźć ogromną ilość produktów dla osób z egzemą. Kremy, balsamy, płyny do kąpieli, emulsje… Jaki konkretnie produkt wybrać w przypadku problemów z tym schorzeniem?

Egzema – leczenie. Wybierz środek, który koi

Uzupełniający poziom lipidów. Doskonale walczy z podrażnieniem i swędzeniem skóry. Nie zawiera parabenów ani zwykłego mydła, jest w pełni hipoalergiczny i dostosowany nawet do bardzo wymagającej skóry. Lipikar Syndet AP+ potrafi poradzić sobie z dużym przesuszeniem. Jest jednocześnie tak łagodny, że można aplikować go także na wyjątkowo delikatną skórę niemowląt. Nadaje się na przykład do pielęgnacji ciemieniuchy. Lipikar Syndet AP+ oraz Lipikar Baume AP+M koją objawy atopii skóry; dzięki unikalnej formule (w składzie znajdziemy między innymi masło shea i niacynamid) skutecznie walczy z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wzmacniają barierę lipidową i przywracają skórze jej swoistą równowagę. Lipikar Syndet AP+ nie szczypie w oczy i jest wyjątkowo wydajny: wystarczy rozprowadzenie po ciele drobnej ilości kremu myjącego z wodą, aby odczuć pierwsze oznaki ukojenia. To środek, który przyniesie ulgę posiadaczowi egzemy i wyjątkowo wrażliwej skóry. Świetnie pomoże także na atopowe zapalenie skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty