Skoncentruj się na...

Emolienty dla dzieci - jak dobrać kosmetyki dla dzieci?

Img_Emolienty dla dzieci - jak dobrać kosmetyki dla dzieci?

Zwykły preparat dla niemowląt czy specjalny kosmetyk z emolientami? Z tym pytaniem zmagali się z pewnością niejedni rodzice. Co wybrać, kiedy rynek kosmetyczny oferuje nam tak ogromny wybór? Dowiedz się czym właściwie są emolienty dla dzieci i sam zdecyduj, co jest najlepsze do natłuszczania skóry Twojego maluszka!

Czym właściwie są emolienty dla dzieci?

Emolienty dla dzieci to specjalistyczne kosmetyki, które dostępne są już nie tylko w aptekach, ale i w zwykłych drogeriach. Nazwa emolient wywodzi się od łacińskiego czasownika emolliere znaczącego tyle co “zmiękczać”. To chyba najlepiej obrazuje charakter kosmetyków tego typu. Kremy z emolientami służą do nawilżania i natłuszczania skóry, a ponadto znacznie poprawiają jej elastyczność. Głównym przeznaczeniem tych “nawilżaczy” jest wsparcie naturalnej bariery ochronnej skóry. A jak działają? Wszystko zależy od składu, czyli:

  • substancji o działaniu okluzyjnym (np. parafiny, wazeliny, kwasów tłuszczowych), które tworząc na skórze film ochronny, ograniczają utratę wody z głębszych warstw naskórka,
  • humektantów (np. kwasu hialuronowego, kwasów AHA, glicerolu, mocznika), czyli składników o dużych właściwościach higroskopijnych, które doskonale wiążą i zatrzymują wodę z otoczenia,
  • substancji odpowiadających za rekonstrukcję warstwy lipidowej naskórka (np. trójglicerydy, ceramidy, oleje roślinne).
Formuła tego typu preparatów jest analogiczna do lipidów naskórka, dlatego też bardzo dobrze uzupełniajego brakujące składniki.

Czy kosmetyki z emolientami dla niemowląt są odpowiednie do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka?

Główną ideą stosowania emolientów jest regeneracja naskórka i przywrócenie skórze jej naturalnych funkcji. Nawilżając i natłuszczając skórę nie tylko poprawiają jej elastyczność, ale także działają przeciwzapalnie. Niektóre humektanty obniżają bowiem mediatory stanu zapalnego, a ponadto, co znaczące, osłabiają uczucie świądu - najdokuczliwszego objawu atopowego zapalenia skóry. W związku z tym emolienty dla dzieci powinny w pierwszej kolejności być stosowane na skórę ze zmianami chorobowymi.

Nie można jednak przemilczeć faktu, iż emolienty wykazują dobroczynny wpływ również na skórę zdrową. Przede wszystkim mają w tym aspekcie wspierać funkcjonowanie naturalnych mechanizmów obronnych skóry. Poprawiając jej nawilżenie znacznie zmniejsza się przepuszczalną liczbę szkodliwych substancji (alergenów, substancji chemicznych), a także ogranicza drażniący wpływ niektórych czynników środowiskowych (atmosferycznych).

A jakie emolienty dla noworodka sprawdzą się najlepiej?

Podstawowym emolientem jest wazelina, jednak dziś nowoczesne kosmetyki z emolientami dla niemowląt przybierają różną formę. Na rynku dostępne są w postaci emolientów do kąpieli, emulsji, oliwek czy delikatnych mleczek. Ponadto mogą być to zarówno specjalistyczne dermokosmetyki do skóry chorej, tu na przykład Lipikar Balsam AP+, jak i zdrowej. Wybór odpowiedniego emolientu dla niemowląt zależy w głównej mierze od kondycji ich skóry. W trudnych przypadkach, gdy maluszek zmaga się z poważnymi zmianami chorobowymi dobrze jest stosować produkty i typu ”leave on”, czyli kremy z emolientami, i  typu “rinse off”, czyli wszelkiego rodzaju syndyki oraz olejki myjące. Z kolei na zdrową skórę dziecka, która wymaga jedynie zabezpieczenia lub wsparcia można zastosować jeden wybrany kosmetyk, którego aplikacja nie będzie trudna dla rodziców ani niekomfortowa dla bobasa. Ogólnie rzecz biorąc, emulsje do kąpieli są na pewno łatwiejsze w zastosowaniu, ale kremy z emolientami świetnie nadają się do masażu, który przecież ma dla najmłodszych ogromny wpływ. Wybór należy do rodziców!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły