Skoncentruj się na...

Jak leczyć łuszczycę kropelkową? Sposoby pielęgnacji skóry przy zaawansowanych objawach schorzenia

Img_Jak leczyć łuszczycę kropelkową? Sposoby pielęgnacji skóry przy zaawansowanych objawach schorzenia

Łuszczyca skóry jest jednym z najczęściej diagnozowanych przez dermatologów schorzeń. Jedną z głównych jego postaci jest właśnie łuszczyca kropelkowa, której nazwa bezpośrednio odnosi się do objawów - pokrywających ciało czerwonych grudek, przypominających właśnie krople. Na czym polega leczenie łuszczycy kropelkowej i jak pielęgnować skórę z jej symptomami?

Łuszczyca kropelkowa - objawy

Łuszczyca kropelkowa, to jedna z najczęściej występujących postaci łuszczycy zwykłej, czyli ogólnie rzecz ujmując, zapalnej choroby skóry wywołującej poliferację naskórka, czyli nadmierne  jego złuszczanie. Głównym objawem łuszczycy kropelkowatej są liczne drobne wykwity, mające średnicę kilku milimetrów. Wykwity te to czerwonobrunatne grudki, wyraźnie wyodrębniające się z otoczenia. Niekiedy są pokryte łuską, a wyglądem przypominają właśnie kroplę. Wraz z rozwojem choroby kropelki stają się większe i zaczynają przekształcać się w srebrzyste blaszki łuszczycowe.

Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się w okolicy kolan, łokci, na skórze głowy oraz na plecach - tu szczególnie w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Łuszczyca tego typu może objąć ponadto płytki paznokciowe, które pod wpływem choroby stają się kruche, żółtawe, a skóra pod paznokciem zaczyna silnie rogowacieć.

Łuszczyca kropelkowa - przyczyny

O ile w przypadku łuszczycy zwykłej jej przyczyny nie są do końca wyjaśnione (mówi się tu jedynie o podłożu genetycznym i wadach układu immunologicznego), o tyle w przypadku łuszczycy kropelkowatej jako źródło choroby dermatolodzy podają zgodnie, że za wysiew zmian odpowiada infekcja paciorkowca. Wykwity kropelkowe pojawiają się bardzo szybko, bo już w 2-3 tygodnie po paciorkowcowych zakażeniach gardła i/lub migdałków.
Łuszczyca kropelkowa jest chorobą, która w głównej mierze dotyka dzieci, a bardzo często stanowi zapowiedź łuszczycy zwykłej.

Łuszczyca kropelkowa - leczenie

Łuszczyca kropelkowa jest stosunkowo lekką postacią łuszczycy, a do jej leczenia zazwyczaj wystarczy terapia zewnętrzna przebiegająca dwutorowo. Po pierwsze, istotne jest usunięcie wykwitów i blaszek łuszczycowych. Po drugie, przywraca się równowagę procesowi rogowacenia naskórka. Kuracja dermatologiczna opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich maści zawierających silne humektanty, jak mocznik czy kwas salicylowy, które mają dobrze nawilżyć głębokie warstwy skóry, a więc wspomóc barierę hydrolipidową i rogową warstwę naskórka. Z kolei następnie przepisane zostają preparaty wzbogacone o  dziegcie węglowe, retinoidy, kortykosteroidy, ditranol czy na przykład pochodne witaminy D. Bardzo ważne jest, aby po aplikacji takich farmaceutyków dobrze natłuścić skórę - w tym celu można sięgnąć po przeznaczone dla bardzo suchej skóry dermokosmetyki sprawdzonych marek, jak na przykład produkty z linii Lipikar od La Roche-Posay.

Warto także zaznaczyć, że przy leczeniu łuszczycy dobroczynny wpływ ma balneoterapia oraz wyjazdy senatoryjne i klimatyczne.

Łuszczyca kropelkowa - codzienna pielęgnacja skóry

Codzienna pielęgnacja skóry łuszczycowej przy nasilonych objawach tego schorzenia wymaga systematycznego zastosowania natłuszczających emolientów. Tego typu dermokosmetyki powinny być używane zarówno do oczyszczania ciała (np. emulsje do kąpieli), jak i nawilżania skóry (np. kremy, balsamy). Ponadto przy silnych symptomach lekarz może zalecić owijanie mokrymi bandażami zmienionych chorobowo partii skóry lub stosowanie na nich opatrunków okluzyjnych, które chronią opatrzone miejsce przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Dbanie o skórę obciążoną łuszczycą kropelkową jest na pewno trudne i wymaga od pacjenta wiele cierpliwości i systematyczności. Jednak jest to doskonały sposób, aby nie tylko wesprzeć leczenie farmakologiczne, ale także przyspieszyć jego skutki.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły