Skoncentruj się na...

Jak pielęgnować popękane usta?

Img_Jak pielęgnować popękane usta?

Popękane, spierzchnięte i suche usta to wyjątkowo nieestetyczny i uciążliwy problem, który może dotknąć każdego z nas. Jakie są najczęstsze przyczyny suchych i spierzchniętych ust? I czy zwykła pomadka ochronna jest w stanie rozwiązać ten problem? Podpowiadamy, jak skutecznie pielęgnować popękane usta!

Spierzchnięte, suche usta — przyczyny

Za problem popękanych ust najczęściej odpowiedzialna jest niewystarczająca ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Do tych czynników możemy zaliczyć przede wszystkim: silny mróz i wiatr w zimę, a także intensywne promieniowanie UV w lecie. Słońce oraz niskie temperatury bardzo silnie oddziałują na delikatną skórę ust, która praktycznie pozbawiona jest gruczołów łojowych, a tym samym naturalnej warstwy hydrolipidowej, która byłaby w stanie dostatecznie chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Co więcej, każdego dnia nieustannie ścieramy ten cienki płaszcz ochronny z ust poprzez oblizywanie warg, picie czy jedzenie, w związku z czym stają się całkowicie bezbronne wobec intensywnego działania słońca czy mrozu. Bardzo suche i pękające usta mogą być jednak również wynikiem niedoboru witaminy A, witamin z grupy B lub żelaza. Jeśli więc wszelkie metody pielęgnacyjne zawiodą, warto zbadać ich poziom w organizmie i rozpocząć przyjmowanie odpowiedniej suplementacji.

Pomadka ochronna — sposób na popękane usta?

Stosowanie odpowiedniej pomadki ochronnej do dobry sposób na nawilżenie lekko przesuszonych i piekących ust. Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo suchymi, spierzchniętymi i popękanymi ustami, działanie tego kosmetyku może okazać się niewystarczające, by przywrócić wargom właściwy poziom nawilżenia. W takiej sytuacji należy sięgnąć po preparat o silnych właściwościach regenerujących i łagodzących podrażnienia np. balsam Cicaplast La Roche-Posay. Dzięki odpowiednim składnikom zawartym w balsamie zapewnimy ustom nie tylko powierzchowne nawilżenie, ale też dogłębną regenerację, skutecznie redukując problem pierzchnięcia i pękania. Po zakończonej kuracji warto jednak profilaktycznie stosować ochronną pomadkę do ust każdego dnia, by zapobiec takim problemom w przyszłości. Pamiętajmy, by na zimę wybierać pomadki z dodatkiem delikatnie natłuszczających substancji, podczas gdy w lecie chronić skórę warg przy pomocy pomadek z ochronnymi filtrami UV.

Co na popękane usta? Sposoby dodatkowej pielęgnacji


* Przy spierzchniętych i popękanych ustach warto regularnie wykonywać delikatny peeling na wargach, który pomoże usunąć martwe komórki naskórka i tzw. suche skórki, a także lepiej przygotować skórę na działanie pomadki ochronnej czy balsamu regeneracyjnego. Możemy zdecydować się na zastosowanie gotowego peelingu, jak również wykonać go samodzielnie np. z połączenia cukru i miodu. Miód ma doskonałe właściwości odżywcze, regenerujące i gojące rany.
* Popękanym ustom może pomóc specjalna maść gojąca z dodatkiem witaminy A — szczególnie jeśli cierpimy na niedobór tej witaminy.
* Suche i pękające usta to również częsty znak niedoboru płynów, dlatego przy tym problemie warto pić jak najwięcej wody.
* Na noc należy smarować usta grubszą warstwą balsamu lub wazeliny — w nocy skóra posiada najlepsze warunki do tego, by się regenerować.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły