#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Jak pozbyć się blizn po trądziku i czerwonych/brązowych śladów

v_article-scars_marks.jpg

Trądzik może być źródłem ogromnej frustracji. Wypryski są nie tylko bolesne, wstydliwe i nieestetyczne – lubią też zostawiać drobne „pamiątki” swojego pobytu. Oto krótki poradnik, jak uniknąć śladów i blizn po trądziku lub je złagodzić, aby dodać sobie pewności siebie i wygładzić skórę.

Ślady po trądziku: Co to jest?

Każdy drobny wyprysk jest ogniskiem stanu zapalnego. Skóra reaguje, zwiększając dopływ krwi zawierającej „żołnierzy” – białe krwinki, mające zwalczyć bakterie i naprawić szkody. Niestety, takie intensywne reakcje mogą utrzymywać się nawet po zniknięciu wyprysku – pozostaje wtedy czerwony ślad (wyraźniej widoczny na jasnej cerze).


Na ciemnej cerze, zapalenie może wywołać produkcję melaniny w skórze i doprowadzić do powstania brązowych śladów. Lekarze nazywają je hiperpigmentacją pozapalną.


Nieleczone ślady mogą utrzymywać się miesiącami. Na szczęście dostępna jest pomoc: skuteczne dermokosmetyki, które można kupić w aptece oraz leki na receptę, zawierające retinoidy, chemicznie złuszczające skórę i wydobywające przebarwione komórki na powierzchnie. Aby nie dopuścić do powstawania śladów i blizn należy trzymać się prostych zasad
(5 zasad postępowania z trądzikiem, czyli jak uniknąć śladów i blizn po trądziku).

Wklęsłe blizny

Blizny po trądziku powstają, kiedy stan zapalny w głębokich wypryskach jest tak silny, że enzymy trawią wewnętrzny budulec skóry – kolagen i elastynę. Skóra wytwarza tkankę bliznowatą, aby naprawić szkody, ale rezultaty nie są zbyt przyjemne dla oka: niektórzy nazywają je kraterami, dermatolodzy określają je jako bliznowacenie zanikowe.

Łagodzenie śladów i blizn

Jeżeli chodzi o blizny po trądziku – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ich usuwanie to długi i kosztowny proces. Stosuje się lasery, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję… Najlepiej jednak  dbać o skórę, stosując środki przeciwtrądzikowe,  zapobiegające ich powstawaniu.

5 zasad postępowania z trądzikiem, czyli jak uniknąć śladów i blizn po trądziku:

1

1. Nie wyciskaj ani nie dłub – zaostrza to stan zapalny i roznosi infekcję.

2

2. Nie używaj silnych środków oczyszczających i ścierających peelingów - każde agresywne działanie na skórze zaostrza stan zapalny, odpowiadający za tworzenie się blizn i śladów.

3

3. Nie zaniedbuj nawilżania, ale wybierz środki nawilżające niezawierające tłuszczów. Nawilżanie ma podstawowe znaczenie dla optymalnego gojenia.

4

4. Nie zapominaj o filtrach tylko dlatego, że wydają się tłuste i niekiedy zatykają pory. Promieniowanie UV pogarsza wygląd blizn i ciemnych śladów, więc codziennie stosuj matujący, niezatykający porów filtr przeciwsłoneczny.

5

• 5. Nie wahaj się skonsultować z dermatologiem, aby uzyskać specjalistyczne porady w sprawie walki z trądzikiem i związanymi z nim problemami.