3 pytania do eksperta

Należy ocenić głębokość oparzenia, aby mogło być ono odpowiednio leczone

Img_Należy ocenić głębokość oparzenia, aby mogło być ono odpowiednio leczone

Oparzenia termiczne i/lub poparzenia pierwszego stopnia często wynikają z kontaktu z gorącym płynem, parą lub przedmiotem użytkowanym w gospodarstwie domowym. We wszystkich przypadkach musimy zwalczyć ból, zapobiec rozszerzeniu się obrażeń, a następnie wspomagać ich leczenie. Porady dermatologa na ten temat.

Jakie są pierwsze czynności, jakie należy podjąć, podczas leczenia oparzeń?

Umieszczamy oparzone miejsce pod zimną wodą na klika minut.

Zawsze mówię moim pacjentom, że pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, to umieścić oparzone miejsce pod zimną wodą na klika minut. To ogranicza rozszerzanie się oparzenia i łagodzi ból. Należy następnie ocenić głębokość oparzenia, aby odpowiednio je leczyć. Wrząca woda powoduje bardzo bolesne oparzenia, ale zwykle nie są one tak głębokie jak oparzenia wrzącym olejem, które mogą nawet sięgnąć głębokiej skóry właściwej. Jeżeli oparzenie jest głębokie, należy przykryć ranę sterylnym opatrunkiem z gazy i skontaktować się z lekarzem.

Jak powinniśmy leczyć oparzenia pierwszego stopnia?

Doradzam moim pacjentom wykorzystanie jałowego opatrunku z kremem kojącym.

Gdy skóra jest czerwona i oparzony został tylko naskórek (jak po opalaniu). Pomoże to wspomóc regenerację naskórka i złagodzić ból. Istotne jest również, aby chronić oparzone miejsce przed kontaktem z produktami drażniącymi, aby zapobiec wtórnej infekcji.

Czy później należy przedsięwziąć jakieś środki ostrożności?

Po oparzeniu skóra pozostaje wrażliwa i delikatna...

...i musi być chroniona. Istnieją specjalnie opracowane dermokosmetyki, które pomagają zapewnić tę ochronę. Jeżeli po oparzeniu pozostaje czerwone przebarwienie, które staje się grubsze i zaczyna swędzieć, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Może być to keloid, który brzydko wygląda i powoduje swędzenie. Te blizny wymagają szczególnego traktowania. Bliznę należy też chronić przed słońcem za pomocą preparatu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły