Trądzik różowaty – jak pielęgnować wymagającą skórę?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Trądzik różowaty to problem skórny, który dotyczy coraz młodszych osób. Jego charakterystyczne objawy sprawiają, że mocno rzuca się w oczy, co może wpływać na samoocenę. Jednocześnie bardzo często myli się go z trądzikiem pospolitym, co poprzez niedopasowaną pielęgnację niestety może dodatkowo nasilać objawy. Jakie są przyczyny trądziku różowatego i u kogo może wystąpić? Czy istnieje skuteczna pielęgnacja, która poprawi kondycję skóry z trądzikiem różowatym? Jeśli ten temat Cię zainteresował, koniecznie sprawdź poniższy artykuł.

Trądzik różowaty u dorosłych – kogo dotyczy?

Kiedyś uważano, że trądzik różowaty to przypadłość, która pojawia się dopiero u kobiet po 40. roku życia oraz starszych. Obecnie rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Trądzik różowaty i początki tej choroby mogą dawać o sobie znać około 30. roku życia, a zdarza się, że zmagają się z nim jeszcze młodsze osoby. W bardzo rzadkich przypadkach trądzik różowaty może wystąpić u nastolatków.

Odpowiednio wczesne rozpoznanie trądziku różowatego pozwala na podjęcie niezbędnych kroków, których zadaniem jest możliwie największe wyciszenie objawów i przywrócenie skórze niezbędnego komfortu.

U kogo może wystąpić? Trądzik różowaty na twarzy dotyczy przede wszystkim kobiet. Trądzik różowaty u mężczyzn występuje bardzo rzadko, jednak kiedy już da o sobie znać, jego przebieg jest bardzo ciężki. W przypadku trądziku u mężczyzn dochodzi do silnego zgrubienia skóry i przerostów w okolicy nosa.

Choć istnieją konkretne predyspozycje do wystąpienia trądziku różowatego i czerwonej twarzy, może on rozwinąć się na każdym rodzaju skóry.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty – co to jest? Nazwa tej dermatozy może budzić skojarzenia z trądzikiem pospolitym lub trądzikiem młodzieńczym. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że te choroby skóry poza wspólnym członem nazwy nie mają ze sobą wiele wspólnego. Nazwa „trądzik” wynika z faktu, że w przypadku zaawansowanego stadium trądziku różowatego na skórze pojawiają się charakterystyczne krostki, które wyglądem mogą przypominać wypryski.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym. W zależności od nasilenia tzw. „triggerów”, czyli czynników zaostrzających jej objawy, oraz rodzaju stosowanej pielęgnacji, stan skóry z trądzikiem różowatym może ulegać częstym zmianom. Oznacza to, że w niektórych okresach może dojść do niemalże całkowitego wyciszenia objawów, ale również ich nawrotu.

Krem na trądzik różowaty Toleriane Rosaliac AR La Roche-Posay

Przyczyny trądziku różowatego

Pomimo coraz większej wiedzy w tym temacie, dokładna przyczyna występowania trądziku różowatego nie jest jeszcze w pełni zgłębiona. Wiadomo natomiast, że jest to dermatoza, która rozwija się na podłożu naczyniowym oraz łojotokowym. Okazuje się także, że wpływ na wystąpienie trądziku różowatego mogą mieć uwarunkowania genetyczne i dziedziczna skłonność do płytko unaczynionej skóry. Do pozostałych przyczyn mogących mieć wpływ na rozwój choroby można zaliczyć:

  • wrodzone zaburzenia odporności skóry;
  • nadreaktywność naczyń krwionośnych;
  • zaburzony mikrobiom skóry i zakażenie nużeńcem ludzkim.

Co zaostrza trądzik różowaty?

Mówiąc o przyczynach trądziku różowatego, należy wspomnieć o czynnikach, czyli wspomnianych triggerach, które mogą wyzwalać bądź nasilać objawy trądziku różowatego, jeśli mamy predyspozycje do jego wystąpienia. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • długotrwały stres, silne emocje;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego;
  • wysokie i niskie temperatury, gwałtowne zmiany w temperaturze;
  • promieniowanie UV;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • spożywanie alkoholu (szczególnie czerwonego wina);
  • bardzo intensywny wysiłek fizyczny;
  • dieta – szczególnie gorące i ostre potrawy, produkty bogate w histaminę, azotyny;
  • niektóre substancje zawarte w kosmetykach, szczególnie silne detergenty, kompozycje zapachowe, substancje o działaniu mocno złuszczającym;
  • pielęgnację niedopasowaną do potrzeb skóry.

Oczywiście, zastanawiając się, czy mamy trądzik różowaty i jak rozpoznać ten problem, warto pamiętać, że wymienione wyżej czynniki nie muszą wystąpić u każdej osoby, która się z nim zmaga. Między innymi dlatego w walce z trądzikiem różowatym ważne jest podejście całościowe, obserwacja swojego organizmu i tego, jak reaguje na określone czynniki.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Objawy trądziku różowatego

Jak rozpoznać trądzik różowaty? W jego przypadku zmiany umiejscowione są w centralnej części twarzy, a dokładniej policzkach oraz nosie. Trądzik różowaty na brodzie oraz trądzik różowaty na czole również pojawiają się bardzo często. Trądzik na plecach czy innych częściach ciała to bardzo rzadkie zjawisko w przypadku trądziku różowatego.

Trądzik różowaty i rumień na twarzy to połączenie, które występuje u każdej osoby z tym problemem. W okolicach policzków, brody i czoła pojawia się charakterystyczne i bardzo intensywne zaczerwienienie, które może mieć miejsce po wystąpieniu wymienionych wyżej triggerów.

Trądzikowi różowatemu na policzkach bardzo często towarzyszą inne charakterystyczne objawy, jak pieczenie, napięcie skóry, nieprzyjemne uczucie rozgrzania (które może nasilać się również przy zbyt okluzyjnej i bogatej pielęgnacji). Widoczne stają się również teleangiektazje. To rozszerzone naczynia krwionośne, potocznie zwane „pajączkami”.

Wymienione wyżej objawy można określić jako trądzik różowaty lekki. To pierwsza postać tej choroby, w której rumień i zaczerwienienie mają charakter napadowy. Oznacza to, że pojawiają się znienacka, na przykład w wyniku różnicy temperatur, stresującej sytuacji czy zjedzenia konkretnego produktu. Jeśli w tym momencie nie zadbamy o swoją skórę, jej kondycja może się pogorszyć.

Z czasem, jeśli objawy zostaną zbagatelizowane, może dojść do utrwalenia rumienia na twarzy, któremu będą towarzyszyć grudki i krostki przypominające trądzik. Późniejsza, bardzo zaawansowana forma to obecność nieestetycznych zmian przerostowych (znacznie częściej pojawia się u mężczyzn).

Istnieje również postać oczna trądziku różowatego, która bardzo często bywa mylona z zapaleniem spojówek.

Trądzik różowaty czy uszkodzona bariera hydrolipidowa?

Objawy trądziku różowatego, takie jak pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie, mogą wystąpić również w przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry. Jak odróżnić od siebie te dwa problemy?

Naruszona bądź uszkodzona bariera hydrolipidowa może mieć miejsce przy każdym typie skóry. W takim przypadku swędzenie, pieczenie czy uczucie napięcia najczęściej pojawia się tuż po umyciu skóry, jej intensywnym pocieraniu czy aplikacji niektórych kosmetyków i ustępuje stosunkowo szybko. W przypadku trądziku różowatego, szczególnie w późniejszych stadiach, objawy mają charakter przewlekły, a do ich wystąpienia kluczowe są wymienione wyżej triggery.

Nie należy jednak bagatelizować objawów świadczących o naruszonej barierze hydrolipidowej. W takiej sytuacji najistotniejsza jest dokładna obserwacja swojej skóry. Uszkodzona bariera hydrolipidowa i naruszony mikrobiom mogą bowiem również nasilać objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty i skóra naczynkowa

Skóra naczynkowa jest płytko unaczyniona, posiada widoczne naczynia krwionośne, które mogą ulegać rozszerzeniu. Jednocześnie jest cienka, delikatna i bardzo łatwo ją podrażnić niewłaściwymi kosmetykami i czynnikami zewnętrznymi. W jej przypadku kluczowa jest łagodna pielęgnacja twarzy, która będzie wspierać jej potrzeby – źle pielęgnowana skóra naczynkowa z widocznymi naczynkami może z czasem wykazywać predyspozycje do trądziku różowatego.

Trądzik różowaty na skórze naczynkowej

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty – jak się go pozbyć? Na to pytanie niestety nie mamy jednej odpowiedzi. Objawy trądziku różowatego są bardzo ściśle skorelowane z naszym stylem życia, dlatego podstawą jest rozpoznanie i wyeliminowanie czynników nasilających objawy. Może dotyczyć to zmiany stylu życia, ograniczenia stresu, zmiany diety na przeciwzapalną i wyeliminowania potraw, które pogarszają kondycję skóry. W swojej codziennej diecie warto sięgać po warzywa i owoce będące źródłem witaminy C, a także żywność bogatą w kwasy omega.

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

W poprawie kondycji skóry z trądzikiem różowatym bardzo ważną rolę odgrywają właściwe nawyki pielęgnacyjne:

  • mycie twarzy chłodną wodą (zarówno lodowata, jak i gorąca woda mogą podrażniać skórę!);
  • dokładny demakijaż;
  • delikatne osuszanie skóry ręcznikiem (tarcie dodatkowo podrażnia skórę);
  • pielęgnacyjny minimalizm – zbyt duża liczba kosmetyków i składników aktywnych może niepotrzebne podrażniać i obciążać skórę;
  • codzienne ochrona przeciwsłoneczna – słońce to jeden z głównych triggerów nasilających objawy!

W pielęgnacji z trądzikiem różowatym kluczowe znaczenie ma łagodzenie podrażnień i zaczerwienienia, zapobieganie nasileniu zmian o charakterze grudkowo-krostkowym, a także możliwie jak największe zminimalizowanie dyskomfortu skóry.

Składniki aktywne, jakich warto szukać w serach i kremach do twarzy z trądzikiem różowatym, to:

  • neurosensyna;
  • niacynamid;
  • azeloglicyna;
  • kwas azelainowy;
  • kwasy PHA (glukonolakton, kwas laktobionowy);
  • pochodne witaminy C;
  • kwas traneksamowy;
  • gliceryna;
  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej.

W przypadku trądziku różowatego nie zaleca się stosowania kosmetyków z wysokimi stężeniami kwasów AHA i BHA, mentolu czy kamfory, gdyż mogą dodatkowo nasilać objawy.

Jaki krem na trądzik różowaty?

Jakie wybrać dermokosmetyki na trądzik różowaty?

Wybór odpowiednich dermokosmetyków na trądzik różowaty jest kluczowy, aby skutecznie łagodzić objawy i wspierać skórę w codziennej pielęgnacji.

Płyn micelarny do skóry reaktywnej Toleriane La Roche-Posay

La Roche-Posay Toleriane Płyn Micelarny do skóry z trądzikiem różowatym

Podstawą pielęgnacji w przypadku trądziku różowatego jest odpowiednie oczyszczanie skóry. Kluczową rolę odgrywa dokładny demakijaż, gdyż wszelkie pozostałości makijażu w połączeniu z utlenionym sebum mogą podrażniać skórę. Płyn micelarny do skóry reaktywnej La Roche-Posay skutecznie usuwa zanieczyszczenia i kosmetyki kolorowe. Delikatnie oczyszcza skórę, jednocześnie redukując uczucie ściągnięcia i widoczne zaczerwienienia1. Dodatkowo łagodzi uczucie podrażnienia, pozostawiając skórę ukojoną.

Pianka oczyszczająca do cery wrażliwej Toleriane La Roche-Posay

 La Roche-Posay Toleriane Pianka Oczyszczająca do skóry z trądzikiem różowatym

Po demakijażu przychodzi pora na oczyszczanie. Skóra z trądzikiem różowatym preferuje delikatne i łagodne formuły w postaci emulsji lub pianki. Bardzo dobrym wyborem będzie Toleriane Pianka Oczyszczająca. Delikatnie oczyszcza skórę, zachowując przy tym optymalną tolerancję. Łagodzi, przynosząc efekt ukojenia. To zasługa jej formuły, wzbogaconej w glicerynę o właściwościach nawilżających oraz wodę termalną z La Roche-Posay o właściwościach kojących, łagodzących i pomagających zmniejszyć nadreaktywność skóry.

Tonik kojący i oczyszczający do cery wrażliwej Toleriane La Roche-Posay

La Roche-Posay Toleriane Tonik Kojący do skóry z trądzikiem różowatym

Dodatkowym wsparciem w przypadku wymagającej skóry będzie Toleriane Tonik Kojący. Delikatnie oczyszcza skórę, jednocześnie przynosząc uczucie ukojenia. Posiada fizjologiczne pH, dzięki czemu jest neutralny dla skóry i wspiera jej funkcje ochronne.

Krem na zaczerwienienia Rosaliac AR La Roche-Posay

 La Roche-Posay krem do skóry z trądzikiem różowatym  Toleriane Rosaliac AR Concentrate

Jaki krem nawilżający i trądzik różowaty będą stanowić odpowiednie połączenie? Skóra z trądzikiem różowatym często źle znosi ciężkie i otulające konsystencje, gdyż ich nadmierne mogą one powodować uczucie rozgrzania. Jeśli poszukujesz dermokosmetyku, który złagodzi dyskomfort skóry, wybierz Toleriane Rosaliac AR Concentrate. Zapewnia natychmiastowe działanie kojące i korygujące, przeciwko zaczerwienieniom, rumieniowi i ich nawrotom. Nawilża i przywraca komfort redukując uczucie pieczenia oraz ściągnięcia skóry. Co więcej zawiera specjalnie dobrane zielone pigmenty korygujące zaczerwienienia. W jego formule znalazła się neurosensyna - dipeptyd, którego działanie blokuje reakcję przekazywania sygnału bólu, zmniejsza reaktywność skóry i podnosi jej tolerancję. Posiada lekką i nietłustą konsystencję, która szybko się wchłania.

Krem SPF30 na zaczerwienienia Rosaliac AR La Roche-Posay

La Roche-Posay krem do skóry z trądzikiem różowatym  Toleriane Rosaliac AR SPF30

W przypadku trądziku różowatego ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest nawilżenie z dodatkową ochroną przed promieniowaniem UV, które może nasilać objawy tej choroby. Jako krem nawilżający dla skóry z trądzikiem różowatym z SPF świetnie sprawdzi się Toleriane Rosaliac AR SPF30. Intensywnie nawilża i wzmacnia barierę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Skutecznie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega zaczerwienieniom spowodowanym promieniowaniem UV i pomaga wspierać prawidłowy mikrobiom skóry. Krem posiada ultralekką konsystencję i natychmiast się wchłania, bez efektu błyszczenia.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku większej ekspozycji na słońce konieczna jest wyższa ochrona SPF, którą znajdziesz w gamie Anthelios.

Trądzik różowaty – podsumowanie

Trądzik różowaty to choroba skóry, z którą może zmagać się aż 10% populacji. Ze względu na swoje dość nieoczywiste symptomy może rozwijać się przez lata. W profilaktyce trądziku różowatego bardzo ważną rolę odgrywa zrozumienie i unikanie czynników, które mogą nasilać jego przebieg i źle wpływać na kondycję skóry. Nieodzownym elementem jest również pielęgnacja, która ma za zadanie łagodzić objawy i dyskomfort, wywołane zaczerwienieniem i pieczeniem.

Spotscan+ dla skóry skłonnej do trądziku od La Roche-Posay

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

 

 

 

1Nawilża, by zapobiegać powstawaniu zaczerwienień

 

Bibliografia:

  1. Czarnecka A., Tymicka J.: Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie. Postępy Dermatologii i Alergologii XXII; 2005/3. nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/Prace%20licencjackie%20i%20magisterskie/Tradzik.pdf [dostęp: 18.12.2024].
  2. dr n. med. Marek L., Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?, www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty-objawy-i-leczenie-jak-wyglada-poczatek-choroby [dostęp: 18.12.2024].
  3. Robak E., Kulczycka L.: Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię. Postępy Hig. Med. Dosw., 2010; publisherspanel.com/api/files/view/3511.pdf [dostęp: 18.12.2024].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.