Skoncentruj się na...

Łojotokowe zapalenie skóry - dowiedz się jak sobie z nim radzić?

Img_Łojotokowe zapalenie skóry - dowiedz się jak sobie z nim radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry to powszechnie występująca, przewlekła i nawrotowa choroba. Wbrew swojej nazwie, nie zawsze jest związane z występowaniem zwiększonej ilości łoju i tłustej skóry. Schorzenie zazwyczaj pojawia się na owłosionej skórze, na przykład na skórze głowy lub klatce piersiowej u mężczyzn. Może wystąpić również na skórze gładkiej, na obszarze bogatym w gruczoły łojowe jak skrzydełka nosa. I chociaż o wiele częściej chorują mężczyźni, to wygląd chorej skóry powoduje taki sam dyskomfort u przedstawicieli obu płci.

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

Najczęstsze objawy zapalenia skóry to łuszczący się rumień i nieznaczny świąd. Ze względu na łuszczącą się skórę, łojotokowe zapalenie skóry bywa mylone z innymi chorobami, takimi jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli podejrzewamy u siebie jakiekolwiek schorzenie skóry, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. Tylko lekarz może ustalić z jakim problemem mamy do czynienia i jakie leczenie zastosować. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Przede wszystkim łuszczenie się naskórka, na przykład na klatce piersiowej, ale także plamy rumieniowe. Łuszcząca się skóra głowy może mieć postać “łupieżu”, dlatego należy bacznie obserwować stan swojej skóry i włosów.

Jak sobie radzić z chorobą?

Przede wszystkim, nie próbujmy nigdy leczyć się na własną rękę. W zależności od tego, jak nasilone są dolegliwości, lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia. Może to być stosowanie odpowiedniego szamponu czy kremu przeciwgrzybiczego, ale w ciężkich przypadkach może być konieczna nawet doustna terapia lekami przeciwgrzybiczymi. Najczęstszym sposobem leczenia zalecanym  przez dermatologów jest używanie specjalnych maści sterydowych. Niezależnie od tego, jakie zmiany łojotokowe zaobserwujemy u siebie, szybka konsultacja z lekarzem i podjęcie leczenia da nam szansę na skuteczne usunięcie objawów i wejście w stan remisji. A co potem? Najważniejsza jest profilaktyka. Przestrzeganie pewnych zasad pozwoli nam uniknąć nawrotu choroby, przynajmniej przez jakiś czas. Warto się do nich stosować, by cieszyć się zdrową skórą jak najdłużej. Przyswojenie tych reguł nie zajmie dużo czasu, a może przynieść wspaniałe efekty.
Oto najważniejsze z nich:
*używanie specjalnego szamponu - kosmetyk stosujemy nawet po ustąpieniu objawów,
*peelingi złuszczające - skórę na obszarach nieowłosionych należy regularnie złuszczać, np. przy pomocy kwasu salicylowego czy migdałowego,
*stosowanie kremów przeciwgrzybiczych - podobnie jak w przypadku szamponu, nie przerywamy kuracji po ustąpieniu objawów,
*rezygnacja z mydła - lepiej zaopatrzyć się w specjalne żele bez mydła, tzw. syndety,
*unikanie czynników zaostrzających zmiany - należy ograniczyć stres, unikać zmęczenia i zrezygnować z używek.

Prawidłowa pielęgnacja skóry z ŁZS

Stosowanie się do zaleceń lekarza i odpowiednie kosmetyki to klucz do sukcesu. Osoby borykające się z łojotokowym zapaleniem skóry powinny w ogóle zrezygnować z mocnych środków myjących, zawierających mydło. Lepiej zastąpić je syndetami, czyli syntetycznymi środkami myjącymi. W przeciwieństwie do mydła, nie oddziałują one tak negatywnie na barierę lipidową skóry. Włosy należy myć specjalnym szamponem, czyli takim który zawiera cyklopiroksolaminę. Nie zapominajmy o tym, żeby pozostawić pianę na włosach (od 3 do 5 minut). Kolejna możliwość to stosowanie preparatów mających działanie kojące, łagodzące. Chorej skóry nie powinniśmy smarować żadnymi perfumowanymi balsamami ani innymi specyfikami. Do jej pielęgnacji i nawilżania wybierzmy raczej produkt o łagodnym działaniu, neutralny dla skóry, taki jak woda termalna z La Roche-Posay.
Zachowanie odpowiedniej higieny, realizowanie zaleceń dermatologa i właściwa pielęgnacja pozwalają zniwelować skutki łojotokowego zapalenia skóry do minimum. Nie warto więc stresować się taką diagnozą, tym bardziej że może to jeszcze bardziej pogorszyć stan skóry. Szybka reakcja w postaci zastosowania leków czy maści, a także dbanie o skórę w wyjątkowy sposób przynoszą zaskakujące rezultaty.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły