Skoncentruj się na...

Nadmierna produkcja sebum - jak przeciwdziałać świecącej skórze?

Img_Nadmierna produkcja sebum - jak przeciwdziałać świecącej skórze?

Nadmierna produkcja sebum jest typowa dla skóry tłustej i trądzikowej. Wynika z zaburzeń gruczołów łojowych, najczęściej wywołanych przez grę hormonów, ale nie tylko. Łojotok, bo tak powszechnie mówi się o nadmiernym wydzielaniu sebum, to problem nie tylko zdrowotny, ale także estetyczny. Błyszcząca, niemal świecąca się skóra to mankament urody, który niełatwo zwalczyć, a jednak nie jest to niemożliwe.

Nadmierna produkcja sebum - oto, dlaczego skóra się błyszczy!


Nadmierna produkcja sebum stanowi problem dwoistej natury. Po pierwsze odpowiada za zablokowanie ujść mieszków włosowo-łojowych, a więc i za powstawanie zmian chorobowych na skórze. W tym aspekcie stanowi problem zdrowotny, bo zainfekowaną pełną krost skórę należy wyleczyć. Po drugie nadmiar sebum na twarzy rodzi problem natury estetycznej. Krople łoju, przesiąkające przez naskórek na powierzchnię skóry, wywołują jej błyszczenie się, przez co twarz prezentuje się niezdrowo, a nawet najbardziej pieczołowicie wykonany makijaż nie jest w stanie utrzymać się zbyt długo.

A jak konkretnie dochodzi do tego, że nasza skóra zaczyna się świecić? Otóż odpowiedź należy rozpocząć od tego, iż najbardziej narażone na łojotok są te obszary twarzy, na której występowanie gruczołów łojowych jest najliczniejsze. Mowa tu o tak zwanej “strefie T”, obejmującej czoło, nos i brodę (układające się właśnie w tę literę alfabetu). Skądinąd skóra pod oczami całkowicie pozbawiona jest omawianych gruczołów, więc tu zamiast problemu nadmiaru sebum może pojawić się jego niedobór, co  prowadzi do przesuszenia skóry pod oczami.
Zatem to gruczoły łojowe są bezpośrednią przyczyną błyszczącej się skóry. Gruczoły łojowe, a konkretnie zaburzenie ich funkcjonowania, spowodowane najczęściej grą hormonalną (typową dla wieku dojrzewania/przekwitania), ale również uwarunkowaniami genetycznymi, kłopotami z emocjonalnością, wpływem przyjmowanych leków, czy też zaburzeniami przemiany materii. Niezależnie jednak od przyczyny tej patologii, jej przebieg zazwyczaj wygląda tak samo. Nadmiar łoju zatyka ujścia mieszków łojowo-włosowych, gdzie razem z zaklinowującym te kanaliki zrogowaciałym naskórkiem tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i infekcji. Ponadto kropelki sebum niemal wylewają się na powierzchnię twarzy, tworząc z nich błyszczącą maskę, przesiąkającą nawet przez najlepsze podkłady.

Problem błyszczącej się twarzy - oto, jak sobie z nim poradzić!

Przeciwdziałanie świecącej się skórze twarzy to proces wielostopniowy, wymagający nieustannej samodyscypliny, cierpliwości i wytrwałości. To proces oparty na prawidłowej pielęgnacji, oznaczającej:

1. Znalezienie równowagi między odtłuszczaniem a nawilżaniem skóry.
Wiele osób błędnie uważa, że zwiększone wydzielanie sebum oznacza zakaz stosowania kremów nawilżających. Najlepszym dowodem na zaprzeczenie tej nieprawdziwej tezie jest przyjrzenie się specjalnym dermokosmetykom do skóry tłustej, a więc i łojotokowej. Wśród tego typu preparatów znajduje się na przykład krem nawilżający do pielęgnacji skóry tłustej Effeclar Mat, który jak sama nazwa wskazuje NAWILŻA, a jednocześnie PRZECIWDZIAŁA BŁYSZCZENIU.
2. Zadbanie o to, aby dobierane przez nas kosmetyki działały zarówno od zewnątrz, jak i od środka, a więc i ograniczały nadmierną produkcję sebum, i trwale matowiły błyszczącą skórę.
3. Wybieranie kosmetyków nie ze względu na kuszącą cenę, ale właściwości leczniczo-pielęgnacyjne!
4. Dokładne wykonywanie demakijażu. Sebum na twarzy działa na zanieczyszczenia jak magnes. Dlatego też codzienne, uważne oczyszczanie skóry, to nie tylko sposób na pozbycie się nadmiaru łoju, ale także usunięcia innych zanieczyszczeń zapychających pory i wywołujących często stany zapalne.
5. Regularne wykonuwanie peelingu twarzy, dzięki któremu ujścia mieszków włosowo-łojowych oczyszczają się, a skóra zaczyna oddychać i przyspieszać procesy regeneracyjne.
6. Oczyszczanie skóry z tłustej warstewki także w ciągu dnia. Jest wiele na to sposobów. Rynek kosmetyczny oferuje mnóstwo produktów takich jak specjalne gąbeczki czy chusteczki. Można użyć też zwykłego wacika nasączonego płynem micelarnym.
7. Wykonywanie makijażu z pomocą wyłącznie lekkich kosmetyków, które nie zatykają porów.

Nadmierną produkcję sebum można zwalczyć także przechodząc na zdrową dietę i wprowadzając nieco ruchu do naszego trybu życia. Owocowe przekąski zamiast czekoladek i wieczorny spacer zamiast seansu telewizyjnego, z pewnością przyczynią się do poprawienia kondycji skóry!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły