Skoncentruj się na...

Nadmierne wydzielanie sebum - jak sobie z tym poradzić?

Img_Nadmierne wydzielanie sebum - jak sobie z tym poradzić?

Nadaktywność gruczołów łojowych objawia się przede wszystkim charakterystycznym błyszczeniem, szczególnie na nosie, czole, policzkach i brodzie, przez które wykonany rano makijaż wygląda nieestetycznie już po kilku godzinach. Jak sobie radzić z nadmiarem sebum?

Czym jest sebum?

Łój, zwany inaczej sebum, to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i stóp. Jest mieszaniną lipidów i składa się głownie z monoglicerydów, diglicerydów, triglicerydów, wosków, skwalenu, wolnych kwasów tłuszczowych, estrów cholesterolu i cholesterolu. Jego zadanie polega na natłuszczaniu i tworzeniu warstwy ochronnej przeciw bakteriom, wirusom, grzybom, promieniowaniu UV, zmianami temperatur i urazom. Pozbawiona sebum skóra staje się szorstka, wiotka i pomarszczona, trudniej wchłania składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum

Problem nadmiernego wydzielania sebum na twarzy dotyczy skóry tłustej i mieszanej przede wszystkim w tzw. strefie T. Wpływ na to mają: niewłaściwa pielęgnacja, działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz nieprawidłowa dieta, w tym niedobory witaminy A, B2 i B6. Zależna jest także od uwarunkowań genetycznych oraz zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej organizmu.

Najczęściej popełniane błędy

Osoby z tłustą cerą powinny unikać preparatów silnie odtłuszczających na bazie alkoholu, które początkowo eliminują nadmiar sebum. Jednak w krótkim czasie nasilają jego produkcję. Preparaty tego typu silnie podrażniają także skórę. Niewskazane jest również stosowanie płynów przeciwbakteryjnych, jeśli na skórze nie ma wykwitów ropnych, czy zapalnych (nawet w tym wypadku można ich używać jedynie co drugi lub co trzeci dzień). Częstym błędem jest także próba zmatowienia skóry kolejną warstwą pudru, co owocuje zatkaniem porów i tworzeniem się wyprysków, krostek i zaskórników. Osoby z tłustą skórą powinny porzucić też nawyk częstego przecierania twarzy ręką, ponieważ skutkuje to nie tylko przenoszeniem bakterii, ale i pobudzeniem gruczołów łojowych do pracy.

La Roche-Posay Effaclar Mat

La Roche-Posay Effaclar Mat to innowacyjny, lekki krem nawilżająco-matujący nie zatykający porów.  Stworzony został z myślą o profesjonalnej pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do niedoskonałości. Dzięki zaawansowanej formule, bazującej na unikalnym połączeniu składników aktywnych, wykazuje podwójną moc działania poprzez zmniejszanie widoczności porów oraz przeciwdziałaniu błyszczeniu skóry. Działa od pierwszego zastosowania, szybko się wchłania i nie pozostawia na twarzy tłustego filmu, zapewniając doskonale zmatowienie przez kilka godzin. Wygładza i przywraca skórze zdrowy, promienny wygląd.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły