3 pytania do eksperta

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ochrony przeciwsłonecznej!

Img_Najczęściej zadawane pytania dotyczące ochrony przeciwsłonecznej!

Codziennie nasza skóra jest narażona na promieniowanie słoneczne, które ma bardzo negatywny wpływ na jej kondycję dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej każdego dnia. Jednak co oznacza wartość SPF na opakowaniach produktów? Jakie są rodzaje filtrów? Jak chronić przed słońcem skórę trądzikową i z AZS? Na te i inne, najczęściej zadawane pytania odpowiada nasz ekspert:

Co oznacza wartość SPF?

SPF, czyli Sun Protection Factorto wskaźnik służący do oznaczenia stopnia ochrony przedpromieniowaniem UVB, stosowany przy produkcji kosmetyków i dermokosmetyków.Wartość wskaźnika mieści się w zakresie od 2 do 50, choć firmy kosmetyczne coraz częściej podają wyższe jego wartości na przykład 50+. Wyznacza się go jako stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie przy braku filtra.Im wskaźnik wyższy tym większa ochrona przed promieniowaniem UVB.

Jak często trzeba ponawiać aplikację kremu?

Zaleca się aplikacjęco najmniej co 2 godziny podczas przebywania na słońcu oraz po każdej kąpieli lub wytarciu się ręcznikiem.

Czy filtr powinniśmy nakładać przed kremem nawilżającym czy po? Kiedy najlepiej?

To zależy od rodzaju filtra. Idealnym sposobem jest zastosowanie kremu jako bazy, potem filtr a ewentualnie uzupełnić go mgiełką z filtrem 50+.

Czym różni się filtr mineralny od chemicznego?

Filtr fizyczny mechanicznie blokujepromieniowanie UVza pomocą najczęściej zawartości tlenku tytanu. Są one bardziej trwałe i polecane dla osób, które mogą mieć uczulenia na filtry chemiczne. Zawsze zostawiają ślad na skórze. Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UV, są również bardzo skuteczne przy odpowiednim użytkowaniu. Cechują się tez bardziej komfortową aplikacją. Często filtry dla dzieci mają mieszanka obu typów filtrów.

Kiedy wybierać filtr mineralny, a kiedy chemiczny?

Zdarzają się reakcje nadwrażliwości lub reakcje alergiczne na filtr chemiczny, w takim samym mechanizmie reakcji jak na każdą inną substancję. Składniki uczulające mogą być różne w zależności od firmy, najbezpieczniej jest wtedy zastosować filtr fizyczny. Dermatolodzy zalecają filtry o wskaźniku SPF co najmniej 30.

Jak chronić skórę trądzikową przed słońcem? Czego używać?

Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Pacjenci po okresie wakacji i przebywania na słońcu obserwują często poprawę stanu skóry. Jest to związane z wysuszeniemskóryprzez promieniowanie UV. Niestety po krótkim i nietrwałym czasie poprawy następuje zdecydowane zaostrzenie zmian skórnych. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów z filtrem czyli niekomedogennych, lekkich, nawilżających. Jeżeli jesteśmy w trakcie terapii leczenia trądzikurównież koniecznie unikajmy opalania.

Który krem przeciwsłoneczny najlepiej sprawdzi się przy skórze atopowej?

Ochrona przeciwsłoneczna wrażliwej skóry atopowej jest szczególnie ważna. Chorzy na AZS często mają uszkodzoną i cieńsząskórę. Choć promieniowanie UV jest wykorzystywane do leczenia Atopowego Zapalenia Skóry, musi to być proces ściśle kontrolowany. W życiu codziennym należy więc chronić skórę z AZS najlepiej filtrami dla skóry wrażliwej, a jak to nie jest możliwe to filtrami fizycznymi.

Jak chronić skórę dzieci przed słońcem? Które produkty wybrać?

Należy na początku podkreślić, że dzieci nie powinny za długo przebywać na słońcu, a dzieci do 1. roku życia w ogóle nie powinny być na nie eksponowane. W przypadku dzieci starszych powinno się przestrzegać tak zwanego bezpiecznego przebywania na słońcu. Termin „bezpieczne opalanie” odnosi się do unikania ekspozycji na słońce w godzinach jego wysokiego położenia –czyli między godziną 11 a 15.Należy również brać pod uwagę to, gdzie się opalamy –czy jest to wybrzeże morza, wysokie góry czy tereny pustynne. Tafla wody, śnieg, ziarenka piasku działają jak lustro i odbijając promienie UV intensyfikują działanie słońca. Dlatego w takich miejscach musimy się chronić jeszcze bardziej. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna, pamiętajmy, że 50% czerniaków powstaje „de novo” na zdrowej skórze. U dzieci SPF powyżej 30 jest obowiązkowy i zawsze z prawidłową aplikacją. Lepiej sprawdzają się również filtry wodoodporne.

Różne konsystencje kremów z filtrem: kremy, mgiełki, fluidy – co wybrać?

To zależy od naszych preferencji oraz tego jaką mamy skórę. Osoby z suchą skórą powinny stosować kremy bardziej bogate i tłuste. Dużo kobiet stosuje fluidy z filtrem lub kremy BB z filtrem, a jako dodatkową ochronę równ

Promieniowanie UVA i UVB –czym się różnią i dlaczego powinniśmy chronić naszą skórę przed nimi?

Długość fal naturalnego promieniowania słonecznego mieści się w granicach 280-3000 nm. Dzieli się na ultrafiolet/UVR/, światło widzialne i podczerwień. UVR w zależności od długości fali dzieli się na pasmo w zakresie 200-280 nm (UVC), 280-320 (UVB i 320-400 (UVA). UVC w normalnych warunkach nie wykazuję działania na organizm ludzki ponieważ całkowicie pochłaniane jest przez warstwę ozonową. UVB również wwiększości pochłaniane jest przez warstwę ozonowa, tylko ok. 5% dociera do powierzchni ziemi. Jest to promieniowanie tzw. rumieniotwórcze, a więc odpowiada za oparzenia skóry. 95% spośród słonecznego ultrafioletu oddziaływującego na ludzi stanowi UVA. Światło widzialne w zakresie 400-800 nm odpowiada za wrażenie barw. Stosowane jest w psychiatrii jako metoda leczenia depresji sezonowej oraz w krajach skandynawskich jako uzupełnienie krótkich dni polarnych. Podczerwień obejmuje fale o długości od 800-3000 nm, wnika głęboko do skóry i tkanki podskórnej, powodując uczucie ciepła. Promieniowanie UVA jest zdecydowanie szkodliwe dla naszej skóry, wnika głębiej i powoduje uszkodzenie naszego DNA, a co za tym idzie rozwój kancerogenezy czyli powstawania nowotworów.

Ochrona przeciwsłoneczna tylko latem czy przez cały rok?

Naszą skórę powinniśmy chronić cały rok! Nawet w pochmurne dni promienie UVA mogą być dla nas szkodliwe. Szyby w oknach zatrzymują tylko około 16% promieniowania UV. Skóra osób przewlekle narażonych na UV np. w biurzeczy podczas jazdy samochodem (choć szyby samochodów już teraz są bardzo często z filtrami i atermiczne) starzeję się szybciej i podlega procesowyi tak zwanego fotostarzenia.

Jakie skutki dla naszej skóry może nieść ze sobą niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej?

Nadmierne opalanie to nie tylko kancerogeneza czyli rozwój raków skóry,to również proces fotostarzenia się skóry oraz utraty jej naturalnej elastyczności. Należy wiec korzystać ze „słońca” z umiarem.

artykul_najczesciej_zadawane_pytania_opinia_lekarza_180x280.jpg

dr n. med. Paweł Brzewski, dermatolog.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty