Skoncentruj się na...

Objawy odwodnienia widoczne na Twojej skórze

Img_Objawy odwodnienia widoczne na Twojej skórze

Objawy odwodnienia skóry bardzo często zauważamy zimą. To właśnie w tym okresie najczęściej uskarżamy się, że skóra swędzi, piecze i  jest podrażniona. Jednak zazwyczaj tych symptomów raczej nie wiążemy z odwodnieniem a wysuszeniem skóry. To niebezpieczne, bo odwodniona skóra potrzebuje natychmiastowego ratunku. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i zacznij działać!

Jaka jest różnica pomiędzy skórą odwodnioną a skórą suchą?

Jaka jest różnica pomiędzy skórą odwodnioną a skórą suchą? Znacząca! To od właściwej diagnozy bowiem zależy skuteczne przywrócenie skórze zdrowej formy. Ale zacznijmy od początku.
Objawy odwodnienia skóry są bardzo podobne do tych towarzyszących jej przesuszeniu. I w jednym, i w drugim przypadku pojawia się swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia, brak elastyczności. I w jednym, i w drugim wypadku skóra staje się szorstka, zaczerwieniona, podrażniona. I w jednym, i w drugim przypadku jest to skutek zaburzeń funkcji warstwy hydrolipidowej.
Podobieństwo jest ogromne, a różnica tylko jedna. Sucha skóra to jeden z jej rodzajów, skóra odwodniona to stan, czasowa kondycja. Dlatego też można powiedzieć, że o ile nawet bardzo sucha skóra nie musi być odwodniona, o tyle objawy odwodnienia mogą pojawić się na skórze suchej, tłustej, mieszanej, słowem każdej.

Jak więc rozpoznać odwodnioną skórę?

Objawy odwodnienia to:

* cienka skóra,
* uczucie ściągnięcia,
* swędzenie i/lub pieczenie,
* zaczerwienienie i/lub podrażnienie,
* łuszczenie się naskórka,
* powiększone pory skóry,
* wystąpienie szorstkich miejsc,
* brak elastyczności, tak wysuszona skóra w typowy sposób  marszczy się po naciągnięciu.

Co robić, kiedy dostrzeżemy objawy odwodnienia skóry?

Kiedy pojawią się objawy odwodnienia skóry, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednią pielęgnację. A ta z kolei jest zależna od tego, jaki rodzaj skóry posiadamy. I tak, zauważywszy objawy odwodnienia na skórze normalnej, tłustej lub mieszanej, powinniśmy jak najszybciej zadbać o jej dogłębne nawilżenie, niedobór wody w naskórku bowiem jest tu zazwyczaj efektem stosowania zbyt inwazyjnych syndetów, kosmetyków niedopasowanych do potrzeb naszej skóry, bądź po prostu oznacza, iż nasza dieta jest uboga w płyny.

Jeżeli natomiast chodzi o przyczyny odwodnienia  suchej skóry, szuka się ich przede wszystkim w uszkodzeniu struktury bariery hydrolipidowej. Sucha skóra staje się odwodniona, kiedy w tym naturalnym płaszczu ochronnym robią się dziury. Takie ubytki z jednej strony pozwalają wodzie odparowywać, a z drugiej nie pozwalają jej dobrze się wchłaniać.
Mając to na uwadze, należy pamiętać, że pierwszym krokiem nie będzie tu, jak mogłoby się wydawać, nawilżanie, ale regenerowanie uszkodzonej warstwy. Dlatego też na skutki odwodnienia najlepiej w pierwszej kolejności zastosować balsam uzupełniający poziom lipidów Lipikar, dzięki któremu szczeliny w barierze hydrolipidowej wypełnią się i dopiero wówczas skóra stanie się gotowa na uzupełnianie poziomu wilgoci, czyli wdrożenie do pielęgnacji zwykłych balsamów nawilżających.
Koniecznie należy tu nadmienić, że oprócz stosowania kosmetyków lipidowych, warto także wprowadzić kilka zmian w codziennej diecie. Przy skórze odwodnionej ważne jest wypijanie przynajmniej 1,5 l płynów na dobę - nie musi to być wyłącznie woda mineralna, liczą się także soki, herbaty czy zupy. W drugiej kolejności liczą się takie produkty spożywcze, które będą bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, sterole roślinne i witaminy (szczególnie witaminę E, A i C) - to właśnie takie składniki odżywcze w dużej mierze wspomogą odbudowę naskórka, a więc po prostu przyspieszą regenerację skóry.

A jak można zapobiegać ponownemu odwodnieniu?

Aby już więcej nie dopuścić do wystąpienia objawów odwodnienia skóry, należy przede wszystkim zadbać o jej prawidłową pielęgnację oraz skuteczną ochronę. Będzie to możliwe jedynie wówczas, kiedy poznamy przyczyny pojawienia się tak dużego deficytu wodno-lipidowego w naskórku. A występuje on zazwyczaj pod wpływem:

* drażniących warunków atmosferycznych (promieniowania UV, mrozu, wiatru, itp.),
* stosowania zbyt silnych preparatów myjących,
* trudnych warunków pracy (szczególnie dotyczy to osób pracujących przy piecach lub na przykład w mroźniach),
* hormonów oraz chorób skóry (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, itp.).

Kiedy skóra narażona jest na któryś z tych bodźców, warto pamiętać, żeby:

* stosować delikatne dermokosmetyki i/lub preparaty hipoalergiczne,
* chronić się przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych - na przykład za pomocą kremów z filtrem UV,
* regularnie nawilżać skórę kosmetykami o łagodnym składzie, wolnym od parabenów i konserwantów,
* pić dużo wody i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły