3 pytania do eksperta

Polecam jedynie wysoką i bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną

Img_Polecam jedynie wysoką i bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną

Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za starzenie się skóry, dlatego każdy potrzebuje ochrony przed słońcem za pomocą ubrania, kapelusza, okularów z filtrem UV i zalecanych przez dermatologów kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej stosowanych na odsłoniętej skórze.

Jakie są podstawowe zasady ochrony przed słońcem?

Od rodzaju ekspozycji (góry, morze, plaża) zależy wybór wymaganej maksymalnej ochrony.   

Powinniśmy przykładać większą wagę do ochrony skóry, jeżeli mamy jasną karnację, ponieważ bardzo łatwo wtedy o oparzenia słoneczne. Należy również wziąć pod uwagę porę dnia − powinno się zachować ostrożność od godziny 11.00 do 16.00. Istotne jest też, aby nakładać kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej regularnie co dwie godziny, należy je również stosować w odpowiednio dużej ilości.

Czy Pańscy pacjenci nie są nieco zagubieni, gdy chodzi o wybór produktów do ochrony przeciwsłonecznej?

Istnieje wiele możliwości.

Teraz mamy uproszczone oznakowanie, które wskazuje na cztery kategorie ochrony: niską, umiarkowaną, wysoką i bardzo wysoką. Polecam jedynie te dwie ostatnie. Konieczne jest stosowanie produktów dających ochronę zarówno przed  promieniami UVB (odpowiedzialnymi za oparzenia słoneczne), jak i UVA (które przyspieszają starzenie). Wreszcie musimy też wybrać postać preparatu (krem, płynny krem, żel itp.), która najlepiej nadaje się do danych obszarów skóry i jednocześnie odpowiada preferencjom pacjenta.

Jakie, Pana zdaniem, są cechy dobrej fotoprotekcji?

Po pierwsze jej skuteczność.

Jeśli chodzi o odzież, należy wybierać gęsto tkane włókna i tkaniny w ciemnych kolorach. W przypadku środków z filtrem należy postawić na regularne stosowanie preparatów zapewniających wysoką i bardzo wysoką ochronę. Okulary muszą posiadać znak jakości CE dla kategorii 3 i 4. Inne ważne cechy produktów ochrony przeciwsłonecznej to: dobra tolerancja przez skórę, fotostabilność, odporność na wodę i na pot. Aby preparaty były stosowane właściwie, muszą być przyjemne w użyciu i praktyczne.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły