Skoncentruj się na...

Odparzenia u dzieci

Img_Odparzenia u dzieci

Odparzenia u dzieci to kłopot dotykający wszystkich niemowląt nawet kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Przeważnie związany jest z nieprawidłową higieną, jednak nawet gdy odpowiednio pielęgnujemy skórę naszych pociech, może dojść do podrażnień i zaczerwienień. Dowiedz się, co zrobić, by skutecznie przeciwdziałać odparzeniom!

Odparzenia u dzieci - przyczyny

Skóra maluszków jest delikatna, wrażliwa i cienka, dlatego dużo łatwiej dochodzi do jej podrażnienia niż w przypadku dorosłych. Statystycznie niemowlę cierpi na odparzenia kilka razy w przeciągu pierwszych dwóch lat życia. Spowodowane jest to tym, że u najmłodszych dzieci warstwa lipidowa jest bardzo cienka. Najczęściej do odparzeń u dzieci dochodzi wskutek zbyt długiego kontaktu z amoniakiem, który powstaje poprzez rozkład kału i moczu przez bakterie. Innym powodem podrażnień może być też niewystarczająco dokładne wypłukanie pieluszki tetrowej z proszku czy upały, podczas których skóra pod pieluszką jest nieustannie wilgotna. Najczęściej jednak odparzenia u dzieci wywoływane są poprzez zbyt rzadkie mycie pupy. Należy jednak pamiętać, że nawet odpowiednia higiena nie zawsze uchroni przed odparzeniami u dzieci.

Odparzenia u dzieci - jak leczyć?

Przede wszystkim rodzice powinni pamiętać, że nie należy lekceważyć nawet na pozór niegroźnych objawów takich jak zaczerwienienie, ponieważ mogą one przerodzić się w bardziej dokuczliwą dolegliwość. O wiele trudniejsze staje się leczenie pieluszkowego zapalenia skóry, charakteryzującego się występowaniem obrzęku, krost, a nawet bolesnych nadżerek, dlatego trzeba zadbać, by do niego nie doszło. Jak to zrobić? Wystarczy kilka prostych nawyków!

Przewijaj dziecko jak najczęściej - oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku. Każdorazowo, gdy bobas zrobi kupę, należy zmienić pieluszkę. Gdy jest ona tylko zmoczona, należy zmieniać ją co ok. trzy godziny.

Zawsze po zmianie pieluszki dokładnie przemyj pupę i narządy płciowe dziecka. Zamiast wody bezpośrednio z kranu warto użyć tej przegotowanej (można też dodać do niej trochę mąki ziemniaczanej bądź naparu z nagietka).

Po umyciu pupy, aby ją wysuszyć, użyj miękkiego ręcznika. Nie trzyj nim skóry, a jedynie lekko przykładaj i oklepuj.

Dobrze jest zostawić dziecko na kilka minut bez pieluszki. Powietrze pomoże podrażnionej skórze. W pokoju jednak musi być ciepło!

Używaj odpowiednich kosmetyków, by nawilżyć skórę. Warto sięgnąć po produktu odpowiednie dla dzieci już od pierwszego dnia życia jak Lipikar Balsam AP+ od La Roche-Posay. Dzięki lekkiej konsystencji produkt błyskawicznie się wchłonie, przynosząc skórzę ulgę i ukojenie. Po jego zastosowaniu skóra niemowlęcia będzie nawilżona, gładka i miękka. Jest on skuteczny w walce z suchą i podrażnioną skórą.

Gdy na ciele maluszka pojawi się rumień pieluszkowy, czerwona i podrażniona skóra, należy go kąpać przez kilka dni w wodzie wzbogaconej o niewielką ilość mąki ziemniaczanej. Pomoże to ukoić podrażnioną skórę dziecka.

Niekiedy, nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji, objawy nie znikają, a dziecko cierpi, odczuwając ból i dyskomfort (świąd, pieczenie). Gdy pupa niemowlęcia jest czerwona, łuszcząca się, pokryta krostkami i gorąca, należy koniecznie udać się do lekarza, który przepisze maść z antybiotykiem, gdyż najprawdopodobniej oznacza to, że odparzenie u dziecka zmieniło się w pieluszkowe zapalenie skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły