Skoncentruj się na...

Skóra tłusta - jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej?

Img_Skóra tłusta - jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej?

Skóra tłusta może być prawdziwym utrapieniem, głównie ze względu na nadmierne błyszczenie, nieestetyczne zmiany skórne i poszerzone pory. Co zrobić ze skórą tłustą, aby skutecznie poprawić jej kondycję?

Problemy skóry tłustej

Zazwyczaj dość gruba, o strukturze przypominającej owoc truskawki i wiecznie błyszczącej powierzchni. Najbardziej przetłuszcza się w miejscach nazywanych obszarami łojotokowymi, czyli na czole, policzkach i brodzie. Nadmiar sebum nie jest problemem tylko czysto estetycznym, ale także zdrowotnym. Zbyt duża ilość łoju skórnego zatyka pory, przez co prowadzi do zmian trądzikowych niezapalanych (zaskórniki) i zapalnych (wypryski, grudki, czopy ropne). Na zwiększoną produkcję sebum mają wpływ czynniki wewnętrzne, takie jak uwarunkowana genetycznie, zmiany hormonalne, zaburzenia przemiany materii, a także zewnętrzne, do których należą promieniowanie UV, niezdrowa dieta, niektóre leki, a przede wszystkim - niewłaściwa pielęgnacja.

Codzienna pielęgnacja

Jak dbać o skórę tłustą? Zasady jej pielęgnacji są podobne, jak w przypadku innych typów skóry, tzn. obejmują te same czynności, takie jak oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, odżywianie i złuszczanie. Różnica jednak leży w kilku kwestiach, o których należy pamiętać, aby skutecznie ograniczyć nadprodukcję sebum.

*Oczyszczanie

Zazwyczaj większą wagę przywiązuje się do oczyszczania wieczornego, jako że na skórze zalega makijaż, łój i kurz zebrane w ciągu całego dnia. Tymczasem oczyszczanie poranne powinno być tak samo starannie wykonane, gdyż w ciągu nocy w ujściach gruczołów łojowych gromadzi się nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek.

*Tonizowanie

Oprócz przywracania naturalnego pH skóry, tonik do twarzy powinien pełnić funkcję mikrozłuszczającą w celu odblokowania porów i zmniejszenia ich widoczności.

*Nawilżanie i odżywianie

Idealny krem na dzień, dedykowany skórze tłustej, powinien wykazywać działanie nawilżające, matujące i zmniejszające widoczność porów, a także zapobiegać nawrotom niedoskonałości. Na noc warto wybierać krem o właściwościach odżywczych, mikrozłuszczających, antyoksydacyjnych i kojących.

Błędy popełniane w pielęgnacji

Największym błędem, jaki można popełnić w pielęgnacji skóry tłustej, jest stosowanie agresywnych środków myjących, które wraz z łojem pozbawiają skórę warstwy ochronnej zawierającej substancje lipidowe. Zaburzają jej florę bakteryjną, zmieniają odczyn kwaśny na zasadowy i silnie odwadniają, a co najgorsze dla względów estetycznych - pobudzają gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy. Na liście często popełnianych błędów znajduje się także mechaniczne wyciskanie krost i zaskórników, co prowadzi do powstawania blizn. Ponadto tłusta skóra nie lubi opalania ani gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura widocznie ją wysusza. Sebum pod żadnym pozorem nie można też przykrywać kolejną warstwą pudru. Po pierwsze nadmierna ilość kosmetyków obciąża skórę, a po drugie - pomaga w powstawaniu kolejnych stanów zapalnych. Makijaż trzeba odnowić, a gdy nie ma takiej możliwości, nadmiar sebum usunąć bibułkami kosmetycznymi.

Kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej

Najlepiej wybierać kosmetyki w tej samej serii, ponieważ to gwarantuje kompleksowe działanie. Seria Effaclar marki La Roche-Posay została stworzona z myślą o codziennej, optymalnej pielęgnacji skóry tłustej ze skłonnością do trądziku. Obejmuje szereg profesjonalnych produktów, których działanie opiera się na głębokim oczyszczaniu, złuszczaniu, ściąganiu i zmniejszaniu widoczności porów, nawilżaniu, regenerowaniu i zapobieganiu nawrotom niedoskonałości. W skład serii wchodzi: Tonik zwężający pory skóry mikrozłuszczający, Oczyszczający żel do skóry tłustej, Oczyszczający płyn micelarny do skóry tłustej i wrażliwej, Tonujący krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia, Punktowy preparat na zapalne zmiany trądzikowe, Krem zwalczający niedoskonałości skóry, Odnawialny krem do skóry tłustej i Odnawialny krem do skóry tłustej przeciw nawrotom, Krem nawilżający przeciw błyszczeniu skóry oraz Kojący krem nawilżający do skóry tłustej.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły