Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa i promieniowanie UV: zagrożenia spowodowane ekspozycją  na działanie promieni słonecznych

Dla większości ludzi słońce jest uniwersalnym symbolem pozytywności, naturalnym poprawiaczem nastroju. Jednakże, przez 365 dni w roku, w lecie i w ziemie, ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest wrogiem skóry wrażliwej.

Podczas drogi do pracy lub podczas krótkiej przerwy obiadowej - nawet przez zachmurzone niebo - promieniowanie UV dociera do Twojej skóry. To wyzwala serię wydarzeń:

  • Promienie słońca nieustannie ogrzewają skórę, co może wywoływać podrażnienie, zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu.
  • Następnie promieniowanie UVA i UVB wywołuje stres oksydacyjny, prowadzący do mikro stanu zapalnego skóry. Może to powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych powodując ból.
  • Słońce wysusza powierzchniowe warstwy skóry, uszkadzając jej warstwę ochronną, pozostawiając ją narażoną na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
  • Promienie UV również działają jako zespół nośników proutleniających z cząstkami zanieczyszczeń, które nasilają stres oksydacyjny oraz podrażnienie skóry.
  • Długotrwałe, długofalowe promieniowanie UVA, które jest praktycznie obecne niezależnie od pogody, nasila wrażliwość skóry, jak również sprzyja procesowi szarzenia skóry.

Co z tego wynika? Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko na plaży.

Codzienna ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest głównym czynnikiem stresogennym dla skóry i będzie negatywnie wpływać na wygląd twojej cery, a także jej jednorodność.

Wybierz odpowiedni filtr: jakie kremy na słońce są najlepsze dla skóry wrażliwej?

Po pierwsze, upewnij się, że twój filtr ma lekką i łatwo rozprowadzaną konsystencję, aby uniknąć nadmiernego pocierania skóry. Następnie sprawdź, czy posiada ochronę przeciwsłoneczną UVA-UVB o szerokim spektrum działania oraz filtr SPF 30-50, a także ochronę przed długofalowym promieniowaniem UVA. Wiele składników filtrów przeciwsłonecznych to znane środki drażniące, takie jak PABA oraz oksybenzon, dlatego upewnij się, czy twój produkt został poddany badaniu pod kątem skóry wrażliwej i skóry wrażliwej na działanie promieni słonecznych. Najbardziej innowacyjne formuły obecne na rynku obejmują także antyutleniacze, takie jak baikalina oraz konsystencje odporne na działanie zanieczyszczeń.

Nie czujesz potrzeby codziennego stosowania ochrony przeciwsłonecznej? Podkłady przeznaczone dla skóry wrażliwej również stanowią doskonałą alternatywę. Wiele z nich łączy odpowiedni filtr SPF z pigmentami tworząc naturalną ochronną zasłonę przed słońcem.