#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Trądzik a emocje: efekty psychologiczne trądziku

v_article-psychological_impact

Trądzik to problem, z który dotyka większości z nas na pewnym etapie życia:
dotyka on 80% nastolatków i niemal 40% dorosłych kobiet. (1)


"Problem pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy młodzi ludzie są najbardziej wrażliwi. Nastolatki odkrywają swoją tożsamość i tworzą więzi z rówieśnikami – trądzik może zakłócić ten proces. Sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale może sprawić, że nastolatki nie będą czuć się komfortowo we własnej skórze. Może ucierpieć zarówno ich wyobrażenie o sobie, jak i samoocena" wyjaśnia dermatolog, dr Philippe Beaulieu.


Liczne badania wykazały, że osoby cierpiące na trądzik wykazują objawy lęków i depresji oraz niską samoocenę, co może wpłynąć na ich wyniki w nauce i pracy. (2)
Efekty choroby są tak poważne, że lekarze opracowali narzędzia, pozwalające ocenić jej wpływ na jakość życia pacjentów, takie jak skala Acne Disability Index (ADI).


W dodatku efekty te mogą utrzymywać się przez całe dziesięciolecia, ponieważ trądzik nie ustępuje w cudowny sposób po osiemnastych urodzinach! Cierpi na niego coraz więcej dorosłych kobiet. Znużone nieustającymi nawrotami niedoskonałości (krostek, grudek), często rezygnują z kuracji i cierpią w milczeniu – zwłaszcza, że konsekwencje psychologiczne trądziku są nieproporcjonalne do jego nasilenia.


"Kiedy przychodzi do mnie nowa pacjentka, zawsze mówię jej, że już zrobiła najważniejszy krok: zaczęła szukać pomocy, żeby nie zmagać się z tym problemem sama. Pracujemy zespołowo, aby zapewnić jej zdrowszą skórę i bardziej optymistyczne spojrzenie na życie. Dlatego właśnie moja praca jest taka satysfakcjonująca!"


Odkryj sprawdzone, wiarygodne rozwiązania dla skóry trądzikowej.

(1) Ann Dermatol Venereol. 2010 Nov;137 Suppl 2:S49-51. doi: 10.1016/S0151-9638(10)70024-7. [Najświeższe dane o epidemiologii trądziku]. Dréno B.
(2) The psychological and emotional impact of acne and the effect of treatment with isotretinoin. Br J Dermatol 1999; 140:273-82.
Kellett SC, Gawkrodger DJ.