Skoncentruj się na...

Jak pozbyć się zaskórników? Czyli pielęgnacja skóry z niedoskonałościami!

Img_Jak pozbyć się zaskórników? Czyli pielęgnacja skóry z niedoskonałościami!

Trzeba przyznać, że wągry to wyjątkowo nieestetyczny problem skórny, z którym mają do czynienia nie tylko kobiety, ale też duża część mężczyzn.

Wągry, nazywane też zaskórnikami, najczęściej towarzyszą osobom, które zmagają się na co dzień z cerą mieszaną lub tłustą, jednak zdarza się również, że pojawiają się one u osób z cerą suchą. Jak powstają i wyglądają wągry? I jak je skutecznie usunąć z powierzchni twarzy lub ciała? Podpowiadamy, jak najlepiej radzić sobie z tym problemem!

Wągry na nosie i brodzie - skąd się biorą?

Zaskórniki w największej ilości pojawiają się na skórze twarzy w okolicy nosa oraz brody, jednak nierzadko zdarza się też, że występują one na plecach czy dekolcie. Jest to związane przede wszystkim z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe, który łączy się z zanieczyszczeniami oraz martwymi komórkami naskórka, wywołując problem zatkania się ujścia mieszka włosowego. Wągry przybierają najczęściej formę czarnych kropek, a za taki ich kolor odpowiedzialny jest proces utleniania się czopu rogowego zaskórnika. Wągry to rodzaj zaskórników otwartych, jednak wiele osób zmaga się również z zaskórnikami zamkniętymi, które przybierają postać białej kaszki - delikatnie prześwitującej przez skórę.

Zaskórniki na twarzy - nie tylko u nastolatków!

Wbrew pozorom wągry na twarzy nie są problemem typowym jedynie dla nastolatków - tak samo jak cera mieszana czy tłusta, zaskórniki równie często pojawiają się u osób z cerą dojrzałą. Poza mało estetycznym wyglądem zaskórniki mają jeszcze jedną wadę - w obrębie wągra często dochodzi do stanu zapalnego, a co za tym idzie pojawienia się trądzikowej grudki. Dlatego tak ważne jest, by regularnie oczyszczać skórę i zatkane pory - zarówno przy pomocy kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i bardziej specjalistycznych zabiegów kosmetycznych.

Jak oczyszczać skórę w domu?

Skóra pokryta zaskórnikami wymaga głębokiego oczyszczania, którego nie zapewni jej domowa maseczka, lecz skuteczne i odpowiednio dobrane kosmetyki. Warto zaznaczyć, że wągry znajdują się głęboko pod skórą i proces ich usuwania nie należy wcale do najłatwiejszych. Przy usuwaniu zaskórników trzeba jednak nadal pozostawać bardzo ostrożnym, bowiem można w ten sposób podrażnić skórę i doprowadzić do jej przesuszenia. W tym przypadku należy walczyć nie tylko z powstałymi na skórze zaskórnikami, ale też źródłem problemu, czyli nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe.

Przy domowym oczyszczaniu cery tłustej lub mieszanej dobrze sprawdzi się m. in. żel oczyszczający Effaclar La Roche-Posay, który z jednej strony usunie głębokie zanieczyszczenia na skórze, zaś z drugiej pozostanie dla niej łagodny i nie wywoła na jej powierzchni podrażnień. Nie zawiera on mydła, alkoholu i parabenu, w związku z czym będzie odpowiedni również dla tych osób, które przy cerze tłustej lub mieszanej zmagają się z nadwrażliwością. Przy zaskórnikach warto również 1-2 razy w tygodniu stosować peeling oczyszczający, który nie tylko głęboko oczyści pory, ale też usunie martwe komórki naskórka, będące w dużym stopniu odpowiedzialne za pojawianie się nieestetycznych wągrów.

Profesjonalne oczyszczanie twarzy

Jeżeli mamy skłonności do występowania zaskórników, oczyszczanie skóry w domu jest wręcz niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji skóry. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku, gdy na naszej twarzy lub ciele znajduje się duża ilość zaskórników, które zajmują dość dużą powierzchnię skóry, warto również poddać się bardziej specjalistycznym zabiegom oczyszczania u kosmetyczki. Do popularnych zabiegów oczyszczających należą m. in. mikrodermabrazja czy złuszczanie kwasami. Można też zdecydować się na zabieg laserowy, wykonywany zazwyczaj w gabinetach medycyny estetycznej.

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się wągrów?

Zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych nie sprawią niestety, że zaskórników pozbędziemy się już na zawsze. Po wykonanym zabiegu należy starać się podtrzymywać uzyskany efekt przy pomocy domowej pielęgnacji. Nigdy nie należy usuwać wągrów na własną rękę poprzez ich “wyciskanie” - może to przynieść efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do powstania np. szpecących blizn. Przy skłonnościach do zaskórników najlepiej też zrezygnować z częstego opalania się na słońcu lub w solarium - to czynniki, które tylko wzmagają produkcję sebum przez gruczoły łojowe i powodują pojawianie się większej ilości zaskórników.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły