Skoncentruj się na...

Jak pozbyć się zaskórników?

Img_Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki na twarzy to problem, z którym najczęściej mają do czynienia posiadaczki skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Zaskórniki nie tylko charakteryzują się mało estetycznym wyglądem, ale też łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie, co prowadzi do powstawania trudniejszych w leczeniu zmian trądzikowych. Jak zatem pozbyć się zaskórników, by uchronić się przed pogorszeniem stanu naszej skóry?

Walka z zaskórnikami - jak się tworzą zaskórniki?

Zaskórniki na twarzy to przede wszystkim efekt nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe - sebum, łącząc się z zanieczyszczeniami oraz martwymi komórkami naskórka, powoduje, że zablokowane zostają ujścia porów skórnych i powstają zaskórniki - zaskórniki otwarte lub zaskórniki zamknięte w postaci białych grudek na skórze. Trzeba przyznać, że walka z zaskórnikami nie jest wcale łatwym zadaniem i wymaga od nas kompleksowych działań, jednak regularne oczyszczanie porów i dbanie o regulację pracy gruczołów łojowych może pomóc nam usunąć zaskórniki i zapobiec rozwojowi trądziku.

Jak się pozbyć zaskórników? Oczyszczanie i usuwanie zaskórników

Jeżeli mamy do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi lub otwartymi, musimy przede wszystkim skupić się na dogłębnym oczyszczaniu skóry z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, bakterii oraz martwych komórek naskórka, które bezpośrednio wpływają na powstawanie zaskórników.

Codzienne oczyszczanie skóry warto rozpocząć od przemycia twarzy odpowiednim żelem oczyszczającym, który zbierze z powierzchni skóry większość znajdujących się na niej zanieczyszczeń i łoju. Pamiętajmy jednak o tym, by nie stosować w tym przypadku preparatu, w którego składzie znajduje się alkohol, mydło czy detergenty - to składniki, które podrażniają gruczoły łojowe i pobudzają je do aktywniejszej pracy. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji łagodny preparat z apteki specjalnie dostosowany do potrzeb skóry tłustej np. żel oczyszczający Effaclar La Roche-Posay.
Po oczyszczaniu skóry żelem należy dodatkowo przemyć ją odpowiednim tonikiem do twarzy, który przywróci jej prawidłowe pH, zwęży rozszerzone pory i doskonale przygotuje skórę na przyjęcie aktywnych składników kremu do twarzy. Tak samo, jak w przypadku żelu do mycia twarzy, tonik nie powinien zawierać alkoholu, jak również innych drażniących i wysuszających składników.
Bardzo ważnym punktem w pielęgnacji skóry z zaskórnikami jest też regularne wykonywanie peelingu - to czynność, która pozwoli złuszczyć martwy naskórek i usunąć z niego martwe komórki, a także skutecznie odblokować zatkane ujścia gruczołów łojowych. Peelingu na zaskórniki nie należy jednak wykonywać codziennie, by nie podrażnić zanadto skóry - wystarczą 2-3 zabiegi w tygodniu.

Jak usunąć zaskórniki? Krem na zaskórniki i rozszerzone pory

Oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka to podstawa w codziennej pielęgnacji trądziku zaskórnikowego. Nie możemy jednak zapominać również o zastosowaniu odpowiedniego kremu do twarzy. Preparaty pielęgnacyjne na zaskórniki powinny być bogate w składniki, które pomogą uregulować pracę gruczołów łojowych, a tym samym zapobiegną blokowaniu i rozszerzaniu się porów skórnych np. cynk, kwas salicylowy. Pamiętajmy jednak, że poza substancjami matującymi i złuszczającymi w kremie powinny również znaleźć się odpowiednie składniki nawilżające, które pomogą zachować odpowiednią równowagę na skórze. Dwa lub trzy razy w tygodniu warto też dodatkowo zdecydować się na zastosowanie odżywczej i oczyszczającej maski do twarzy.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły