W czasie ciąży organizm kobiety wytwarza więcej hormonów żeńskich, które powodują wzrost produkcji melaniny. Jeśli w tym czasie skóra zostanie narażona na działanie słońca, na twarzy mogą pojawić się przebarwienia.
Objawy
Wpływ hormonów...
Ostuda jest zmorą większości kobiet, zwłaszcza od czwartego miesiąca ciąży. Ciąża powoduje, że ciało kobiety wytwarza znacznie większą ilość żeńskich hormonów (estrogenów), które z kolei powodują wzmożoną syntezę melaniny. Ta hiperpigmentacja objawia się w formie nieregularnych brązowych przebarwień lub szarawych plam, najczęściej umiejscowionych na środku czoła, brodzie i wokół ust.
Przyczyny
...i słońca
Ekspozycja na słońce znacznie zwiększa u kobiety ryzyko wystąpienia ostudy. Rzeczywiście pewna ilość promieniowania słonecznego otrzymana przez skórę w jasne, bezchmurne dni może spowodować nadprodukcję melaniny, co oznacza, że było ono wystarczające do wywołania zjawiska ostudy. Plamy te znikają zwykle w ciągu sześciu miesięcy po porodzie, ale ryzyko nawrotu w kolejnej ciąży jest bardzo duże. Dlatego też lepiej jest zapobiegać pojawieniu się ostudy.
Zabiegi pielegnacyjne
Aby zapobiec ostudzie
Aby zapobiec pojawieniu się ostudy, należy chronić skórę w każdych okolicznościach, nawet w mieście w czasie niezbyt słonecznych dni. Nie chodzi o to, aby ukrywać się przed słońcem, ale po prostu przestrzegać kilku zasad:
- Noś czapkę,
- Chroń skórę kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym,
- Nakładaj krem z filtrem na skórę co dwie godziny,
- Prewencyjnie, co wieczór stosuj krem przeciw przebarwieniom.
W razie potrzeby, skonsultuj się z dermatologiem.