Skoncentruj się na...

Kobiety w ciąży i słońce. Ryzyko ostudy

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_focuson_default.jpg

W czasie ciąży organizm kobiety wytwarza więcej hormonów żeńskich, które powodują wzrost produkcji melaniny. Jeśli w tym czasie skóra zostanie narażona na działanie słońca, na twarzy mogą pojawić się przebarwienia.

Objawy

Wpływ hormonów...

V_3.1 Focus on pregnant women and the sun_illu 1

Ostuda jest zmorą większości kobiet, zwłaszcza od czwartego miesiąca ciąży. Ciąża powoduje, że ciało kobiety wytwarza znacznie większą ilość żeńskich hormonów (estrogenów), które z kolei powodują wzmożoną syntezę melaniny. Ta hiperpigmentacja objawia się w formie nieregularnych brązowych przebarwień lub szarawych plam, najczęściej umiejscowionych na środku czoła, brodzie i wokół ust.

Przyczyny

...i słońca

Ekspozycja na słońce znacznie zwiększa u kobiety ryzyko wystąpienia ostudy. Rzeczywiście pewna ilość promieniowania słonecznego otrzymana przez skórę w jasne, bezchmurne dni może spowodować nadprodukcję melaniny, co oznacza, że ​​było ono wystarczające do wywołania zjawiska ostudy. Plamy te znikają zwykle w ciągu sześciu miesięcy po porodzie, ale ryzyko nawrotu w kolejnej ciąży jest bardzo duże. Dlatego też lepiej jest zapobiegać pojawieniu się ostudy.

Zabiegi pielegnacyjne

Aby zapobiec ostudzie

Aby zapobiec pojawieniu się ostudy, należy chronić skórę w każdych okolicznościach, nawet w mieście w czasie niezbyt słonecznych dni. Nie chodzi o to, aby ukrywać się przed słońcem, ale po prostu przestrzegać kilku zasad:

  • trzeba zawsze nosić kapelusz,
  • należy zabezpieczyć skórę za pomocą kremu ​​do opalania z pełnym spektrum ochrony przeciwsłonecznej
  • powinno się smarować skórę kremem co dwie godziny
  • w domu w godzinach wieczornych warto w celach zapobiegawczych nakładać krem anty-pigmentacyjny

Wszystkie te środki ostrożności należy stosować bez względu na porę dnia. 

Nie wahaj spytać dermatologa o szczegóły.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły