Skoncentruj się na...

Pękająca skóra na palcach - czy to objawy atopowego zapalenia skóry?

Img_Pękająca skóra na palcach - czy to objawy atopowego zapalenia skóry?

Pękająca skóra na palcach może być objawem atopowego zapalenia skóry, warto jednak przypuszczenia potwierdzić za pomocą właściwych testów alergicznych. Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?

O czym może świadczyć pękająca skóra na palcach?

Przyczyn pękającej skóry na palcach u rąk może być wiele. Wysuszenie skóry rąk może być spowodowane czynnikami atmosferycznymi, takimi jak zimny wiatr i mróz, a także czynnikami chemicznymi. Kontakt rąk z detergentami lub wysuszającym skórę mydłem i ich nieodpowiednia pielęgnacja również mogą spowodować pojawienie się pękającej skóry między palcami. Uszkodzoną strukturę skóry przypisać możemy czynnikom genetycznym i chorobom skóry. Bolesne owrzodzenia, przerwanie ciągłości naskórka i jego złuszczanie to objawy, których nie należy ignorować, gdyż mogą świadczyć one o dolegliwościach dermatologicznych. Pękająca i łuszcząca się skóra na rękach może świadczyć o łuszczycy, drożdżycy lub różycy. Jedną z trudniejszych do wyleczenia chorób skóry jest AZS (atopowe zapalenie skóry), które ma związek z nieadekwatną do bodźca odpowiedzią systemu immunologicznego.

Popękana skóra na palcach objawem atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, niezakaźna choroba skóry, występująca często rodzinnie, charakteryzująca się obecnością nasilonego świądu. W wyniku rozwoju AZS, oprócz pękających palców u rąk, mogą pojawić się też pęcherze wypełnione płynem surowiczym; nadżerki wysuszają się i złuszczają, co powoduje bolesne pęknięcia skóry. Osoby podejrzewające u siebie AZS powinny jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, gdyż choroba ta ma podłoże alergiczne. Układ odpornościowy organizmu nadmiernie reaguje na kontakt skóry z występującą powszechnie w środowisku substancją, która u większości osób nie powoduje dolegliwości chorobowych.

Łuszcząca się skóra na rękach - jak leczyć?

Pękającej skórze na palcach rąk towarzyszyć może silne złuszczanie się naskórka, toteż aby uniknąć podrażnień i rozwoju dolegliwości warto zwrócić większą uwagę na profilaktykę. Jeśli mamy zamiar zmyć stos naczyń, lepiej jest założyć rękawice ochronne i zastosować płyn do mycia naczyń z balsamem. Bardzo ważna jest pielęgnacja pękającej na palcach skóry, dlatego warto mieć zawsze przy sobie nawilżający krem ochronny. W przypadku AZS leczenie pękającej skóry na palcach odbywa się przez kremy przeciwzapalne, leki sterydowe oraz immunosupresyjne. Pomocne mogą być maści i leki przeciwhistaminowe. Jeśli zależy nam na właściwej formie pielęgnacji, warto zainwestować w balsam uzupełniający poziom lipidów Lipikar AP+ od La Roche-Posay. Preparat jest przeznaczony dla osób ze skórą wrażliwą i atopową. Pękająca skóra na palcach przestanie dzięki temu swędzieć, a rumień stopniowo będzie ustępował. Balsam jest delikatny, szybko się wchłania i sprawia, że nasza skóra odzyskuje właściwy poziom nawilżenia.
Pękająca skóra na palcach potrzebuje nie tylko głębokiego nawilżenia, ale też odbudowy naturalnej bariery lipidowej. I choć objawy te zwykle wskazują na atopowe zapalenie skóry, lepiej rozwiać wątpliwości podczas wizyty u dermatologa lub wykonując odpowiednie testy alergiczne.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły