#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Antykoncepcja a trądzik

v_article-acne_contraception.jpg

Kontrola płodności, kontrola skóry i kontrola ryzyka. Prawdziwa historia pigułki.

Pigułka. Tak jak w przypadku Beyoncé, Pink czy Adele, do opisania tej supergwiazdy wystarczy jedno słowo – i nic dziwnego. Nie tylko bardzo skutecznie zapobiega ciąży, ale także zapewnia atrakcyjne dodatkowe korzyści, takie jak zwalczenie trądziku hormonalnego. Ale jak właściwie to działa?

Jak pigułka powstrzymuje trądzik

Trądzik wywołują hormony. Testosteron (tak, dziewczyny też go mają) i inne podobne hormony powodują wytwarzanie przez skórę dużych ilości łoju, sprzyjającego trądzikowi. Estrogen znajdujący się w pigułkach antykoncepcyjnych równoważy ich działanie, lecząc trądzik hormonalny.


Jeszcze skuteczniejsza jest pigułka antykoncepcyjna, która łączy estrogen z octanem cyproteronu, lekiem, który równoważy działanie hormonów sprzyjających powstawaniu wyprysków (androgenów), powstrzymując nadmierne wydzielanie sebum i blokowanie porów.

Dlaczego lekarz może zmienić przepisywane leki?

Mimo, że wszystkie doustne środki antykoncepcyjne nazywane są w skrócie „pigułkami”, na rynku są dostępne cztery ich generacje. Naukowcy odkryli niedawno, że pigułki drugiej generacji są w istocie bezpieczniejsze niż środki nowszych generacji i Dianette, jeżeli chodzi o ryzyko efektów ubocznych, takich jak zakrzepica żył głębokich.


Niezależnie od rodzaju przyjmowanych pigułek, ryzyko jest bardzo, bardzo niskie, ale lekarze przepisują te środki tak wielu kobietom, że muszą być bardzo ostrożni.  W efekcie wielu kobietom zalecono przejście na pigułki drugiej generacji.

Co zmiana pigułki oznacza dla mojej skóry?

Dianette ma silniejsze działanie przeciwtrądzikowe niż pigułka drugiej generacji, więc po jej zmianie można zauważyć efekt odbicia.


Zmiana pigułki trzeciej lub czwartej generacji na bezpieczniejszy środek drugiej generacji jest korzystna – żadne badania nie wykazały jednoznacznie, że pigułki trzeciej lub czwartej generacji działają na skórę bardziej korzystnie niż pigułki drugiej generacji.

A jeżeli nie mogę brać pigułek?

Jeżeli pigułka nie jest dla ciebie, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą o alternatywnych strategiach leczenia skóry – dostępne są znakomite, specjalistyczne rozwiązania!