Skoncentruj się na...

Przyczyny powstawania zaskórników - jak sobie z nimi radzić?

Img_Przyczyny powstawania zaskórników - jak sobie z nimi radzić?

Problem zaskórników to bardzo częsta przyczyna konsultacji dermatologicznych. Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, mogą pojawiać się nawet u osób, które nigdy nie doświadczyły trądziku. Walka z tego typu wykwitami nie jest niestety łatwa i wymaga specjalistycznego podejścia. A poznanie przyczyn powstawania zaskórników to pierwsza batalia w drodze do zwycięstwa - dowiedzenie się, skąd się biorą zaskórniki, to najlepszy sposób na wągry!

Czym właściwie są zaskórniki? Czym różnią się od wągrów?

Zaskórniki (łac. comedo) i wągry to nazwy synonimiczne oznaczające pewien typ zmian skórnych. Tego rodzaju wykwity, notabene charakterystyczne dla trądziku wieku młodzieńczego, pojawiają się w tych miejscach na ciele, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa, czyli na skórze twarzy (w tzw. “strefie T”), dekolcie, klatce piersiowej oraz plecach.

W terminologii dermatologicznej rozróżnia się dwa rodzaje zaskórników. Pierwszym są zaskórniki zamknięte - drobne białe kropki. Drugi to zaskórniki otwarte - typowe czarne kropki, które powszechnie nazywa się właśnie wągrami.

Skąd się biorą zaskórniki? Jaka jest przyczyna powstawania wągrów?

Najprościej mówiąc, to, jak powstają zaskórniki, zależy od zastoju sebum i rogowacenia ujść mieszków włosowo-łojowych. Jednak dla laików takie wyjaśnienie z pewnością nie będzie wystarczające, dlatego też omówmy ten temat nieco dokładniej.

W głębszych warstwach skóry właściwej znajdują się mieszki włosowo-łojowe, które wyglądem mogą przypominać cieniutką rurkę lub lejek. W najniższej części tego lejka zachodzi proces keratynizacji (rogowacenia), w trakcie którego jednocześnie powstają nowe komórki i obumierają stare (keratynocyty). Te obumarłe tworzą swoisty mur - zrogowaciałą warstwę naskórka, regularnie ulegającą samoistnemu złuszczaniu. I to właśnie owo złuszczanie się keratynocytów stanowi początkową przyczynę zaskórników.
U osób, których skóra skłonna jest do wytwarzania wągrów, komórki naskórka są bardziej lepkie i łatwiej przylegają do siebie - to efekt większej lepkości łoju oraz aktywności dodatnich i ujemnych ładunków. Zlepione keratynocyty grupują się w warstwy zapychające ujścia mieszków włosowych, tworząc wągry. Jeśli lejek pozostawią otwarty, wówczas mamy do czynienia z zaskórnikiem otwartym, czarnym. Jeśli natomiast lejek jest zamknięty, pojawił się zaskórnik zamknięty, czyli biały.
Ważną kwestią, pozostającą nie bez znaczenia dla przyczyn powstawania zaskórników, jest ponadto fakt, iż zatkane ujścia porów skóry stanowią świetną pożywkę dla bakterii Propionibacterium acnes, które zaczynają się licznie rozmnażać. Układ odpornościowy oczywiście odpowiada na tę inwazję, a konsekwencją tej odpowiedzi staje się zaczerwienienie, stan zapalny i pojawienie się krost. Tak więc zmiany trądzikowe mają swój zalążek właśnie w mikrozaskórnikach.

Znamy już bezpośrednie przyczyny powstawania zaskórników, a co pośrednio może przyczyniać się do zastoju łoju i nadmiernego rogowacenia naskórka?

* zmiany hormonalne
* zła dieta
* stres
* stosowanie nieodpowiednich do danego typu skóry kosmetyków
* zanieczyszczenia środowiska
* przyjmowanie niektórych leków

Jak się pozbyć wągrów? Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na zaskórniki?

Na to, jak się pozbyć zaskórników, dermatolodzy zazwyczaj udzielają jednej odpowiedzi. Mianowicie, niezbędna jest pięciostopniowa kuracja, która uwzględni normalizację każdego z etapów komedogenezy (procesu powstawania wągrów), będącej jak już wspomniano, bezpośrednią przyczyną zaskórników.

1) Unormowanie procesu rogowacenia i złuszczania naskórka - aby ograniczyć przyleganie do siebie keratynocytów zazwyczaj stosuje się preparaty zawierające retinoidy.
2) Ograniczenie ilości bakterii - odbywa się poprzez stosowanie antybiotykoterapii (erytromycyna), produktów zawierających nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy lub siarkę. Niejednokrotnie lekarze zalecają również terapię światłem.
3) Usuwanie materiału zatykającego ujścia porów - na odblokowanie porów i rozluźnienie keratynocytów zaleca się stosowanie preparatów zawierających kwas AHA i BHA.
4) Eliminowanie stanów zapalnych - odbywa się również za sprawą kwasów AHA i BHA. Czasem dermatolodzy zalecają kurację sterydową.
5) Zmniejszenie ilości produkowanego sebum - to ostatni krok tego pięciopunktowego programu mówiącego, jak usunąć zaskórniki. Zmniejszenie łojotoku może opierać się na antybiotykoterapii bądź stosowaniu retinoidów, jednak bardzo ważne znaczenie ma tu codzienna pielęgnacja twarzy oparta na specjalnych kosmetykach oczyszczających, zawierających na przykład kwas cytrynowy (oczyszczający żel Effeclar), salicylowy (BHA) lub azelainowy.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły