Skoncentruj się na...

Retinoidy i ich zastosowanie w kosmetykach

Img_Retinoidy i ich zastosowanie w kosmetykach

Retinoidy to naturalne związki chemiczne, których podstawą jest witamina A i jej utlenione pochodne. Dziś zalicza się do nich także grupę syntetyków, posiadających podobny mechanizm działania do prawdziwej witaminy A. Ze względu na dobroczynne działanie tej substancji, znajduje ona szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym - retinoidy to ważny składnik m.in. kremów antytrądzikowych i preparatów typu Anty Aging.

Czym są retinoidy?

Retinoidy to pochodne witaminy A, które możemy podzielić na:
* ZWIĄZKI NATURALNE - retinol, aldehyd retinowy, kwas retinowy - których cząsteczki zawierają niearomatyczny fragment beta-jononu.
* ZWIĄZKI SYNTETYCZNE budową przypominające naturalne retinoidy - acytretyna, etretynian motretynid, których cząsteczki tworzą monoaromatyczne związki otrzymane syntetycznie.
* ZWIĄZKI SYNTETYCZNE o budowie innej niż naturalne pochodne witaminy A, jednak mające podobny mechanizm działania - adapalen, tazaroten, beksaroten - o związkach poliaromatycznych.

Jaki jest ich mechanizm działania?

Pochodne witaminy A, podobnie jak ona sama, cechują się dość dobrą rozpuszczalnością w tłuszczach, co oznacza, że silnie przenikają do warstwy rogowej naskórka. Retinoidy wpływają na transkrypcję określonych genów, przez co mają wpływ na:
* wspieranie układu immunologicznego,
* proces różnicowania się komórek,
* zwiększanie w skórze właściwej poziomu elastyny i kolagenu,
* utrzymanie odpowiedniej kondycji naskórka, za sprawą regulowania procesu złuszczania i wymiany zewnętrznej warstwy komórkowej.
Notabene uczestniczą one także w procesie reprodukcji, będąc czynnikiem wpływającym na wytwarzanie komórek rozrodczych, embriogenezę oraz sam rozwój płodu.

Jakie miejsce zajmuje retinol w kosmetologii?

Retinol ze względu na swoje wielopłaszczyznowe działanie znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Przede wszystkim pochodne witaminy A doceniane są tu ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe oraz redukujące pigmentacyjne uszkodzenia skóry. Obecnie do tworzenia kosmetyków nie wolno stosować syntetycznych pochodnych witaminy A, w tym kwasu retinowego, głównie ze względu na ich częste działania niepożądane. W kosmetykach zazwyczaj stosuje się właśnie sam retinol. Jednak jego stężenie w preparatach do pielęgnacji skóry musi być stosunkowo niskie i nie przekraczać 0,08%. Wynika to także z troski o bezpieczeństwo, bowiem retinoidy stosowane w nadmiarze mogą wywołać podrażnienia skóry. W tym przypadku niski procent pochodnej tej witaminy skutecznie wyklucza pojawienie się niepożądanych skutków.

Retinoidy a ciąża

Biorąc pod uwagę całościowy wpływ na organizm ludzki retinoidów, dermatolodzy są zgodni: nie ma przeciwwskazań dla kobiet ciężarnych i mam karmiących piersią do stosowania farmaceutyków czy kosmetyków wzbogaconych o tę substancję.

W jakich kosmetykach znajdziemy retinoidy?

Kosmetyki z retinoidami na zmarszczki - wykazują dużą skuteczność ze względu na odnowę i różnicowanie komórek naskórka oraz działanie antyoksydacyjne. Retinol uznawany jest przez dermatologów za bardzo skuteczny w walce z naturalnym procesem starzenia się skóry, dlatego też wykorzystuje się go do produkcji wielu kosmetyków, np. kremów pod oczy z retinolem, kremów przeciwzmarszczkowych na dzień/na noc (zobacz Redermic R La Roche-Posay), maseczek przeciwzmarszczkowych/wygładzających i in.

Kosmetyki z retinoidami na przebarwienia - skutecznie leczą uszkodzone fragmenty skóry przez szkodliwe działanie promieniowania UV oraz grę hormonalną przede wszystkim za sprawą wpływu na modulację funkcji melanocytów.

Kosmetyki z retinoidami na trądzik  - tu znaczący wpływ ma działanie retinoidów na proliferację i różnicowanie się komórek. Dzięki temu, że pochodne witaminy A zawarte w kosmetykach przeciwtrądzikowych przyspieszają wymianę zewnętrznych warstw naskórka oraz złuszczanie zrogowaciałych komórek, oczyszczają ujścia porów, usuwają zaskórniki i ograniczają łojotok. Ponadto mają działanie przeciwzapalne. Zważywszy na powyższe leczenie trądziku retinoidami jest bardzo skuteczne.

Retinoidy zewnętrzne na łuszczycę - ich działanie jest dwufalowe - po pierwsze, normalizują odnowę naskórka i hamują nadmierny (lub przyspieszają zbyt powolny) podział komórkowy. Po drugie, wykazują korzystny wpływ na układ immunologiczny.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły