Skoncentruj się na...

Trądzik chlorowy - przyczyny, objawy

Img_Trądzik chlorowy - przyczyny, objawy

O szkodliwości chloru i dioksyn mówi się niewiele. A przecież chlor jest substancją, która nie tylko negatywnie wpływa na włosy, ale i na skórę. Nadmierna ekspozycja chloru na skórę może prowadzić do wywołania trądziku chlorowego - poważnego schorzenia przypominającego dermatozę. Jego leczenie jest trudne i może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat!

Czym jest trądzik chlorowy?

Trądzik chlorowy (łac. chloracne) jak sama nazwa wskazuje jest wywołany przez szkodliwe działanie chloru oraz związków chlorowopodobnych. Nadmierna ekspozycja ciała na te substancje przyczynia się do zaburzenia struktury skóry oraz patologii jej funkcji.
Toksyczne działanie chloru i dioksyn powoduje:
* znaczne namnożenie się keratynocytów, czyli komórek naskórka, które w efekcie zaczynają rogowacieć w przyspieszonym tempie,
* zgrubienie struktury mieszków włosowych,
* zaburzenia pracy gruczołów łojowych.

Jakie są objawy trądziku chlorowego?

Mając na uwadze wpływ, jaki wywierają związki chloru i dioksyny na włosy oraz skórę, objawy trądziku chlorowego pojawiają się na owłosionej skórze głowy, fałdach skórnych oraz pachwinach.
Zaskórniki oraz słomkowo-żółte torbiele, będące typowymi symptomami trądziku chlorowego, ogniskują się przede wszystkim na twarzy, szyi, klatce piersiowej oraz plecach. Zmiany  występujące w okolicy żuchwy i policzków bardzo często ulegają stwardnieniu. Skóra objęta Chloracne ma nierówną powierzchnię, co jest spowodowane głównie przez zaczopowanie ujście porów skóry często zmieniających się w torbiele.
Takie zmiany chorobowe mogą pojawiać się stopniowo, bowiem choroba rozwija się powoli w ciągu roku, a jej przebieg jest przewlekły i trwa od kilku do kilkunastu lat.

Jak wygląda leczenie trądziku chlorowego?

Leczenie trądziku chlorowego jest żmudne oraz trudne. Niejednokrotnie okazuje się bardzo uciążliwe dla pacjenta. Dzieje się tak, ponieważ nawet po wykluczeniu źródła zakażenia, objawy nie ustępują nawet przez kilkanaście lat. Ponadto związki chlorowe wpływają bezpośrednio na osmozę komórek skórnych, a także oddziałują na układ immunologiczny. W efekcie obciążony organizm bardzo wolno podejmuje walkę, a czas leczenia wydłuża się.
Kuracja na tego typu trądzik musi przebiegać pod ścisłą kontrolą specjalisty. Stosowanie ogólnodostępnych preparatów mikrozłuszczających jak np. tonik Effeclar dozwolone  jest jedynie za zgodą lekarza.

Jakie są przyczyny trądziku chlorowego?

Bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku chlorowego jest bez wątpienia zatrucie organizmu chlorem i dioksynami. Do zakażenia może dojść w różny sposób - nie tylko poprzez częste korzystanie z pływalni. Jak się okazuje preparaty chlorowe oddziałują na organizm zarówno drogą kontaktową, jak i wziewną oraz pokarmową.

Tak więc trądzik chlorowy mogą wywoływać takie czynniki, jak:
* chlorowana woda,
* obecne w żywności dioksyny,
* substancje chemiczne stosowane w przemyśle elektrotechnicznym  (np. materiały izolacyjne do przewodów elektrycznych, środki konserwacji drewna, dodatki do klejów, smarów, farb, i in.)
* kosmetyki, zawierające chlor lub jego pochodne
* niektóre lekarstwa (np. chlorowane leki o działaniu antyseptycznym).

Nie jest jednak tak, że jednorazowy kontakt z którymś z wyżej wymienionych źródeł zakażenia, bezpośrednio przełoży się na wywołanie tego typu trądziku. Jest to bowiem schorzenie, które powstaje na skutek nadmiernego oddziaływania chloru na organizm. Tak więc nawet jeśli w jakimś kosmetyku znajdują się pochodne chloru, nie musimy się go obawiać. Chloracne powstaje wówczas, gdy złoży się wiele składowych. Przede wszystkim toksyny muszą znaleźć drogę do organizmu, w którym konieczne jest znalezienie powinowactwa do wydzielin ustrojowych oraz tkanki tłuszczowej. Kliniczne przypadki trądziku chlorowego zdarzają się bardzo rzadko.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły