Skoncentruj się na...

Trądzik pospolity - leczenie i pielęgnacja skóry twarzy

Img_Trądzik pospolity - leczenie i pielęgnacja skóry twarzy

Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka nie tylko nastolatków. Łojotok, otwarte pory, zaskórniki, grudki, krosty i torbiele to poważny problem kierujący do gabinetów dermatologicznych osoby w różnym wieku. Chcesz dowiedzieć się na czym polega skuteczne leczenie trądziku?

Trądzik pospolity - ogólna charakterystyka

Trądzik pospolity, w terminologii dermatologicznej znany jako acne vulgaris, to dość poważna choroba skóry. Jej główną przyczyną jest patologia pracy gruczołów łojowych wywołana przez różne czynniki. O ile u osób w okresie dojrzewania sprawa jest prosta - nadmierne wydzielanie sebum wywołane jest typową dla tego wieku rewolucją hormonalną, o tyle u osób dojrzałych bodźców wywołujących łojotok jest wiele. Ogólnie rzecz ujmując, acne vulgaris określana jest przez dermatologów jako choroba wieloczynnikowa, co oznacza, że jej przyczyny mogą być i zewnętrzne i wewnętrzne. Zalicza się do nich m. in.:

  • stan gruczołów łojowych,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • obecność bakterii z rodziny Propionibacterium,
  • nadmierny stres,
  • przyjmowanie niektórych leków,

Bardzo często zdarza się, że problem borykających się z łojotokiem ma podłoże genetyczne. Dotyczy to zazwyczaj tych osób, których rodzice/dziadkowie mieli również skórę trądzikową.
Zdiagnozowanie trądziku pospolitego jest stosunkowo proste, bowiem pierwsze jego objawy stają się widoczne niemal od razu. Zwiastunem trądziku jest nadprodukcja korneocytów i gromadzenie się ich w dystalnej (głębszej) części kanalika. W efekcie zrogowaciały naskórek nie ulega złuszczeniu, ale powoduje zatykanie ujścia mieszków łojowo-włosowych, co stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania zaskórników - pierwotnych wykwitów trądzikowych. Ponadto nieprawidłowości w procesie rogowacenia naskórka prowadzą do osłabienia ścian mieszków, które zaczynają przepuszczać coraz więcej bakterii, płynów i komórek zapalnych, wywołujących niedoskonałości skóry znamienne dla trądziku pospolitego.

Trądzik pospolity - leczenie i pielęgnacja

Najważniejszą rzeczą w leczeniu trądziku jest zmniejszenie łojotoku skóry, ograniczenie nadmiernego rogowacenia naskórka oraz powstrzymanie rozwoju bakterii. Jest to nadrzędna część leczenia, bowiem są to czynniki, które nie tylko wywołują chorobę, ale także potęgują jej objawy. Kuracja dermatologiczna dobierana jest do danego obrazu choroby. Lekarz może zalecić środki do stosowania miejscowego bądź terapię ogólną. A konkretnie czym leczyć trądzik? Przy leczeniu miejscowym, stosowanym przy słabszych zmianach chorobowych, zazwyczaj używa się kremów, maści i płynów do bezpośredniej aplikacji na skórę. Z kolei do leczenia ogólnego, które lepiej sprawdza się przy nasilonych objawach, niezbędna jest antybiotykoterapia lub stosowanie środków farmakologicznych działających antyandrogennie, czy zawierających izotretinoinę.

W zwalczaniu trądziku pomocne mogą okazać się także niektóre zabiegi kosmetyczne. Lekarze niekiedy polecają swoim pacjentom peelingi kwasowe, mikrodermabrazję, czy na przykład laseroterapię.

Dermatolodzy zgodnie podkreślają, że przy leczeniu takiej choroby skóry, jaką jest trądzik, bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja twarzy. Niedostateczna higiena i nieprawidłowy sposób dbania o cerę bardzo często prowadzą do hamowania efektów kuracji. Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej powinna opierać się na stosowaniu specjalnych dermokosmetyków dedykowanych właśnie skórze trądzikowej. I nie chodzi tu tylko o kremy. Głównym punktem higieny twarzy jest, co wiele osób bagatelizuje, demakijaż. To zabieg, który nie tylko zmywa make-up, ale także usuwa brud, łój, bakterie. Ponadto stosowanie dobrych preparatów do demakijażu przywraca skórze jej naturalne pH, co jest znaczące u osób z trądzikiem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu: mogą to być płyny micelarne, płyny dwufazowe, czy np. żele - jak Effeclar Oczyszczający Żel do cery tłustej.
Drugą ważną kwestią jest nawilżanie. W opinii społecznej istnieje silne, aczkolwiek błędne przekonanie, że skóra łojotokowa nie potrzebuje kremów nawilżających. Otóż nic bardziej mylnego. Skóra trądzikowa także się przesusza! Zatem stosowanie kremów z gliceryną, pantenolem lub alantoiną, ale bez zawartości tłuszczu, jest jak najbardziej wskazane.
Oprócz tego, kosmetyki wspierające leczenie trądziku na twarzy, dobrze jeśli zawierają składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a także koją skórę, ściągają ją i matują jej niedoskonałości.

Pielęgnacja i leczenie trądziku pospolitego to z pewnością kuracja wymagająca czasu oraz cierpliwości. Jednak konsekwencja w działaniu: stała opieka dermatologiczna i odpowiednia codzienna higiena twarzy, wyleczyły wielu cierpiących na tę chorobę skóry.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły