#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Trądzik: rozwiązania i kuracje

v_article-solution_treatment.jpg

Wszyscy posiadacze skóry trądzikowej zadają tylko jedno pytanie – jak można najszybciej pozbyć się wyprysków? Współpracujący z nami dermatolog, dr Philippe Beaulieu, dzieli się specjalistycznymi wskazówkami, które pozwolą powstrzymać zaskórniki i odzyskać gładką cerę.

Cudowny lek na trądzik?  Trzymaj się swojej kuracji

Jakie rozwiązania przeciwko trądzikowi działają najszybciej?

Wielu pacjentów zgłasza się do kliniki w poszukiwaniu błyskawicznie działającego leku na trądzik i doskonale rozumiem, dlaczego pragną szybkich efektów. Realistycznie rzecz biorąc, na osiągnięcie rezultatów potrzeba tygodni, nie godzin, a kluczem do oczyszczenia skóry jest konsekwencja. Jednak zaledwie 30-50% pacjentów trzyma się harmonogramu leczenia: zaczynają pełni najlepszych intencji, ale tracą serce do kuracji, kiedy nie daje ona błyskawicznych wyników. Dlatego trądzik triumfuje.

Jakie są ulubione sposoby dermatologów na trądzik?

Lekarze dysponują całym arsenałem skutecznych środków – dermokosmetyków lub leków na receptę, które trzeba dostosowywać do nasilenia trądziku.

W przypadku łagodnego trądziku (kilka zaskórników i drobnych krostek, obejmujących mniej niż 50% powierzchni twarzy)

Zalecam stosowanie dermokosmetyków i/lub produktów z nadtlenkiem benzoilu bądź produktów zawierających retinoidy, jak adapalen, które pomagają odblokować pory.

W przypadku umiarkowanego i ostrego trądziku (zaskórników, krostek, a niekiedy również grudek, zajmujących ponad połowę powierzchni twarzy)

Łączę te same kuracje miejscowe z doustnym antybiotykiem, na przykład doksycykliną lub limecykliną, aby zabić bakterie wywołujące zaskórniki.

W przypadku bardzo ciężkiego trądziku (kiedy objęta jest cała twarz i występują grudki i torbiele) oraz jeżeli trądzik powoduje blizny.

Przepisuję bardzo silną kurację izotretynoiną.
Zwalcza ona łojotok u samego źródła. Jest to jednak bardzo silny środek, który może mieć poważne efekty uboczne. Należy go zatem przepisywać bardzo rozważnie.

Twierdzi pan, że najważniejsza jest cierpliwość. Czy możemy jednak w jakiś sposób poprawić rezultaty kuracji?

Zawsze zalecam pacjentom, aby łączyli terapię lekami z odpowiednio dobranymi dermokosmetykami. Warto wybierać kosmetyki oczyszczające bez mydła o zrównoważonym pH i niezawierające tłuszczu kosmetyki nawilżające. Do makijażu najlepsze są kosmetyki o formule niezatykającej porów. Warto o tym pamiętać – dermokosmetyki najnowszej generacji mogą naprawdę wzmocnić działanie leków na receptę.