Skoncentruj się na...

Trądzik torbielowaty - jak pielęgnować skórę?

Img_ Trądzik torbielowaty - jak pielęgnować skórę?

Trądzik torbielowaty to choroba skóry, której towarzyszą przykre objawy - nie dość, że nieestetyczne to w dodatku bardzo dokuczliwe. Skąd biorą się ropiaste cysty, bolesne wykwity i torbiele? Poznaj przyczyny trądziku torbielowatego. Zobacz, jak właściwie leczyć i pielęgnować skórę nim obciążoną!

Czym w ogóle jest trądzik torbielowaty?

Trądzik torbielowaty to jedna z odmian trądziku pospolitego. Ze względu na objawy bywa nazywany również trądzikiem grudkowo-cystowym lub guzkowo-torbielowatym. Jak widać, nazwy tego schorzenia oscylują wokół słów takich jak torbiel, grudka, guzek, cysta - bowiem to właśnie te wykwity najczęściej mu towarzyszą. Duże zaczerwienione wypryski i miękkie podskórne guzki wypełnione ropą są symptomami i niestetycznymi, i bolesnymi, i trudnymi do usunięcia. Ponadto zdarza się, że powodują tak głębokie uszkodzenia skóry, których gojenie kończy się bliznami. Pierwszym objawem trądziku guzkowo-torbielowatego są zaskórniki, które po pewnym czasie zmieniają się w wykwity krostkowo-grudkowe. Te zlewają się z sobą i pęcznieją, przeobrażając się właśnie w torbielowate cysty i guzki. Ta odmiana trądziku dotyczy głównie nastolatków, jednak zdarza się, że doświadczają go także osoby od nich starsze. Niezależnie jednak od wieku trądzik guzkowo-torbielowaty jest trudną do zniesienia chorobą skóry, bardzo negatywnie wpływającą na życie społeczne.

Jakie są przyczyny trądziku torbielowatego?

Przyczyny trądziku torbielowatego, tak jak w przypadku jego pospolitej odmiany, wynikają z patologii pracy gruczołów łojowych. Zbyt obficie wydostające się z ich ujść sebum oraz w stosunku do tego zbyt wolny proces rogowacenia naskórka prowadzą do zapchania kanałów łojowych, rozwoju bakterii, pojawienia się stanu zapalnego, a w efekcie wystąpienia zaskórników, które, jak wyżej wspomniano, przeistaczają się w wykwity torbielowate.
Na zaburzenie pracy gruczołów łojowych może wpływać wiele czynników. Zmiany w gospodarce hormonalnej (nadmiar androgenów) i predyspozycje genetyczne to główne z nich. Ponadto do trądzikowych zmian skórnych mogą przyczyniać się także:
* niektóre lekarstwa,
* stosowanie zbyt tłustych kosmetyków,
* duża wilgoć i nadmierne pocenie się,
* niektóre substancje chemiczne,
Warto w tym miejscu podkreślić, że w żadnym razie styl życia, dieta, a szczególnie brak higieny nie mają związku z pojawieniem się trądziku torbielowatego. Niestety w opinii społecznej ropne wykwity pojawiają się wyłącznie z tego ostatniego powodu. A tego typu mity pogłębiają asymilację społeczną i inne problemy natury psychofizycznej osób borykających się z takimi chorobami skóry.

Jak wygląda leczenie trądziku torbielowatego?

Leczenie trądziku torbielowatego powinno odbywać się w poradni dermatologicznej. Bowiem wyłącznie lekarz specjalista jest w stanie postawić właściwą diagnozę i dobrać do niej odpowiednią kurację. Leki stosowane przy tym schorzeniu są ściśle uzależnione od danego przypadku klinicznego. Jednak można powiedzieć, że na ogół do leczenia trądziku grudkowo-cystowego mogą być zastosowane:
* antybiotyki,
* sterydy,
* preparaty z retinoidami,
* środki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogenowym.
W najcięższych przypadkach pacjent otrzymuje skierowanie na chirurgiczne usunięcie dużych, bolesnych wykwitów.
Czas trwania kuracji antytrądzikowej może być różny. Zazwyczaj jednak trwa ona przynajmniej kilka tygodni. Należy pamiętać, że trądzik tego typu ma charakter nawrotowy, więc nawet po ustąpieniu objawów konieczna jest kontrola dermatologiczna i odpowiednia pielęgnacja skóry.

Jak pielęgnować skórę obciążoną trądzikiem torbielowatym?

Pielęgnacja skóry z trądzikiem grudkowo-cystowym powinna odbywać się przy użyciu specjalnych dermokosmetyków dedykowanych skórze trądzikowej:
* Do demakijażu polecane są szczególnie delikatne płyny micelarne, które z łatwością usuwają resztki makijażu bez koniczności pocierania twarzy.
* Do tonizacji zaleca się stosowanie odpowiednich toników do skóry tłustej trądzikowej, jak np. Effeclar tonik zwężający pory i mikrozłuszczający, które nie tylko usuną nadmiar sebum, ale także przywrócą skórze jej naturalne pH, zmniejszą pory i zadziałają ściągająco.
* Do nawilżania najlepszy będzie specjalny krem do skóry tłustej trądzikowej, zawierający oprócz humektantów substancje o działaniu antybakteryjnym.
* Do usunięcia przebarwień i blizn potrądzikowych poleca się specjalne kremy na przebarwienia i blizny zawierające np. kwas salicylowy, migdałowy, cytrynowy, pochodne witaminy C.
Z domowych środków na pozbycie się cyst i torbieli skórnych wymienia się: kurkumę, ocet jabłkowy, czy ziemię fulerską. Jednak wszystkie tego typu „zabiegi” powinny zostać omówione wcześniej z dermatologiem.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły