Skoncentruj się na...

Co zrobić, żeby trądzik nie wrócił?

Img_Co zrobić, żeby trądzik nie wrócił?

Trądzik jest poważną chorobą skóry, która bardzo często wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Pozytywne efekty kuracji trądzikowej nie oznaczają jednak, że możemy porzucić nasze dotychczasowe starania. Jeżeli zależy nam na tym, by utrzymać rezultaty ukończonej terapii, musimy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry trądzikowej. Podpowiadamy zatem, co zrobić, żeby trądzik nie wrócił!

Jak skutecznie pozbyć się trądziku na zawsze?

Przede wszystkim należy pielęgnować swoją skórę z rozwagą i zaprzestać stosowania kosmetyków o właściwościach antybakteryjnych. Skoro problem trądziku został przez nas już pokonany, nie ma potrzeby dalej atakować skóry tak agresywnymi preparatami. Taki profilaktyczny sposób zapobiegania nawrotom trądziku może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego — skóra stanie się sucha i łuszcząca, trądzik w końcu powróci, a twarz będzie wyglądała gorzej niż przed podjęciem kuracji. Co zatem zrobić, żeby trądzik nie powrócił? Znaleźć odpowiednią równowagę — osłabiać aktywność gruczołów łojowych bez wysuszania skóry i naruszania jej naturalnej flory bakteryjnej.

Jak zwalczyć trądzik? Łagodne oczyszczanie skóry

Delikatne oczyszczanie skóry przy pomocy łagodnych preparatów to jeden ze skutecznych sposobów na zapobieganie trądzikowi zapalnemu. W tym przypadku musimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrany kosmetyk oczyszczający nie nie zawierał w składzie mydła i alkoholu — to składniki, które nadmiernie wysuszają skórę, co daje sygnał gruczołom łojowym, by produkowały sebum ze zdwojoną siłą.

Najlepiej sięgnąć po żel oczyszczający dla skóry tłustej z apteki, który z jednej strony będzie ograniczał nadmierne przetłuszczanie i błyszczenie się skóry, z drugiej nie przyczyni się do jej nadmiernego przesuszenia. Przykładem takiego preparatu jest żel oczyszczający Effaclar La Roche-Posay - łagodny i skutecznie oczyszczający kosmetyk z dodatkiem pochodnej cynku o właściwościach seboregulujących. Po oczyszczaniu skóry żelem warto dodatkowo przemyć ją delikatnym, bezalkoholowym tonikiem, by przywrócić jej prawidłowe pH i przygotować na przyjęcie aktywnych składników zawartych w kremie pielęgnacyjnym.

Raz na jakiś np. raz w tygodniu, warto wykonać na skórze również delikatny peeling, który usunie martwe komórki naskórka i odblokuje zatkane ujścia gruczołów łojowych, będące bezpośrednią przyczyną rozwoju zmian trądzikowych. Ważne, by w tym przypadku peeling był równie łagodny, co pozostałe kosmetyki oczyszczające — zbyt silny preparat może podrażnić gruczoły łojowe i pobudzić je do aktywniejszej pracy.

Jak walczyć z trądzikiem? Krem matująco-nawilżający

Jeżeli chcemy zapobiec nawrotom trądziku, nie możemy zapominać o zastosowaniu odpowiedniego kremu do twarzy po oczyszczaniu skóry. To bardzo ważne, by zapewnić skórze odpowiednią równowagę hydrolipidową przy pomocy kremu o właściwościach matujących i delikatnie nawilżających. Pamiętajmy, że stosowanie mocno wysuszających preparatów nie jest dobrym sposobem na zwalczanie trądziku — skóra potrzebuje też na co dzień odpowiedniej dawki nawilżenia, by chronić się przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nawet jeśli po jakimś czasie na naszej twarzy pojawią się zmiany trądzikowe, nie oznacza to, że musimy natychmiast wracać do stosowania maści i antybiotyków przepisanych przez lekarza — pojedyncze zmiany warto na początku postarać się wyleczyć przy pomocy aptecznego, punktowego preparatu na trądzikowe zmiany zapalne. Jeśli to nie pomoże, a problem trądziku się pogłębi, wtedy konieczna będzie ponowna wizyta u dermatologa i stosowanie się do jego zaleceń.

Trądzik — co robić, aby zapobiec jego nawrotom?

To, co warto jeszcze zrobić, żeby trądzik nie powrócił to zmiana swoich codziennych nawyków żywieniowych i kontrolowanie stanu swojego zdrowia. Pamiętajmy, że za trądzik odpowiedzialnych może być wiele różnych czynników — nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, ale też dieta uboga w witaminy i składniki mineralne, zaś bogata w tłuszcze i węglowodany, jak również zmiany hormonalne w naszym organizmie. W tym przypadku warto zrobić wszystko, by uchronić się ponownym i długotrwałym leczeniem trądziku na twarzy.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły