3 pytania do eksperta

Leczenie opryszczki należy rozpocząć od chwili wystąpienia pierwszych objawów

Img_Leczenie opryszczki należy rozpocząć od chwili wystąpienia pierwszych objawów

Wywołana przez słońce opryszczka najczęściej umiejscawia się wokół ust lub nosa. Leczenie trzeba rozpocząć, jak tylko pojawią się pierwsze objawy. Aby zapobiegać jej wystąpieniu, należy wyrobić w sobie kilka prostych nawyków. Oto porady dermatologa dotyczące tego problemu.

Jakie są charakterystyczne cechy opryszczki wywołanej przez słońce?

Opryszczka może wystąpić w różnych okolicznościach.

Wystąpienie opryszczki może zostać wywołane przez gorączkę, zmęczenie, miesiączkę lub stres. Słońce też jest czynnikiem inicjującym. Moi pacjenci często zgłaszają poważne wykwity opryszczki wokół ust lub nosa pojawiające się, jak tylko zaczynają uprawić sporty zimowe lub na początku letniego urlopu. Ta dolegliwość psuje im wyjazd ze względu na widoczne zmiany i uczucie pieczenia.

Jak Pan leczy opryszczkę?

Istnieją leki, które mogą zablokować namnażanie się wirusa.

Nasi pacjenci doskonale znają lekkie uczucie pieczenia, które zapowiada pojawienie się opryszczki. Leczenie musi się rozpocząć, jak tylko wystąpią pierwsze objawy.  Należy powstrzymać się od drapania strupków, bo może to stać się przyczyną zakażenia krzyżowego przez bakterie (liszajec) lub spowodować rozprzestrzenianie się wirusa. Cierpiący pacjenci muszą unikać bezpośredniego kontaktu (całowanie) z przyjaciółmi i rodziną oraz drażniących środków, które mogą zaognić rany.

Czy, Pana zdaniem, opryszczce wywołanej słońcem można zapobiec?

Czynnik inicjujący zakażenie opryszczką jest wyraźnie określony.

Namnażanie się wirusa już obecnego w organizmie jest stymulowane przez promieniowanie słoneczne UV. Stąd też ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, aby pacjenci mogli uniknąć pojawienia się wykwitów opryszczki. Przepisuję ochronne sztyfty do ust, które należy stosować co dwie godziny. Resztę twarzy chronimy produktami o wysokim filtrze przeciwsłonecznym z szerokim spektrum działania zabezpieczającym przed promieniami UVB i UVA.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły