Skoncentruj się na...

Leczenie trądziku - jak wspomóc skórę przy antybiotykoterapii?

Img_Leczenie trądziku - jak wspomóc skórę przy antybiotykoterapii?

Trądzik jest poważną chorobą skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa. Leczenie trądziku antybiotykami warto jednak wspomagać również odpowiednią pielęgnacją twarzy, by przyspieszyć uzyskanie pożądanych efektów kuracji. Podpowiadamy zatem, jak pielęgnować skórę dotkniętą zmianami trądzikowymi!

Leczenie trądziku lekami - tylko w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją

Trądzik to nie tylko spory defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim choroba skóry, która wymaga podjęcia leczenia u specjalisty. Stosowanie odpowiednich kremów czy preparatów do oczyszczania twarzy będzie jednak doskonałą metodą uzupełniającą leczenie. Co więcej, przy leczeniu trądziku antybiotykami dermatolodzy zalecają zwrócenie szczególnej uwagi na sposób codziennej pielęgnacji skóry - to sposób na złagodzenie podrażnień skóry, które mogą wystąpić po zażywaniu mocnych z reguły leków.

Czy leczenie trądziku antybiotykami jest niezbędne?

Wszystko zależy od nasilenia naszych zmian na twarzy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z niewielką ilością zaskórników oraz niewielkim łojotokiem, możemy przez jakiś czas zdać się na działanie samych kosmetyków do pielęgnacji. Jeśli jednak nie widzimy poprawy, a zmiany wręcz pogłębiają się, to znak, że powinniśmy włączyć skuteczniejsze sposoby leczenia trądziku, które zostaną nam zlecone przez dermatologa. Trzeba też uświadomić sobie to, że trądzik to choroba, która nie przejdzie sama. Zatem im wcześniej podejmiemy właściwe leczenie, tym szybciej zobaczymy jego pozytywne efekty.

Pielęgnacja skóry trądzikowej - nie przesadzaj z kosmetykami antybakteryjnymi

Bardzo częstym błędem, popełnianym przy pielęgnacji twarzy z trądzikiem, jest stosowanie w nadmiarze kosmetyków o działaniu antybakteryjnym. Trzeba zaznaczyć, że po dłuższym stosowaniu “agresywnych” preparatów antybakteryjnych skóra staje się sucha i łuszcząca, problem trądziku nasila się, zaś ogólna kondycja twarzy staje się gorsza niż przed podjęciem leczenia trądziku. Taki sam efekt może przynieść stosowanie kosmetyków dla skóry trądzikowej na bazie mydła i alkoholu. Oczywiście, przy trądziku bardzo ważne jest regularne oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń i bakterii, ale należy robić to w sposób umiejętny, by nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej skóry.

Skuteczne leczenie trądziku - jak oczyszczać skórę?

  • Do mycia twarzy należy stosować specjalny żel bez mydła i alkoholu o odczynie kwaśnym lub neutralnym dla skóry. Takie preparaty możemy znaleźć m. in. w gamie kosmetyków Effaclar La Roche-Posay. Kosmetyki te zahamują rozwój bakterii, a jednocześnie zapobiegną podrażnieniom.
  • Po umyciu twarzy żelem należy dodatkowo przemyć ją przy pomocy bezalkoholowego toniku, który doskonale ściągnie ujścia gruczołów łojowych.
  • Przy leczeniu trądziku bardzo ważne jest regularne (najlepiej 1-2 razy w tygodniu) złuszczanie naskórka. Najlepiej wybierać peelingi z kwasami owocowymi przeznaczone dla skóry tłustej - dzięki temu skutecznie usuniemy martwe komórki naskórka blokujące ujścia gruczołów łojowych.

Zwalczanie trądziku - pielęgnacja po oczyszczaniu

  • Po zabiegu oczyszczania skóry na naszej twarzy powinien znaleźć się odpowiedni nawilżający krem leczniczy dla skóry trądzikowej, który będzie ograniczał nadmierną aktywność gruczołów łojowych.
  • Raz w tygodniu warto zastosować maskę na twarz dla skóry tłustej i trądzikowej z naturalnymi glinkami, witaminą A, cynkiem lub prowitaminą B5. Dzięki niej oczyścimy skórę, usuniemy nadmiar sebum i zwęzimy rozszerzone pory.
  • Aby zapobiec błyszczeniu się skóry, używajmy kosmetyków do makijażu, które również będą w stanie pochłaniać nadmiar tłuszczu.
  • Do tuszowania pojedynczych zmian trądzikowych najlepiej wykorzystać specjalny korektor do twarzy - dla skóry tłustej z dodatkiem składników antyseptycznych.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły