Skoncentruj się na...

Problem z trądzikiem? Zobacz, jakie znamy sposoby na trądzik!

Img_Problem z trądzikiem? Zobacz, jakie znamy sposoby na trądzik!

Trądzik to bardzo powszechny problem, który choć ma różne natężenie to dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to choroba skóry, która pojawia się nie tylko u nastolatków, ale też coraz częściej u dojrzałych osób, a w szczególności kobiet, które na co dzień zmagają się z cerą mieszaną lub tłustą.

Zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się na twarzy w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), ale nierzadko występują one również na dekolcie, ramionach lub plecach. Są to miejsca, w których gruczoły łojowe pracują najintensywniej, a produkowany przez nie łój, w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem, zanieczyszczeniami i bakteriami, prowadzi właśnie do powstania nieestetycznych zmian trądzikowych.

Jaka jest przyczyna Twojego trądziku!

Przy leczeniu trądziku powinniśmy skupić się przede wszystkim na źródle całego problemu, czyli znalezieniu i eliminacji czynników, które są odpowiedzialne za pojawianie się i zaostrzanie zmian trądzikowych. Wpływ na niego mogą mieć zmiany hormonalne w naszym organizmie, zła dieta (bogata w tłuszcze i cukry proste oraz przetworzone pokarmy), nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz przyjmowanie niektórych leków. Dlatego z trądzikiem najlepiej na samym początku zgłosić się do dermatologa, który po obejrzeniu zmian i wykonaniu podstawowych badań, postara się wyeliminować czynniki, które powodują nadmierne przetłuszczanie się skóry i skłonność do trądziku, a następnie dobierze właściwą metodę jego leczenia.

Sposób na trądzik 1 - prawidłowe oczyszczanie skóry!

Przy skłonnościach do trądziku oraz nadmiernego przetłuszczania się skóry, bardzo ważne jest prawidłowe oczyszczanie skóry, którego celem jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, zapobieganie rozwojowi bakterii oraz oczyszczenie zapchanych porów. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze potrafimy odpowiednio wykonać ten zabieg i stosujemy w nadmiarze kosmetyki antybakteryjne lub takie, które w swoim składzie zawierają alkohol. To bardzo duży błąd, bowiem przy dłuższym stosowaniu takich preparatów skóra ulega znacznemu przesuszeniu, zaczyna się łuszczyć, staje się podrażniona, a w konsekwencji zaczyna się jeszcze bardziej przetłuszczać,  co prowadzi do nasilenia zmian trądzikowych. Oczyszczanie skóry przy cerze trądzikowej powinno wyglądać następująco:


*Rano i wieczorem twarz należy oczyszczać przy pomocy wody oraz wybranego żelu do mycia twarzy bez zawartości mydła i o neutralnym dla skóry pH, by zahamować rozwój bakterii i zapobiec podrażnieniom.
*Po umyciu twarzy żelem należy dodatkowo przetrzeć skórę bezalkoholowym tonikiem lub delikatnym płynem micelarnym np. płyn micelarny Effaclar La Roche-Posay. W ten sposób usuniemy martwe komórki naskórka i przywrócimy skórze prawidłowe pH.
*Przy cerze trądzikowej bardzo ważne jest również regularne złuszczanie naskórka. Wystarczy wykonać peeling raz w tygodniu, by skutecznie usunąć martwe komórki, które blokują ujścia gruczołów łojowych.

Sposób na trądzik 2 - leczniczy krem nawilżający

Skuteczne oczyszczanie twarzy jest najważniejszym punktem w pielęgnacji cery z trądzikiem. Nie możemy jednak zapominać o tym, że jego efekty będziemy w stanie utrzymać na skórze tylko w przypadku, gdy zdecydujemy się na drugi, równie ważny etap pielęgnacji, czyli nałożenie odpowiedniego kremu do twarzy. Przy wyborze kremu dla cery trądzikowej należy pamiętać o tym, by poza składnikami matującymi i antybakteryjnymi, znalazły się tam również substancje nawilżające, by nie doprowadzić do zbytniego przesuszenia się twarzy. Jeżeli trądzik ma postać kilku pojedynczych zmian, do codziennej pielęgnacji możemy stosować krem nawilżająco-matujący oraz dodatkowo punktowy preparat na zmiany trądzikowe.

Sposób na trądzik 3 - specjalistyczne zabiegi

Wielkość, ilość i częstotliwość pojawiania się zmian trądzikowych jest sprawą bardzo indywidualną, w związku z czym leczenie trądziku u każdego może wyglądać trochę inaczej. Niewielkie zmiany trądzikowe możemy z powodzeniem starać się redukować przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ale bardziej rozległy problem powinien być leczony pod kontrolą lekarza dermatologa. Warto zaznaczyć, że współcześnie istnieje wiele skutecznych i nowoczesnych metod leczenia nasilonegotrądziku,. Jednak dobór odpowiedniego leczenia powinien być poprzedzony konsultacją lekarską.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły