Skoncentruj się na...

Trądzik różowaty: czy dieta ma wpływ na efekty leczenia?

Img_Trądzik różowaty: czy dieta ma wpływ na efekty leczenia?

Trądzik różowaty to odmiana trądziku, która występuje szczególnie u osób w wieku dojrzałym. W toku leczenia i procesie eliminacji tej choroby skóry, bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Dowiedz się, w jaki sposób dieta ułatwia leczenie trądziku różowatego i jaka jest optymalna dieta na trądzik

Dieta i trądzik różowaty. Jakie znaczenie przy trądziku ma sposób odżywiania?

Trądzik różowaty (acne rosacea) to choroba skóry, która dotyczy osób dojrzałych. Badania wskazują, że doskwiera ona 2% populacji, obejmującej dojrzałe kobiety i mężczyzn. Dermatoza ta jest przewlekłym i zapalnym schorzeniem skóry, które charakteryzuje się obecnością różnego rodzaju wykwitów skórnych (rumień, grudki, krosty). Przyczyną niedoskonałości skóry są zaburzenia naczyniowe oraz łojotokowe, związane z dysfunkcją gruczołów łojowych. Wpływ diety na trądzik różowaty wiąże się z przyczyną jego obecności, a dokładnie z zaburzeniami o podłożu łojotokowym. Otóż skóra przez ujścia mieszków włosowych eliminuje produkty przemiany materii, które pochodzą z pożywienia. Jeśli w codziennej diecie przeważają przetworzone produkty, w procesie ich metabolizowania może dojść do zatkania ujść i porów skóry przez toksyny, które mogą wpłynąć na nasilenie trądziku.

Dieta na trądzik różowaty, czyli leczenie trądziku od wewnątrz

Dieta optymalna dla osób borykających się z trądzikiem różowatym powinna bazować na zdrowej żywności, czyli jak najmniej przetworzonej. Warto sięgać po produkty ze sprawdzonych źródeł, których pochodzenie jest znane. Zaleca się spożywać dużą ilość warzyw i owoców, które zawierają cenne dla organizmu i zdrowia skóry witaminy i antyoksydanty. Składniki te wykazują oczyszczające właściwości, dzięki czemu korzystnie wpływają na skórę - pomagają w eliminacji zmian trądzikowych oraz zapobieganiu im. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, która nawilża skórę od wewnątrz i wzmacnia jej barierę ochronną, dzięki czemu skóra jest w stanie bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dietę w trądziku różowatym warto wzbogacić w suplementy diety. Dzięki nim w łatwy sposób można uzupełnić wszelkie niedobory witamin i minerałów oraz usprawnić procesy zachodzące w skórze. Co prawda dobrze zblilansowana dieta dla osób z trądzikiem różowatym powinna dostarczać wszelkich składników odżywczych. Niestety wiele osób boryka się z trudnością przyswajania niektórych witamin bądź minerałów, a suplementy diety, pomagają skutecznie te braki uzupełnić.

Czego unikać w diecie dla osób z trądzikiem różowatym?

Spożywanie wyżej wymienionych składników jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia skóry, jak i eliminacji trądziku różowatego. Należy jednak pamiętać o tym, że aby dieta naprawdę była skuteczna, trzeba wyeliminować z niej niektóre składniki. Dermatolodzy, jak i inni lekarze specjalizujący się w chorobach skóry, bezsprzecznie potwierdzają, że nabiał, alkohol i cukier szkodzą skórze. Podobny, szkodliwy wpływ wykazują produkty, które zawierają znaczną część konserwantów, barwników i sztucznych składników. Ciężkie, smażone potrawy, ostre przyprawy i używki (kofeina, nikotyna) również utrudniają leczenie trądziku różowatego. Dieta w trądziku różowatym nie powinna także zawierać fast foodów, ciężkich sosów i soli.

Jak wzmocnić korzyści diety na trądzik różowaty?

Dieta doskonale wzmacnia efekty leczenia trądziku, jednak sama w sobie nie powinna stanowić jedynego ,,lekarstwa’’ na tę chorobę skóry. Przestrzeganie zasad żywienia powinno iść w parze z pielęgnacją twarzy i stosowaniem dobrej jakości kosmetyków, przeznaczonych dla skóry borykającej się z trądzikiem. Warto zaopatrzyć się w delikatne środki myjące, oczyszczające, złuszczające i nawilżające. Przykładem produktu, który również należy włączyć do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej, jest tonik do twarzy, np. Mikrozłuszczający tonik zwężający pory Effaclar La Roche-Posay. Dermokosmetyk ten minimalizuje widoczność zaskórników, odblokowuje pory i zapobiega ich zatykaniu. Dodatkowo utrzymuje czystość  skóry, co w połączeniu z dietą pozwala uzyskać naprawdę zadowalające efekty w kuracji przeciwtrądzikowej.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły