Krem z kwasem hialuronowym – korzyści stosowania

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Jednym z najbardziej uniwersalnych i powszechnych składników aktywnych wykorzystywanych w kosmetologii jest kwas hialuronowy. Krem z jego dodatkiem może skutecznie wpłynąć na poprawę wyglądu i kondycji skóry – wszystko dlatego, że ta substancja wykazuje szereg korzystnych właściwości. Jak wybrać odpowiedni krem z kwasem hialuronowym? Od jakiego wieku należy go stosować i przede wszystkim: jakich rezultatów możemy się po nim spodziewać?

Kwas hialuronowy w kremie – jak działa?

Zanim przejdziemy do tego, na co zwrócić uwagę przy doborze właściwego produktu, warto najpierw przedstawić działanie, jakim wykazuje się kwas hialuronowy i co sprawiło, że jest tak chętnie wykorzystywany w pielęgnacji skóry twarzy czy ciała. Przede wszystkim kwas hialuronowy charakteryzuje tzw. higroskopijność, a więc zdolność do przyciągania i zatrzymywania cząsteczek wody. Działa niczym gąbka – wiąże wodę w skórze, zapobiegając jej nadmiernej utracie. Co więcej, jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ilość wody 1000-krotnie przekraczającą jej masę.

Oznacza to, że kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Jest zresztą substancją naturalnie wytwarzaną przez nasz organizm, choć trzeba podkreślić, że wraz z wiekiem jego produkcja spada – jest to element procesu starzenia się skóry, który zaczyna przyspieszać już ok. 25 roku życia.

Tym samym zawartość kwasu hialuronowego w naszym organizmie ma ogromne znaczenie dla zachowania młodego wyglądu skóry. To m.in. właśnie dzięki niemu jest ona sprężysta, gładka i elastyczna. Wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej dobrego kremu z kwasem hialuronowym pomoże nie tylko w ujędrnieniu skóry, ale też w wyrównaniu jej kolorytu i wzmocnieniu jej bariery hydrolipidowej.

Niezwykłe właściwości kwasu hialuronowego sprawiły, że to substancja chętnie stosowana nie tylko w kosmetologii oraz medycynie estetycznej, ale także w ginekologii, stomatologii, ortopedii czy okulistyce. W trakcie zabiegów medycznych służy nie tylko do nawilżania, ale także do zwiększania elastyczności i poprawy gęstości skóry.

Ciekawostką jest, że ze względu na wielkość cząsteczek, kwas hialuronowy wykorzystywany w kosmetyce możemy podzielić na trzy rodzaje, z czego każdy ma nieco inne działanie:

  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – jest w stanie utrzymywać się na powierzchni skóry i tworzyć barierę zapobiegającą utracie wody;
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – ma silne właściwości nawilżające naskórek;
  • małocząsteczkowy kwas hialuronowy – niewielki rozmiar jego cząsteczek umożliwia wniknięcie w warstwę naskórka i nawilżyć go.

Kremy i sera do twarzy to najpopularniejszy typ produktów, w których znajdziemy tę substancję. Z powodzeniem znajdziemy go jednak także w kosmetykach przeznaczonych do oczyszczania, jest też często głównym składnikiem aktywnym np. w balsamach do ciała.

Kwas hialuronowy jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę (również tę wrażliwą), a przy tym uniwersalny – można go stosować niezależnie od wieku czy występujących problemów skórnych.

Rutyna pielęgnacyjna z serum z kwasem hialuronowym

Jakich efektów możemy się spodziewać, stosując kwas hialuronowy?

Krem hialuronowy do twarzy to produkt, który z łatwością możemy wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej – można go swobodnie łączyć z wieloma substancjami aktywnymi nawet w ramach jednej pielęgnacji. Rezultaty są zwykle widoczne gołym okiem: systematyczne stosowanie sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona, a przez to miękka i gładka. Dzięki temu działanie kwasu hialuronowego doceniają szczególnie osoby posiadające suchą skórę oraz ci, którzy zmagają się z tymczasowym odwodnieniem skóry.

Jednocześnie kwas hialuronowy to cenny dodatek do pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Jeśli znajduje się on w wybranym przez nas kremie nawilżającym, kwas hialuronowy zwiększy elastyczność i sprężystość skóry, a co za tym idzie – opóźni pojawianie się zmarszczek i pogłębianie się tych już istniejących. Spowalnia on proces wiotczenia skóry i utraty dotychczasowego owalu twarzy.

Nawet w produktach z wysokim stężeniem kwas hialuronowy pozostaje substancją silnie nawilżającą, a przy tym lekką dla skóry. W związku z tym sprawdzi się doskonale również w przypadku skóry tłustej i mieszanej, przy których ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum jest jednym z kluczowych elementów rutyny. Ponadto kwas hialuronowy pobudza procesy naprawcze w skórze, pomaga zatem w jej odbudowie oraz regeneracji. Przyczynia się on m.in. do szybszej redukcji stanów zapalnych, wobec czego będzie dobrym wyborem dla skóry ze skłonnością do trądziku.

Nie zapominajmy też o tym, że kwas hialuronowy wzmacnia barierę hydrolipidową. W kontekście skóry wrażliwej i reaktywnej będzie zatem redukował podrażnienia i wynikający z nich dyskomfort.

Mówiąc krótko: to składnik aktywny, którego warto poszukiwać w swoim kremie do twarzy. Kwas hialuronowy pozostawia skórę dobrze nawilżoną, promienną i odświeżoną, a przy tym ukojoną, wygładzoną i jędrną.

 Jaki wybrać krem z kwasem hialuronowym

Najlepszy krem z kwasem hialuronowym – czyli jaki?

Ponieważ kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez skórę, nie powinniśmy się obawiać przed wprowadzeniem go do swojej dotychczasowej rutyny pielęgnacyjnej (choć oczywiście każdy nowy produkt, niezależnie od formuły, należy wprowadzać stopniowo). Przy bardzo wrażliwej skórze może być zalecane wcześniejsze wykonanie testu uczuleniowego.

Żeby jednak wybrać odpowiedni krem z kwasem hialuronowym, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz potrzeby naszej skóry. Przykładowo przy skórze tłustej, mieszanej oraz ze skłonnością do trądziku najlepszym rozwiązaniem może być krem o lekkiej, żelowej i szybko wchłaniającej się formule. Z kolei skóra normalna czy sucha może się bardziej polubić z produktem o nieco treściwszej, bogatszej konsystencji.

Warto też ustalić, o jakiej porze dnia zamierzamy sięgać po ten produkt. Przykładowo krem na dzień z kwasem hialuronowym również będzie lżejszy, tak by mógł dobrze współgrać z nakładanym później makijażem. Natomiast w wieczornej pielęgnacji może się sprawdzić bardziej otulająca, odżywcza konsystencja, która wspomaga proces regeneracji zachodzący w skórze w trakcie snu.

Dodatkowo, szczególnie gdy borykamy się z jakimś konkretnym problemem skórnym, sprawdźmy, jakie inne składniki aktywne zawiera krem hialuronowy. Przykładowo, jeżeli zmagamy się z nawracającymi niedoskonałościami, kwas hialuronowy w kremie może być dodatkowo uzupełniony kwasem salicylowym. Z kolei krem z kwasem hialuronowym dla mężczyzn może zawierać również pantenol, który znakomicie będzie koił podrażnienia po goleniu.

Kiedy najbardziej sprawdzi się krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Krem nawilżający z kwasem hialuronowym to doskonały wybór dla każdego, niezależnie od rodzaju skóry. Nie da się jednak ukryć, że w kilku przypadkach jest polecany najbardziej, ponieważ wykazuje wówczas dużą skuteczność w przywróceniu skórze zdrowego wyglądu.

Przede wszystkim to dobre rozwiązanie przy odwodnieniu skóry, które charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia, suchością, szorstkością oraz utratą równomiernego kolorytu. Kwas hialuronowy pomoże w uzupełnieniu poziomu wody w naskórku. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy mamy do czynienia z naruszoną barierą hydrolipidową – skórze może wówczas towarzyszyć uczucie pieczenia, zaczerwienienia i większa skłonność do podrażnień.

Krem do twarzy z kwasem hialuronowym to świetny wybór dla osób między 25. a 30. rokiem życia, kiedy stopniowo wkraczają w wiek, w którym mogą pojawić się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Kwas hialuronowy to skuteczny składnik anti-aging, dzięki któremu można zapobiec wcześniejszemu pojawieniu się zmarszczek , drobnych linii czy bruzd.

Oprócz tego dobry krem z kwasem hialuronowym będzie skutecznym wsparciem dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Nie obciąży jej, a przy tym doskonale ją nawilży, co jest kluczowe w regulowaniu ilości sebum. Ponadto kwas hialuronowy, ze względu na działanie regenerujące, może się przyczynić do zredukowania niedoskonałości.

Jak aplikować krem nawilżający z kwasem hialuronowym?

Ponieważ składnik ten nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce, krem z kwasem hialuronowym może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem. Pamiętajmy jednak, aby aplikować go na wcześniej oczyszczoną skórę, którą możemy też dodatkowo przemyć tonikiem.

Hialuronowy krem do twarzy powinien stanowić ostatni krok rutyny pielęgnacyjnej (wieczorem) lub przedostatni (o poranku, kiedy na końcu powinniśmy nałożyć dodatkowo produkt z filtrem SPF). Poprzedzić możemy go natomiast niemal dowolnie wybranym serum. Jak pisaliśmy wcześniej, kwas hialuronowy można skutecznie łączyć z wieloma innymi składnikami aktywnymi. Przykładowo można go zaaplikować na serum z witaminą C czy serum z niacynamidem. Ważne, aby stawiać raczej na sera o wodno-żelowej formule.

Pamiętajmy, że nie potrzebujemy dużej ilości produktu, by równomiernie rozłożyć go na twarzy. Krem warto zaaplikować także na szyję i dekolt, ponieważ skóra w tych miejscach jest cienka i delikatna, wobec czego zatroszczymy się o jej nawilżenie. Podczas aplikacji możemy dodatkowo wykonać delikatny masaż, co działa na skórę ujędrniająco.

Jaki krem z kwasem hialuronowym wybrać?

Właściwości kwasu hialuronowego zostały docenione m.in. przez markę La Roche-Posay. Jeśli wciąż szukasz odpowiedniego kremu, który nie tylko pomoże Twojej skórze w regeneracji, ale także zapewni działanie przeciwstarzeniowe, być może to właśnie produkt z naszej oferty spełni Twoje oczekiwania.

 Nawilżający krem przeciwzmarszczkowy z kwasem hialuronowym Hyalu B5 La Roche-Posay

Krem przeciwzmarszczkowy do twarzy Hyalu B5 nie tylko zawiera aż dwa rodzaje kwasu hialuronowego, ale także witaminę B5 (pantenol) oraz masło shea. Krem wygładza zmarszczki i drobne linie, widocznie regeneruje, a do tego poprawia jędrność skóry wrażliwej. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra jest zauważalnie bardziej nawilżona. Formuła została dodatkowo wzbogacona o wodę termalną z La Roche-Posay, która koi i pomaga zmniejszyć nadreaktywność skóry.

 Nawilżający, przeciwzmarszczkowy krem pod oczy z kwasem hialuronowym Hyalu B5 La Roche-Posay

W codziennej pielęgnacji warto pamiętać również o tym, żeby zadbać o delikatną skórę wokół oczu. Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Hyalu B5 sprawia, że skóra okolic oczu jest wyraźnie ujędrniona i rozświetlona, a przy tym bardziej nawilżona. Dodatkowo krem wygładza zmarszczki i drobne linie. Produkt wyróżnia się kremową konsystencją oraz formułą wzbogaconą o dwa rodzaje kwasu hialuronowego, witaminę B5 oraz wodę termalną z La Roche-Posay.

Chcesz nawilżyć i ujędrnić skórę kremem z kwasem hialuronowym, ale Twoja skóra ma skłonność do powstawania niedoskonałości? Kwas hialuronowy to cenny składnik aktywny, również w przypadku skóry skłonnej do trądziku dorosłych. Sucha cera trądzikowa potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale także redukcji niedoskonałości i wygładzenia.


Przeczytaj więcej o trądziku dorosłych - czym się charakteryzuje i kogo dotyczy? >>>

Takie działanie może zapewnić Effaclar AZ, czyli żel-krem, który posiada unikalną formułę łączącą aż trzy kwasy rekomendowane przez dermatologów: kwas hialuronowy, kwas azelainowy oraz kwas salicylowy. Produkt działa wielokierunkowo, ponieważ nie tylko redukuje nawracające niedoskonałości takie jak wypryski i przebarwienia potrądzikowe w 7 dni1, ale też zmniejsza widoczność zmarszczek, a skóra staje się napięta2. Effaclar AZ można aplikować również jako bazę pod makijaż.

Hialuronowy krem do twarzy – podsumowanie

Kwas hialuronowy to składnik aktywny, który przynosi wiele korzyści dla skóry: nawilża ją, wygładza i uelastycznia, wzmacnia jej barierę hydrolipidową, a przy tym wspiera proces naturalnej regeneracji. Krem do twarzy z kwasem hialuronowym może być ważnym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej każdego typu skóry. Można go używać w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi, w dodatku jego właściwości przynoszą pozytywne rezultaty przy wielu problemach skórnych. By uzyskać jak najlepszy efekt, kluczowe jest dobranie odpowiedniego kosmetyku oraz jego prawidłowe i systematyczne stosowanie.

 

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa


1 Badanie kliniczne z testem konsumenckim, 81 osób.
2 Badanie kliniczne, 42 osoby


 
Bibliografia:

  1. Dymarska M., Juros W., Janeczko T., Kostrzewa-Susłowe E., Kwas hialuronowy: budowa, właściwości, zastosowanie, „Przegląd Chemiczny” 2016, t. 95, nr 4.
  2. Hyaluronic Acid (kwas hialuronowy), kosmopedia.org/encyklopedia/hyaluronic-acid/ [dostęp: 04.02.2025].
  3. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
  4. Marzęda M., Blicharz A., Swatko T., Małek A., Adult acne a medical and psychological challenge of modern dermatology, „Journal of Education, Health and Sport” 2022, t. 12, nr 12.
     

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.