Skoncentruj się na...

Izotretynoina w leczeniu trądziku - sprawdź szanse i zagrożenia

Img_Izotretynoina w leczeniu trądziku - sprawdź szanse i zagrożenia

Trądzik pospolity to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry - w ciągu całego życia cierpi na nią aż 80% z nas! Jej najczęstszą formą jest trądzik młodzieńczy, która pojawia się w okresie dorastania i zwykle mija do 25 roku życia. Zazwyczaj ten typ choroby przyjmuje łagodną formę, choć objawia się nie tylko zmianami na twarzy, ale też trądzikiem na plecach, ramionach czy dekolcie. Zdarza się jednak, że występowanie niedoskonałości przestaje być lekkim problemem estetycznym i przemienia się w wyjątkowo uciążliwy i bolesny stan zapalny, a po zmianach trądzikowych zostają głębokie blizny. Może się to zdarzyć w każdym wieku. Jeżeli maści, kremy czy inne sposoby na trądzik nie pomagają, należy udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie. W trudniejszych przypadkach lekarze zwykle proponują kurację izotretynoiną. Dowiedz się, czym jest ta substancja i jak wpływa na nasz organizm!

Izotretynoina - czym jest?

Substancja ta jest pochodną witaminy A, zwaną retinoidem. Stosuje się ją w przypadku ciężkiego trądziku lub skóry mającej skłonność do powstawania  na niej blizn. U znacznej większości pacjentów przynosi doskonałe rezultaty - niedoskonałości i łojotok znikają na dobre bez potrzeby powtarzania kuracji. Izotretynoinę stosuje się w formie kapsułek przez kilka miesięcy. Należy bowiem przyjąć 120-150 mg tej substancji na 1 kg masy ciała w ciągu całego okresu leczenia, a dawka dzienna wynosi średnio 0,5-2 mg na 1 kg masy ciała. Działa ona na kilku różnych płaszczyznach:
* reguluje wydzielanie sebum - zmniejsza tym samym rozmiar gruczołów łojowych,
* utrudnia namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, która odpowiada za powstawanie stanu zapalnego w tkance,
* usprawnia proces keratynizacji naskórka, dzięki czemu pory skóry nie zatykają się, a skóra może sprawnie samodzielnie się oczyszczać.

Taka kuracja skutecznie eliminuje zatem same źródła problemu. Wydawać by się mogło, że to idealny sposób na pozbycie się niedoskonałości. Jednak ten lek na trądzik jest bardzo silny, dlatego kurację nim powinno się przeprowadzać tylko w wyjątkowych przypadkach. Wcześniej warto się zastanowić czy zastosowaliśmy już wszystkie inne dostępne sposoby, w tym dietę na trądzik.

Tabletki na trądzik - skutki uboczne izotretynoiny

Chociaż w przypadku leczenia tym specyfikiem skutki uboczne występują rzadko, warto wcześniej poznać zagrożenia. Z kuracji z pewnością będą musiały zrezygnować kobiety w ciąży lub w okresie karmienia. Lek ten może bowiem poważnie uszkodzić płód, a także przeniknąć do pokarmu i zaszkodzić niemowlęciu. Zagrożenie jest na tyle poważne, że przed rozpoczęciem zażywania leków należy wykonać dwa testy ciążowe, a gdy wynik obu będzie negatywny, trzeba przyjmować środki antykoncepcyjne co najmniej na miesiąc przed kuracją i miesiąc po niej. Do pozostałych ewentualnych nieprzyjemnych następstw leczenia należą:
* przesuszona skóra twarzy i suche, podrażnione oczy - czasem idzie to w parze z zapaleniem spojówki oraz wysychaniem błon śluzowych. Musimy wtedy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Należy zaopatrzyć się w lekko natłuszczające i nawilżające kremy do skóry wrażliwej, a także krople do oczu. Zwróćmy uwagę, czym oczyszczamy twarz - odstawmy silnie wysuszające środki i wybierzmy lekki żel do podrażnionej skóry trądzikowej - niezastąpiony bywa tu żel Effaclar od La Roche-Posay, którego formuła została dopasowana do skóry przesuszonej i uwrażliwionej z naturalną skłonnością do łojotoku i powstawania niedoskonałości. Dzięki temu oczyści on pory, ale nie podrażni ani nie przesuszy tkanki,
* uwrażliwienie skóry - w tym na promienie UV - pamiętaj o kremie z filtrem, najlepiej z faktorem SPF50, zwłaszcza w upalne miesiące. Chroń też twarz przed działaniem zimna, np. za pomocą tłustego kremu i nie rozdrapuj powstałych zmian,
* bóle mięśni i stawów - przez lek nasz organizm może m.in. zmniejszyć produkcję mazi stawowej. Na czas leczenia warto zatem zrezygnować z bardzo forsownych ćwiczeń,
* obniżenie nastroju - w trakcie zażywania leku mogą pojawić się nawet stany depresyjne.

To, co na trądzik może być najbardziej skuteczne, niestety nie zawsze jest dobre dla całego organizmu. Dlatego nigdy nie próbujcie kuracji izotretynoiną bez kontroli lekarza!

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły