Skoncentruj się na...

Jak przywrócić równowagę skóry po terapii antytrądzikowej?

Img_Jak przywrócić równowagę skóry po terapii antytrądzikowej?

Trądzik jest bardzo trudną w leczeniu chorobą skóry, która może dotknąć zarówno młodzież, jak i dorosłych. Bardzo często odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej nie wystarcza, by pozbyć się tego problemu i niezbędne okazuje się leczenie trądziku specjalistycznymi metodami np. antybiotykiem czy laserem. Prawidłowa pielęgnacja jest jednak bardzo ważna przy przywracaniu skórze odpowiedniej równowagi po terapii antytrądzikowej. Jak zatem dbać o skórę trądzikową, by zapewnić jej komfort i zdrowy wygląd?

Skóra po terapii trądzikowej

Stosowanie odpowiednio dobranych antybiotyków, hormonów czy retinoidów to bardzo często jedyna skuteczna forma leczenia cięższych odmian trądziku. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu preparaty bardzo silnie oddziałują na skórę, wywołując uporczywe objawy w postaci podrażnienia, suchości, zaczerwienienia i pieczenia skóry, które mogą utrzymać się na niej nawet po zakończeniu terapii trądzikowej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie połączenie wybranej metody leczenia trądziku z preparatami pielęgnującymi skórę, które pozwolą nawilżyć skórę bez uczucia obciążenia i ukoić znajdujące się na jej powierzchni podrażnienia.

Jak leczyć trądzik przy pomocy kosmetyków?

Bardzo dużym błędem, popełnianym przez osoby, które mają za sobą terapię antytrądzikową, jest stosowanie w nadmiarze preparatów antybakteryjnych, którymi chcą zapobiec nawrotom trądziku. Prawda jest jednak taka, że „agresywne” działanie kosmetyków antybakteryjnych może sprawić, że skóra stanie się jeszcze bardziej sucha i łuszcząca, problem trądziku powróci, zaś kondycja twarzy będzie gorsza niż przed podjęciem leczenia trądziku. Po terapii trądzikowej nie zaleca się też stosowania preparatów na trądzik na bazie alkoholu i mydła - mogą one podrażnić i przesuszyć skórę, a zarazem zaburzyć jej naturalną florę bakteryjną. W tym przypadku należy skupić się na regularnym, lecz niezbyt przesadnym oczyszczaniu twarzy z zanieczyszczeń i bakterii, a także nawilżaniu skóry przy jednoczesnym ograniczaniu nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe.

Preparaty na trądzik - oczyszczanie

Po terapii antytrądzikowej do codziennego oczyszczania skóry należy wybierać żele do twarzy bez mydła i alkoholu o odczynie kwaśnym lub neutralnym. Takie kosmetyki pozwolą zahamować rozwój bakterii, a jednocześnie zapobiec podrażnieniom.
Po umyciu twarzy żelem dobrze jest dodatkowo przemywać twarz przy pomocy bezalkoholowego toniku - to pozwoli ściągnąć ujścia gruczołów łojowych.
Przywracanie skórze odpowiedniej równowagi po leczeniu trądziku nie może również odbywać się bez regularnego wykonywania peelingu twarzy. W tym przypadku złuszczanie naskórka najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu przy pomocy produktów z kwasami owocowymi przeznaczonymi dla skóry tłustej. Dzięki tej czynności pozbędziemy się martwych komórek naskórka blokujących ujścia gruczołów łojowych.

Krem na trądzik - jaki produkt wybrać?

Codzienne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i bakterii jest bardzo ważnym punktem w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej po terapii. Nie mniejsze znaczenie ma jednak w tym przypadku stosowanie odpowiedniego kremu do twarzy, który z jednej strony nawilży i ukoi przesuszoną, łuszczącą i podrażnioną skórę, a z drugiej zapobiegnie jej nadmiernemu przetłuszczaniu w głębszych warstwach. Dobre rozwiązanie może tu stanowić odnawiający krem do skóry tłustej Effaclar K + La Roche-Posay o właściwościach nawilżających, złuszczających, antyoksydacyjnych i przeciwdziałających błyszczeniu się skóry. W ramach dodatkowej pielęgnacji skóry warto również 1-2 w tygodniu stosować maskę do twarzy z dodatkiem naturalnych glinek, witaminy A, cynku lub prowitaminy B5, która pomoże oczyścić skórę, usunąć nadmiar sebum i zwęzić rozszerzone pory.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły