#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Jakie pokarmy wywołują trądzik?
… i czy lekarstwo na niego możesz znaleźć na własnym talerzu?

v_article-acne_food.jpg
1

Nabiał może wywoływać trądzik


PRAWDA
Różne badania dają różne wyniki, ale istnieją dowody wskazujące, że duże spożycie nabiału może wywoływać trądzik. Lekarze nie są pewni, dlaczego tak się dzieje – według roboczej hipotezy, winowajcą mogą być hormony zawarte w mleku. Postaraj się ograniczyć spożycie nabiału (bez popadania w przesadę) i sprawdź, jak wpłynie to na twoją cerę. Pamiętaj też - koktajle białkowe na bazie serwatki są jak mocno stężone mleko! Unikaj ich, jeżeli masz problemy z wypryskami.

2

Czekolada powoduje wypryski


FAŁSZ
Każdy z nas jest inny, więc jeżeli odkryjesz, że u ciebie czekolada wywołuje problemy z cerą, postaraj się jej unikać. Nie ma jednak dowodów potwierdzających wpływ czekolady na trądzik. A gorzka czekolada zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które znakomicie wpływają na skórę!

3

Słodycze i ciastka mogą wywołać wypryski


PRAWDA
Ostatnie badania wykazały, że pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym – powodujące wzrost poziomu cukru we krwi – mogą zaostrzać trądzik. Wiemy, że łatwiej to powiedzieć, niż zrobić, ale dla dobra skóry wybieraj pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe zamiast cukrów prostych i białej mąki.

4

Picie dużej ilości wody wypłukuje trądzik


FAŁSZ
Odpowiednie nawilżenie ma istotne znaczenie dla zdrowia i skóra nie jest tu wyjątkiem, ale dodatkowe porcje wody nie oczyszczą porów (szkoda, że to nie aż takie proste!)

5

Tłuszcze rybne korzystnie wpływają na cerę


PRAWDA
Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które pomagają zwalczać stany zapalne we wszystkich układach organizmu, w tym w naszym największym organie – skórze. Postaraj się kilka razy w tygodniu jeść porcję łososia lub tuńczyka. Jeżeli nie znosisz ryb, znakomitym źródłem kwasów omega 3 są także orzechy włoskie.

6

Suplementy z witaminami i minerałami pomagają w większości przypadków trądziku


FAŁSZ
Główne przyczyny trądziku są związane z hormonami, nie z niedoborem witamin i minerałów. Jednak zrównoważona dieta, z dużą ilością owoców i warzyw, pomaga dostarczyć skórze niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje podczas gojenia wyprysków. Warto kierować się zasadą „tęcza na talerzu” – kolorowe owoce i warzywa są pełne naturalnych przeciwutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych.

7

Tłuste pokarmy, jak pizza i frytki, dostarczają paliwa trądzikowi.


FAŁSZ
Rozpowszechniony mit na temat trądziku głosi, że im więcej tłuszczu na talerzu, tym więcej jest go w porach – ale nie istnieje taki bezpośredni związek. Dieta bogata w tłuszcze nasycone może jednak sprzyjać powstawaniu mikro-stanów zapalnych we wszystkich organach ciała, w tym w skórze. Krótko mówiąc: pizza i frytki nie wywołują trądziku, ale dla zdrowia najlepiej jest zachować umiar.

8

Alkohol może powodować wypryski


FAŁSZ
Nie ma przekonujących dowodów na jakikolwiek wpływ alkoholu na trądzik. Wiadomo jednak, że zwiększa on zaczerwienienie twarzy, rozszerzając naczynia krwionośne w skórze, a także sprzyja odwodnieniu – należy zatem pić z umiarem.

EFFACLAR SPOTSCAN

ZRÓB DIAGNOZĘ SWOJEJ SKÓRY
DOBIERZ ODPOWIEDNIĄ PIELĘGNACJĘ