Skoncentruj się na...

Trądzik neuropatyczny - czym jest, jak sobie z nim radzić?

Img_Trądzik neuropatyczny - czym jest, jak sobie z nim radzić?

Trądzik neuropatyczny to jeden z rodzajów trądziku skóry. Poznaj objawy i przyczyny trądziku neuropatycznego oraz sposoby na jego leczenie!

Trądzik neuropatyczny - czym różni się od powszechnych rodzajów trądziku?

Trądzik neuropatyczny jest jednym z rodzajów trądziku skóry. Może dotyczyć zarówno twarzy, jak i ciała. Osoby borykające się z tym rodzajem trądziku mogą walczyć zarówno z wągrami, krostami i wykwitami. Podstawową cechą charakterystyczną trądziku neuropatycznego jest rozdrapywanie wszelkich zmian na skórze, w celu ich eliminacji i uzyskania idealnej skóry. Co istotne, trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne, a z tego względu nie jest określany jako tradycyjne schorzenie, lecz jako problem psychiczny.

Objawy i przyczyny trądziku neuropatycznego

Na trądzik neuropatyczny mogą cierpieć zarówno młode dziewczyny i chłopcy, jak i dojrzałe kobiety oraz mężczyźni. Ten rodzaj trądziku pojawia się bez względu na wiek, płeć i nie jest definiowany pod kątem zmian skórnych. Czynnikiem, który pozwala określić, czy dany rodzaj trądziku jest neuropatyczny, jest rozdrapywanie zmian i usuwanie ich na własną rękę. Z tego też względu trądzik ten określa się często, jako ,,samo-uszkadzający’’. Ważne jest, aby nie popadać w skrajność i jednorazowego usunięcia krosty nie sprowadzać do trądziku neuropatycznego. Choroba ta ma o wiele bardziej skomplikowane podłoże. Wśród podstawowych przyczyn trądziku neuropatycznego wyróżnia się przede wszystkim nieustanne dążenie do perfekcji, nerwice i przekonanie, że usuwanie zmian skórnych na własną rękę jest jedynym skutecznym rozwiązaniem i stanowi najważniejszy element codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Kto jest narażony na trądzik neuropatyczny?

Mimo, że z tym rodzajem trądziku mogą borykać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni i to bez względu na wiek, to najczęściej walczą z nim młode, dojrzewające dziewczyny. Wynika to z przekonania, że nieskazitelna skóra jest synonimem pięknego człowieka. Dodatkowo, trądzik neuropatyczny jest uwarunkowany problemami natury psychicznej, a dokładnie rzecz ujmując - dążeniem do perfekcji i niską samooceną. Pragnienie pięknego, zdrowego ciała jest dominujące. Na trądzik neuropatyczny są również narażone osoby walczące z chorobami nerwicowymi, ponieważ nieustanne usuwanie nawet najmniejszych zmian może świadczyć chociażby o nerwicy natręctw.

Walka z trądzikiem. Jak leczyć trądzik neuropatyczny?

Leczenie trądziku neuropatycznego powinno dotyczyć działań zewnętrznych, mających na celu usunięcie zmian trądzikowych i pozostałości po ich samodzielnym usuwaniu. Z drugiej zaś strony, leczenie tego rodzaju trądziku, powinno dotykać sfery psychicznej, ponieważ to jej zaburzenia warunkują pojawienie się trądziku neuropatycznego.

Leczenie zmian skórnych, charakterystycznych dla trądziku neuropatycznego nie jest wcale prostym działaniem. Wynika to stąd, że osoby na niego cierpiące, mają manię usuwania nawet najmniejszej zmiany na skórze. Ważne jest zatem, aby leczenie zewnętrzne połączyć z uzdrawianiem psychiki. Przy leczeniu skóry twarzy niezbędne są dobrej jakości produkty. Warto sięgnąć po dermokosmetyki, ponieważ są to kosmetyki o działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym jednocześnie. Dzięki temu troska o zdrowie skóry będzie intensywna i z pewnością skuteczna. Przykładem produktu, który może okazać się skuteczny w walce ze zmianami skórnymi jest Odnawiający krem do skóry tłustej Effaclar K(+) La Roche-Posay.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły