Skoncentruj się na...

Pielęgnacja skóry - odpowiedni krem nawilżający do skóry trądzikowej

Img_Pielęgnacja skóry - odpowiedni krem nawilżający do skóry trądzikowej

Skóra tłusta, często trądzikowa, nie jest łatwa w pielęgnacji. Niezwykle wrażliwa, może źle reagować na wiele składników zawartych w kosmetykach. Jaki krem wybrać, aby wspomóc walkę ze zmianami skórnymi, które mogą pozostawiać trwałe ślady w postaci szpecących blizn?

Trądzik - skąd się bierze?

Przyczyny powstawania trądziku nie można jednoznacznie wskazać - leży w kilku źródłach. Z pewnością należą do ich predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta i niehigieniczny tryb życia, stres, a także nadaktywna praca gruczołów łojowych i nadmierne rogowacenie naskórka. Gdy ujścia gruczołów zostaną zatkane, dochodzi do namnażania bakterii beztlenowych, w rezultacie czego powstają zaskórniki, grudki, krostki i wykwity ropne.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej to rytuał, którego nie można pominąć. Przy tym typie skóry absolutnie niedozwolone jest stosowanie zwykłego mydła - skóra ma odczyn kwaśny, zaś mydło zasadowy, który sprzyjają rozwojowi bakterii. Używanie mydła zaburza równowagę skóry, agresywnie pozbawia ją sebum i przesusza, co w rezultacie prowadzi do jeszcze intensywniejszej pracy gruczołów łojowych. Podobnie jest z kosmetykami na bazie alkoholu, które podrażniają i silnie wysuszają. Należy używać głęboko oczyszczających, a jednocześnie delikatnych żeli i płynów micelarnych, które nie naruszają struktury lipidowej skóry. Czynności nie można też wykonywać zbyt często, najlepiej rano i wieczorem, ponieważ mycie pobudza gruczoły do jeszcze większej aktywności. Po oczyszczaniu trzeba użyć toniku, aby wyrównać naturalne pH oraz usunąć pozostałości po środku myjącym. Kolejnym krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego przeznaczonego do skóry tłustej i trądzikowej. Ten kosmetyk trzeba wybrać ze szczególną uwagą, ponieważ ze względu na jakość zawartych składników może niwelować przyczynę powstawania wyprysków lub też w ogóle w tym nie pomagać. W najgorszym wypadku - zaszkodzić skórze.

Kosmetyki do skóry trądzikowej - krem nawilżający

Wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na rodzaj zawartych w nim substancji nawilżających. Ogólnie można je podzielić na trzy grupy: hydrofilowe (przyciągają wodę i wiążą się z nią), higroskopijne (absorbują wodę) oraz hydrofobowe (odpychają wodę i zapobiegają jej parowaniu, tworząc na skórze film ochronny), przy czym te ostatnie mogą zatykać pory i niekorzystnie wpływać na skórę trądzikową. Należą do nich m.in. ciężkie woski, parafiny i silikony. Dobry krem powinien opierać się na lekkiej formule o właściwościach nawilżających i kojących oraz hamować rozwój mikroorganizmów. Takie funkcje pełni krem nawilżający Effaclar H marki La Roche-Posay. Dzięki zawartości Ceramid 5 oraz wody termalnej La Roche-Posay, preparat dodatkowo zmniejsza szorstkość skóry i odbudowuje uszkodzoną warstwę hydrolipidową na skutek stosowania kosmetyków silnie redukujących nadmiar sebum.

Pielęgnacja od wewnątrz

Istotny wpływ na kondycję skóry ma także nawadnianie od wewnątrz. Zdrowa, promienista skóra to wynikowa spożywania minimum 1,5 litra wody dziennie oraz diety bogatej w naturalne składniki wspomagające nawilżanie. W tym zakresie doskonale działają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, których głównym źródłem są oleje, m.in. lniany, sojowy, słonecznikowy. Wpływają na wzmocnienie płaszcza lipidowego i uodpornienie skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a także ograniczają utratę wilgoci.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły