Skoncentruj się na...

Wypadanie włosów jesienią - jakie są przyczyny?

Img_Wypadanie włosów jesienią - jakie są przyczyny?

Wypadanie włosów to problem, z którym możemy mieć do czynienia wszyscy - wynika to z naturalnego cyklu włosa. Wypadanie włosów może jednak nasilić się w pewnych szczególnych przypadkach np. jesienią czy po ciąży. Podpowiadamy zatem, jakie są najczęstsze przyczyny utraty włosów!

Wypadanie włosów na jesień

Choć wypadanie włosów to problem, który może nas dotknąć o każdej porze roku, to prawda jest taka, że jesienią i wiosną zawsze obserwujemy nasilenie tego procesu. O tej porze roku nasze włosy kończą swój cykl rozwojowy i każdego dnia może ich nam ubywać nawet po 80-100. Liczba wypadających włosów może być jednak znacznie większa i nie zawsze musi to wynikać z nadchodzącej zmiany pory roku. Istnieje bowiem wiele różnych czynników, które mogą pobudzać nasze włosy do wypadania.

Bardzo ważne jest jednak to, by cały czas kontrolować ilość wypadających włosów i w razie nasilenia się tego procesu podjąć odpowiednie kroki. Kiedy włosy zaczynają wypadać garściami musimy bardzo szybko zareagować i poddać osłabione kosmyki odpowiednim zabiegom, by zahamować proces wypadania włosów, a jednocześnie pobudzić je do ponownego wzrostu. Bardzo często pomocne okazują się dostępne w aptekach dermokosmetyki do włosów, jednak czasami problem nagłego wypadania włosów jest na tyle skomplikowany, że wymaga podjęcia bardziej specjalistycznych działań z pomocą dermatologa lub trychologa.

Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów nie zawsze musi wynikać z ciężkich warunków atmosferycznych - oczywiście, włosy po zimie, dla której charakterystyczne są niskie temperatury na zewnątrz oraz suche powietrze w pomieszczeniu, a także włosy po lecie, które są narażone na szkodliwe działanie słońca, stają się osłabione i mają bardzo dużą tendencję do wypadania. Jednak za taki stan rzeczy może dodatkowo odpowiadać wiele innych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Zaburzenia hormonalne

Bardzo częstą przyczyną osłabienia i wypadania włosów są zaburzenia w gospodarce hormonalnej - w szczególności u kobiet. Zazwyczaj wiąże się to z zaburzeniami cyklu miesięcznego, przyjmowaniem lub odstawieniem antykoncepcji hormonalnej, okresem menopauzy, a także przebytą ciążą. Najczęściej odpowiadają za to żeńskie hormony estrogeny, które są ważnym czynnikiem regulującym cykl wzrostu włosów. Zaburzenia hormonalne, które są związane ze zmniejszeniem stężenia tych hormonów żeńskich, stanowią bardzo częstą przyczynę wypadania włosów. U kobiet coraz częściej obserwuje się również choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność, chorobę Hashimoto), które również przyczyniają się do spadku kondycji włosów i ich wypadania.

Dieta

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, powodem przejściowego wypadania włosów może być nieodpowiednio zbilansowana dieta lub restrykcyjny sposób odżywiania związany z intensywnym odchudzaniem. Cebulki włosów są bardzo podatne na niedobory dietetyczne - w szczególności białka, witamin i składników mineralnych (cynk, żelazo, miedź). Wystarczą zaledwie dwa tygodnie diety pozbawionej białka, by doprowadzić do zmian zanikowych w cebulkach włosów. Długotrwałe unikanie w diecie białka może spowodować znaczne ścieńczenie i osłabienie włosów, a w następnym kroku nawet łysienie.

Leki

Odpowiedni podział komórek w cebulce i wzrost włosa mogą także zatrzymywać przyjmowane przez nas na co dzień leki, np. pochodne witaminy A czy leki podawane przy chorobach tarczycy. Przyczyną wypadania włosów mogą być także środki stosowane do narkozy przed zabiegiem chirurgicznym.

Choroby skóry głowy

Wypadanie włosów może mieć niekiedy dużo głębsze podłoże i wynikać z niektórych chorób skóry głowy, np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy grzybica. Nasze mieszki włosowe reagują negatywnie jednak nie tylko na choroby skóry głowy, ale też choroby ogólnoustrojowe przebiegające z gorączką. W wyniku tych chorób wypadanie włosów następuje zazwyczaj po około 2-4 miesiącach od wystąpienia infekcji.

Stres

Już jakiś czas temu zaobserwowano, że jedną z przyczyn wypadania włosów może być silny stres lub nadpobudliwość, która okazuje się dużym problemem nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci. Leczenie w tym przypadku jest bardzo trudne, bowiem wymaga współpracy z psychologiem.


Wiek

Większe skłonności do wypadania włosów możemy też zauważyć u siebie wraz z wiekiem. W wyniku postępującego procesu starzenia się mieszki włosowe stają się coraz gorzej ukrwione i zaczyna im brakować odpowiednich substancji odżywczych i budulcowych. W wyniku tego włosy zaczynają ulegać stopniowemu ścieńczeniu i w efekcie przerzedzeniu.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, za problem wypadania włosów bardzo często jesteśmy odpowiedzialni my sami, a dokładnie niewłaściwie dobrane kosmetyki (z dodatkiem silnych detergentów, alkoholu czy sztucznych substancji), nadużywanie sprzętów do stylizacji włosów, częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów, a nawet ich codzienne związywanie w gumkę.

Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów to bardzo częsty problem młodych mam - włosy zazwyczaj zaczynają intensywnie wypadać około 2-3 miesiące po porodzie i proces ten trwa nawet kolejne 6-9 miesięcy. Dlaczego kobiety mają do czynienia z wypadaniem włosów po ciąży? Ciąża i poród to dla kobiecego organizmu bardzo duże obciążenie, w wyniku którego dochodzi do różnych zaburzeń hormonalnych. Burza hormonalna w organizmie kobiety po porodzie, a co za tym idzie nadmierne wypadanie włosów, wywołuje u wielu kobiet panikę, choć prawda jest taka, że jest to dość naturalne zjawisko, które nie powinno budzić w nas dużego niepokoju.

W większości przypadków problem ten zaczyna się 3 miesiące po porodzie i przybiera na sile przez kilka następnych tygodni. Dopiero po upływie około 6 miesięcy sytuacja ta powinna powoli zacząć się normować. Ten okres może się jednak nieco wydłużyć, szczególnie jeśli kobieta decyduje się na karmienie piersią. Okres laktacji wzmaga produkcję prolaktyny - hormonu, którego zbyt duże stężenie może wywołać właśnie problem nadmiernego wypadania włosów.


Mimo że problem wypadania włosów po porodzie jest całkiem naturalnym zjawiskiem, nie należy pozostawiać wobec niego biernym, lecz starać się go zahamować i pobudzić włosy do ponownego wzrostu. Istnieje wiele skutecznych metod przeciwdziałania wypadaniu włosów, jednak trzeba przyznać, że w przypadku kobiet, które urodziły dziecko i karmią, lista możliwych rozwiązań jest nieco krótsza. W tym przypadku niestety odpada większość doustnych środków farmakologicznych, bowiem nie mogą być one przyjmowane przez kobiety karmiące piersią. Dlatego też panie, które urodziły dziecko powinny walczyć z wypadaniem włosów przede wszystkim poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku apteczne preparaty, które charakteryzują się delikatnym składem, ale przy tym skutecznym działaniem. Jeśli młoda mama zastanawia się, jak zapobiec wypadaniu włosów po ciąży, odpowiedzią może być szampon na porost włosów - dobry element delikatnej pielęgnacj.

Nadmierne wypadanie włosów z cebulkami - przeciwdziałaj łysieniu!

Choć wypadanie włosów jest zjawiskiem powszechnym i dotyka nas wszystkich, nie możemy nigdy pozwolić na to, by nasza czujność została uśpiona. Jeżeli nasze włosy widocznie się przerzedziły, nie należy zwlekać z wizytą u odpowiedniego specjalisty - najlepiej zgłosić się z tym do trychologa. Im dłużej będziemy lekceważyć ten problem, tym bardziej możemy narazić się na łysienie, które będzie wymagało od nas podjęcia poważnego leczenia.

Specjalista znajdzie przede wszystkim źródło wypadania włosów, a następnie dobierze odpowiednią dla nas metodę leczenia. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach kluczem do sukcesu jest właśnie znalezienie bezpośredniej przyczyny wypadania włosów, a później unikanie szkodliwych dla naszych włosów czynników. Bardzo często jednak zdarza się tak, że problem wypadania włosów jest na tyle zaawansowany, że wyeliminowanie niekorzystnych czynników w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją okazują się niewystarczające, by skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. W takim przypadku zaleca się zastosowanie jednej lub kilku specjalistycznych metod leczenia wypadania włosów.

Wybór danej metody zależy przede wszystkim od przyczyny wypadania włosów i powinien być konsultowany z lekarzem. Stosowanie różnych środków lub zabiegów na własną rękę może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale jeszcze bardziej pogłębić problem wypadania włosów.

Sposoby na wypadanie włosów

Mając do czynienia z wypadaniem włosów powinniśmy na samym początku przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowym i pielęgnacyjnym. Warto postawić na dobrze zbilansowaną dietę bogatą w białko, witaminy, składniki mineralne i inne produkty odżywcze. Odrzucenie wysokoprzetworzonych produktów spożywczych na rzecz lekkostrawnej diety, pozwoli wzmocnić nie tylko włosy, ale też cały nasz organizm. Codzienną dietę jak najbardziej warto też wzbogacić o odpowiednio dobrane suplementy, bowiem nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji jedynie poprzez pożywienie.

Na czas stosowania kuracji na wypadanie włosów najlepiej zrezygnować ze stosowania kosmetyków do pielęgnacji włosów o ciężkim i chemicznym składzie, bowiem mogą one tylko pogłębić problem wypadania włosów. Najlepsze preparaty do walki z wypadaniem włosów znajdziemy w aptekach i niektórych drogeriach - powinny one charakteryzować się delikatnym składem, który nie podrażni osłabionej już skóry głowy, a jednocześnie pozwoli skutecznie hamować proces wypadania włosów i stymulować wzrost nowych kosmyków. Bardzo dobrze sprawdzą się tu również szampony i odżywki o naturalnym składzie, np. z dodatkiem skrzypu, czarnej rzepy czy pokrzywy - takie preparaty nie tylko dobrze oczyszczają i odżywiają włosy, ale też wzmacniają ich cebulki. Bardzo dobrym sposobem na wypadające włosy jest również stosowanie specjalnych wcierek, które działają bezpośrednio na skórę głowy i uszkodzone cebulki włosów.

Domowe i naturalne sposoby na wypadanie włosów, np. maseczki wykonywane z wybranych produktów spożywczych, mogą być doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji włosów, jednak nie powinny stanowić alternatywy dla specjalistycznych środków czy zabiegów zleconych przez lekarza.

Wypadanie włosów: leczenie i kuracja u lekarza

Niestety zdarza się i tak, że nawet najlepsze kosmetyki czy suplementy diety nie są w stanie nam pomóc w walce z wypadaniem włosów. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak polegać na wiedzy i doświadczeniu lekarza, który może nam zaproponować jedną z bardziej specjalistycznych metod leczenia.

Leczenie farmakologiczne

Najczęściej stosowanym w tym przypadku lekiem jest minoksydyl w postaci roztworu, który wciera się w skórę głowy, a także finasteryd przyjmowany w formie tabletek. Obydwa te leki są bardzo skuteczne w walce z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem, jednak mogą również powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne, np. minoksydyl może wywołać problem nadmiernego owłosienia, podczas gdy finasteryd wywołać niekorzystne zmiany hormonalne.

Leczenie hormonalne

W przypadku łysienia androgenowego lub łysienia rozlanego, które może pojawić się wraz z wiekiem, stosuje się bardzo często leczenie hormonalne. Zwykle w tych przypadkach mamy również do czynienia z mocniejszym łojotokiem, który przy okazji leczenia hormonalnego zostaje wyregulowany. U młodych osób, które zmagają się ze zmianami hormonalnymi, zastosowanie odpowiedniej terapii pozwala wyrównać zaburzenia i doprowadzić do zadowalającego odrostu włosów. U kobiet w okresie menopauzy bardzo pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza w formie pigułek lub plastra hormonalnego.

Mezoterapia

W gabinetach dermatologicznych coraz częściej możemy spotkać się z metodą mezoterapii, która polega na podawaniu (wstrzykiwaniu) różnych środków terapeutycznych w skórę głowy. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta mogą być to leki hamujące wypadanie włosów lub specjalne “koktajle” (mieszanki witaminowo-odżywcze), które mają za zadanie uzupełniać niedobory w skórze głowy, pobudzać krążenie krwi i wspomagać metabolizm w mieszku włosowym, a tym samym pobudzać włosy do wzrostu. Jedną z ciekawych form mezoterapii skóry głowy jest osocze bogatopłytkowe, które uzyskuje się z krwi pacjenta - w płytkach krwi znajdują się bowiem najcenniejsze składniki pobudzające komórki macierzyste w cebulkach włosów. Mezoterapię bardzo często łączy się także z masażem skóry głowy, który ma na celu dodatkowo rozgrzać i pobudzić krążenie krwi w skórze.

Lampy LED

Specjalista może nam też zaproponować specjalną kurację przeciw wypadaniu włosów lampami LED, którymi naświetla się skórę głowy. Dzięki specjalnemu rodzajowi światła pobudzane zostają receptory w mitochondriach komórek włosa, co stymuluje metabolizm, a także skutkuje lepszym podziałem komórek i szybszym wzrostem włosów. Metoda naświetlań lampami LED przynosi bardzo dobre efekty w połączeniu z mezoterapią.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły