3 pytania do eksperta

Wybieram produkty, które okazały się skuteczne w hamowaniu wypadania włosów

Img_Wybieram produkty, które okazały się skuteczne w hamowaniu wypadania włosów

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Średnio tracimy 50 włosów dziennie, są zastępowane przez nowe włosy. W pewnych okolicznościach wypadanie włosów może być znacznie bardziej nasilone (jesień, stres, przemęczenie, choroby...). W wyniku łysienia wypadają wszystkie włosy i nie są one zastępowane nowymi.

Le contexte

W sprawie wypadania włosów pacjenci przychodzą do nas codziennie.

Często jest to spowodowane nasileniem fizjologicznego wypadania włosów, które szczególnie jesienią i wiosną dotyka kobiety, liczba konsultacji znacznie wtedy rośnie. Pacjentów spotykamy także, kiedy zaczyna się pojawiać łysina, co jest trudne do zaakceptowania przez młodych mężczyzn. Wypadanie włosów prawie zawsze budzi pewien niepokój u naszych pacjentów.

Jak leczyć wypadanie włosów, nie tylko łysienie?

Zaczynam od skierowania na badania krwi (poziom żelaza i hormonów tarczycy).

Wyjaśniam mechanizm odpowiadający za wypadanie włosów, żeby uspokoić pacjentów – to także jest element terapii. Często przepisuję suplementy diety (aminokwasy siarkowe: taurynę, cystynę), które mogą pomóc skrócić okres wypadania włosów. Płyny przeciwdziałające wypadaniu włosów również mogą być skuteczne. Zawsze wybieram produkty, które zostały sprawdzone i okazały się skuteczne.

Jak leczy Pan rozpoczynające się łysienie?

Zawsze u moich pacjentów wykonuję testy hormonalne.

W ten sposób, jeśli znajdę jakąś anomalię, mogę rozpocząć leczenie hormonalne. Obecnie istnieją leki, które mogą hamować wypadanie włosów u mężczyzn. Miejscowo używam płynów, które zawierają minoksydyl (5%). Wykorzystuję również do leczenia doustnego finasteryd, który często jest bardzo skuteczny. Jest to długotrwała terapia. Pacjent nie może przerywać leczenia, bo inaczej będzie w dalszym ciągu tracić włosy. Żaden z tych zabiegów nie jest refundowany przez ubezpieczenie zdrowotne.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły