Oświeceni przez naukę

Reakcja łańcuchowa wypadania włosów

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_article_default.jpg

Dokonano naukowego odkrycia, które wyjaśnia zjawisko odpowiedzialne za reakcję łańcuchową wypadania włosów. To mikropodrażnienia wywołane przez wielokrotnie występujące przeciążenia, których skutkiem jest nadmierne wytwarzanie wolnych rodników.

Nieodczuwalne i bezbolesne mikropodrażnienia

Wypadanie włosów, szczególnie u mężczyzn, często ma podłoże genetyczne. W tym przypadku nazywa się je łysieniem androgenowym. Jest spowodowane przez genetyczną wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Inne czynniki mogą również odgrywać ważną rolę w procesie utraty włosów, np. drażniące szampony lub niezbilansowana dieta. Najnowszym odkryciem dermatologii są mikropodrażnienia odpowiedzialne za przyspieszenie wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Kiedy mamy do czynienia z powtarzającym się czynnikiem drażniącym, mikrouraz pojawia się bezpośrednio pod powierzchnią skóry głowy. Niedostrzegalne i bezbolesne mikropodrażnienie wywołuje reakcję łańcuchową, która rozprzestrzenia się do cebulki włosa. W wyniku mikropodrażnienia tkanki skóry wokół cebulki kurczą się, co sprawia, że jest ona mniej skutecznie nawadniana i odżywiana. W konsekwencji włosy stają się cieńsze i zaczynają wypadać.

Czynniki, które mogą powodować urazy: przemęczenie, zanieczyszczenie środowiska i słońce

Obciążające czynniki wewnętrzne i zewnętrzne bezpośrednio oddziałują na skórę głowy. Napięcia wewnętrzne mogą być wywołane przez przemęczenie psychiczne lub emocjonalne, przepracowanie, zmiany pór roku, a nawet brak snu. Czynniki zewnętrzne obejmują niedobrane zabiegi w zakresie pielęgnacji włosów, regularne suszenie i stylizację włosów, zanieczyszczenie środowiska, promienie UV... Tkanki skóry głowy stykają się z tymi obciążeniami, co następnie prowadzi do wzmożonego wytwarzania wolnych rodników. W odpowiedzi na bodźce uaktywniane na skutek zagrożenia ze strony wolnych rodników są wytwarzane substancje prozapalne, które z kolei generują to niezauważalne zjawisko na skórze głowy: mikropodrażnienia. Aktywne składniki kosmetyków mogą wyeliminować mikropodrażnienia u źródła i ochronić cebulki włosów.

PODSUMOWANIE ZE ZDJĘCIAMI...

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły