Oświeceni przez naukę

Reakcja łańcuchowa wypadania włosów

Img_Reakcja łańcuchowa wypadania włosów

Dokonano naukowego odkrycia, które wyjaśnia zjawisko odpowiedzialne za reakcję łańcuchową wypadania włosów. To mikropodrażnienia wywołane przez wielokrotnie występujące przeciążenia, których skutkiem jest nadmierne wytwarzanie wolnych rodników.

Nieodczuwalne i bezbolesne mikropodrażnienia

Wypadanie włosów, szczególnie u mężczyzn, często ma podłoże genetyczne. W tym przypadku nazywa się je łysieniem androgenowym. Jest spowodowane przez genetyczną wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Inne czynniki mogą również odgrywać ważną rolę w procesie utraty włosów, np. drażniące szampony lub niezbilansowana dieta. Najnowszym odkryciem dermatologii są mikropodrażnienia odpowiedzialne za przyspieszenie wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Kiedy mamy do czynienia z powtarzającym się czynnikiem drażniącym, mikrouraz pojawia się bezpośrednio pod powierzchnią skóry głowy. Niedostrzegalne i bezbolesne mikropodrażnienie wywołuje reakcję łańcuchową, która rozprzestrzenia się do cebulki włosa. W wyniku mikropodrażnienia tkanki skóry wokół cebulki kurczą się, co sprawia, że jest ona mniej skutecznie nawadniana i odżywiana. W konsekwencji włosy stają się cieńsze i zaczynają wypadać.

Czynniki, które mogą powodować urazy: przemęczenie, zanieczyszczenie środowiska i słońce

Obciążające czynniki wewnętrzne i zewnętrzne bezpośrednio oddziałują na skórę głowy. Napięcia wewnętrzne mogą być wywołane przez przemęczenie psychiczne lub emocjonalne, przepracowanie, zmiany pór roku, a nawet brak snu. Czynniki zewnętrzne obejmują niedobrane zabiegi w zakresie pielęgnacji włosów, regularne suszenie i stylizację włosów, zanieczyszczenie środowiska, promienie UV... Tkanki skóry głowy stykają się z tymi obciążeniami, co następnie prowadzi do wzmożonego wytwarzania wolnych rodników. W odpowiedzi na bodźce uaktywniane na skutek zagrożenia ze strony wolnych rodników są wytwarzane substancje prozapalne, które z kolei generują to niezauważalne zjawisko na skórze głowy: mikropodrażnienia. Aktywne składniki kosmetyków mogą wyeliminować mikropodrażnienia u źródła i ochronić cebulki włosów.

PODSUMOWANIE ZE ZDJĘCIAMI...

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły