Skoncentruj się na...

Utrata włosów u mężczyzn: główne przyczyny to uwarunkowania genetyczne, nadmierne obciążenia oraz szkodliwy stres

Img_Utrata włosów u mężczyzn: główne przyczyny to uwarunkowania genetyczne, nadmierne obciążenia oraz szkodliwy stres

Gdy zaczynasz łysieć lub nagle tracisz dużo włosów, konieczne jest podjęcie szybkiego leczenia. Męskie łysienie, które często jest dziedziczne, może zostać spowolnione dzięki dobrze dobranym zabiegom przeciwdziałającym wypadaniu włosów. Ważne jest również, aby unikać stresu i jeść dobrze zbilansowane posiłki.

Objawy

Kiedy wypadanie włosów zaczyna odbiegać od normy

Wszyscy tracimy od 50 do 80 włosów dziennie. Podobnie jak nasza skóra włosy odnawiają się w sposób naturalny. Nowe pasma, których średni cykl życia wynosi od 2 do 7 lat, zastępują te, które codziennie tracimy, a każdy mieszek włosowy wytwarza nowy włos w fazie wzrostu. Za naszego życia włosy przechodzą około 25 do 30 cykli rozwoju. Jednak na skutek działania niektórych czynników proces wypadania włosów może przyspieszyć. Jeżeli żaden nowy włos nie zastępuje utraconego włosy się przerzedzają.

Przyczyny

Przyczyny: geny, stres, zmiany pór roku...

U mężczyzn wypadanie włosów jest spowodowane głównie czynnikami genetycznymi. I rzeczywiście, dziedziczne łysienie androgenowe dotyka około 70% mężczyzn i jest spowodowane przez nadmierne ilości męskich hormonów, androgenów w organizmie. Łysienie androgenowe, częściej nazywane łysieniem typu męskiego, może pojawić się w bardzo młodym wieku, ok. 18. roku życia.
Stopniowo proces wzrostu włosów spowalnia, a cykl ich życia zamiast trwać 3, 4 lata, skraca się do jednego roku. Mieszek włosowy głębiej osadza się w skórze i zaczyna zanikać. W rezultacie włosy się przerzedzają. Zaczynają wypadać nad skroniami, nad czołem i na czubku głowy. 

Wypadanie włosów może być spowodowane przez: 
 

  • leki, np. przeciwzakrzepowe lub stosowane w terapiach nowotworowych
  • uraz psychiczny,
  • stres,
  • niezbilansowaną dietę,
  • zmiany pór roku.

Zabiegi pielegnacyjne

Jak sobie radzić z wypadającymi włosami

W każdym przypadku zalecamy szybką konsultację z dermatologiem, aby skutecznie zahamować wypadanie włosów. W rzeczywistości łatwiej jest spowolnić ich wypadanie, niż wznowić wzrost. Istnieją różne dermokosmetyki stosowane przeciwko wypadaniu włosów, takie jak specjalne szampony, płyny czy serum. Dermatolog może również zalecić leczenie farmakologiczne. Wreszcie istnieją także techniki chirurgicznej transplantacji włosów, które także pomogą odnieść sukces w walce z łysieniem.

Na co dzień zalecamy:

  • odpoczynek i unikanie szkodliwego stresu,
  • używanie delikatnych szamponów i odżywek do włosów i unikanie drażniących, mocno działających produktów,
  • jedzenie zdrowych, dobrze zbilansowanych posiłków.

Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z dermatologiem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły