Skoncentruj się na...

Jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja włosów?

Img_Jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja włosów?

Na kondycję i wygląd naszych włosów wpływ mogą mieć różnorodne czynniki. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku nasza codzienna dieta i ogólny stan zdrowia, jednak bez wątpienia najważniejszy element stanowi tu odpowiedni sposób pielęgnacji włosów. Podpowiadamy zatem, jak powinien wyglądać ten rytuał!

Codzienna pielęgnacja włosów - jak powinno wyglądać dbanie o włosy?

Wielu z nas wydaje się, że właściwa pielęgnacja włosów polega wyłącznie na ich codziennym oczyszczaniu, suszeniu i czesaniu. Tymczasem jeśli zależy nam na tym, by uzyskać efekt pięknych, zdrowych, miękkich i błyszczących włosów, trzeba również skupić się na ich regularnym odżywianiu - nie tylko na zewnątrz, ale również i od środka. Należy też pamiętać o tym, że zupełnie inaczej będzie wyglądała codzienna pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych, zaś inaczej ciężkich, grubych, a do tego kręconych. Oznacza to tym samym, że w tym przypadku nie powinniśmy opierać się na działaniu uniwersalnych kosmetyków do włosów, lecz dobierać je względem swoich indywidualnych potrzeb.

Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku właściwa pielęgnacja włosów w domu, jednak nie możemy zapominać również o doraźnej, profesjonalnej pielęgnacji włosów u fryzjera. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy regularnie poddajemy swoje włosy takim czynnościom, jak: farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie czy modelowanie. Wszelkie te działania w sposób istotny niszczą strukturę włosów, dlatego wymagają niekiedy podjęcia bardziej specjalistycznych kroków niż domowa pielęgnacja.

Dbanie o włosy należy dostosować nie tylko do rodzaju swoich włosów, ale też ich długości - długie włosy będą potrzebowały naszego większego zaangażowania niż włosy krótkie. Ponadto inaczej powinna wyglądać codzienna pielęgnacja włosów farbowanych ze względu na ich kolor - jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać intensywny odcień blondu, brązu czy rudego, powinniśmy dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów.

Pielęgnacja włosów nisko- i wysokoporowatych

Można powiedzieć, że prawidłowe określenie porowatości swoich włosów to już połowa sukcesu w ich codziennej pielęgnacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów i zapanować nad ich wyglądem. Na jakiej zatem podstawie określa się porowatość włosów? Przede wszystkim stanu ich zniszczenia oraz kilku innych szczegółów.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate są uznawane za najzdrowszy typ włosów, bowiem ich łuski są ze sobą ściśle ułożone. Z drugiej strony włosy niskoporowate są odporne na stylizację - nie układają się zbyt dobrze, a przy tym mają problem z pochłanianiem wody. Dzięki temu jednak są w mniejszym stopniu narażone na zniszczenia i nie oddają z taką łatwością wartości odżywczych. Włosy niskoporowate nie puszą się i nie elektryzują, a przy tym są gładkie i lśniące. Włosy te trudno zmoczyć, natomiast po zmoczeniu schną dość długo. Przy codziennej pielęgnacji włosów niskoporowatych powinniśmy unikać protein, które mogą obciążyć włosy. Najlepiej sprawdzą się lekkie, ziołowe kosmetyki z dodatkiem emolientów np. masła shea czy oleju kokosowego.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych - z łatwością chłoną wilgoć, a także oddają wszelkie składniki odżywcze. Włosy wysokoporowate bardzo łatwo jest zmoczyć, a dodatkowo wysychają one samodzielnie w dosłownie kilka minut. Włosy w tym typie charakteryzują się bardzo słabą kondycją - są suche, zniszczone, posiadają skłonności do puszenia i elektryzowania. Ich jedyną zaletą jest to, że dobrze się układają i nie sprawiają tyle problemów w codziennej stylizacji, co włosy niskoporowate. Podczas pielęgnacji włosów wysokoporowatych ważne jest regularne dostarczanie im emolientów, np. olejów, i humektantów, np. gliceryna, mocznik - najlepiej w stosowanych maskach do włosów i odżywkach. W tym przypadku bardzo dobrze jest również nałożyć odżywkę przed umyciem włosów, a po umyciu aplikować na nie kwaśną octową płukankę, która pozwoli domknąć łuski.

Możemy mieć też do czynienia z włosami średnioporowatymi, które stanowią mieszankę obydwu powyższych typów. Są one najłatwiejsze w pielęgnacji i zamiast masek potrzebują odżywek z humektantami oraz proteinami.

Pielęgnacja włosów kręconych i falowanych

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów kręconych i falowanych może doprowadzić do przesuszenia i puszenia się fryzury, a także problemu szorstkich i łamliwych włosów. Dlatego też codzienna pielęgnacja włosów kręconych powinna przede wszystkim polegać na nawilżaniu i odbudowywaniu struktury włókna włosowego oraz dodawaniu fryzurze blasku i witalności. W tym przypadku wyjątkowo sprawdzą się kosmetyki o nieco cięższej konsystencji, których powinny unikać posiadaczki pozostałych typów włosów.

W związku z tym, że włosy kręcone są z natury bardziej suche i matowe niż włosy proste, potrzebują nie tylko intensywnego nawilżania, ale też natłuszczania. A w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się regularnie wykonywany zabieg olejowania włosów, który nie tylko zapewni włosom odpowiedni poziom nawilżenia, miękkość i blask, ale też uchroni je przed nadmierną utratą wody. Mniej więcej raz w tygodniu warto nałożyć na włosy olejek, np. arganowy, sezamowy lub lniany, a następnie normalnie umyć je szamponem.
Włosy należy myć przy pomocy delikatnych szamponów do włosów bez dodatku szkodliwych detergentów i parabenów. Szampony do włosów z SLS i SLES mogą niestety dodatkowo przesuszyć i zniszczyć nie tylko włosy, ale również skórę głowy. Warto zatem wybrać delikatny szampon do wrażliwej skóry głowy.
Po każdym myciu włosów należy nałożyć na nie odpowiednią odżywkę do włosów, która pomoże nam je rozczesać. Pamiętajmy też o tym, by włosy kręcone rozczesywać wyłącznie wtedy, gdy są mokre i przy pomocy drewnianego grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach. Czesanie suchych i kręconych włosów może wiązać się z ich szarpaniem i łamaniem.
Suszenie włosów kręconych powinno odbywać się przy pomocy chłodnego nawiewu z suszarki, dzięki czemu włosy będą się mniej puszyć, ich zaś skręt będzie bardziej podkreślony. Podczas suszenia możemy w nie wgniatać wybraną odżywkę bez spłukiwania.
Nałożenie odżywki po umyciu włosów może jednak okazać się niewystarczającym sposobem na ich nawilżenie, dlatego warto je dodatkowo nawadniać przy pomocy serum, mleczka czy innego produktu pielęgnacyjnego. W tym przypadku starajmy się jednak łączyć typowe składniki nawilżające, np. aloes, glicerynę, miód, z natłuszczającymi emolientami, np. wybranym olejem roślinnym, by uniknąć ryzyka puszenia się włosów.
W przypadku pielęgnacji włosów kręconych bardzo przydatne mogą okazać się kosmetyki na bazie protein, np. maski proteinowe, które pięknie podkreślają skręt włosów. W tym przypadku trzeba jednak także pamiętać o tym, by proteiny łączyć z emolientami. Taką maskę należy stosować raz w tygodniu.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Bardzo dużo uwagi należy poświęcić również włosom farbowanym, które są narażone nie tylko na szybką utratę koloru, ale też zniszczenia w wyniku szkodliwego działania amoniaku czy rozjaśniacza. Farbowanie skutecznie osłabia cebulki włosów, przez co stają się one suche, łamliwe, pozbawione blasku i witalności. Bardzo często zdarza się również tak, że włosy po farbowaniu trudno jest wymodelować.

Na rynku kosmetycznym znajdziemy kosmetyki specjalnie dostosowane do potrzeb włosów farbowanych - zawierają one najczęściej odpowiednie składniki nawilżające i chroniące włosy nie tylko przed utratą koloru, ale też szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. promieniami UV.

W przypadku pielęgnacji włosów farbowanych niezbędny będzie przede wszystkim delikatny szampon oczyszczający włosy oraz intensywnie i głęboko nawilżająca maska do włosów, która pomoże zachować odpowiedni poziom nawodnienia kosmyków, miękkość oraz blask. Jeżeli dość często stylizujemy swoje włosy, powinniśmy też posiadać odpowiednie kosmetyki termoochronne, gdyż włosy po farbowaniu są w bardzo dużym stopniu narażone na uszkodzenia wynikające z działania wysokich temperatur.

Pielęgnację włosów po farbowaniu warto także uzależnić od koloru naszych włosów - rudych, brązowych, blond czy czarnych. W wielu sklepach znajdziemy kosmetyki dostosowane specjalnie do wybranego koloru włosów, co pozwali na dłużej zachować intensywny efekt koloryzacji.

Pielęgnacja włosów blond

Po farbowaniu włosów szczególną uwagę na właściwą pielęgnację należy zwrócić w przypadku koloru blond - włosy rozjaśnianie chemikaliami są szczególnie podatne na uszkodzenia, przesuszanie czy łamanie. Bardzo częsty problem, z jakim mają do czynienia panie z włosami w kolorze blond, to przyjmowanie przez nie nieatrakcyjnych, żółtawych lub zielonkawych, refleksów.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych powinna skupiać się przede wszystkim na głębokim nawilżaniu i odżywianiu włosów - w tym przypadku jak najbardziej warto włączyć do grupy stosowanych przez siebie kosmetyków maski, odżywki, olejki i serum z dodatkiem odpowiednich substancji o właściwościach nawilżających i lekko natłuszczających. Dobrze, by stosowane przez nas preparaty zawierały w sobie witaminy, np. witaminę E, która doskonale wygładza i nabłyszcza włosy.

Przy rozjaśnianych włosach blond należy też postawić na delikatne oczyszczanie włosów oraz ich jednoczesne odżywianie podczas mycia - idealnym sposobem na mycie włosów jest metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka).

Przydatne mogą także okazać się kosmetyki z silikonami, które będą chronić włosy przed uszkodzeniami. Rozjaśnione końcówki, które posiadają skłonności do rozdwajania i kruszenia, należy zabezpieczać przy pomocy oleju czy jedwabiu.


Pielęgnacja włosów suchych i tłustych

Włosy suche i włosy z tendencją do przetłuszczania to dwa zupełnie różne typy włosów, które wymagają od nas zupełnie innego sposobu pielęgnacji.

Przy włosach suchych, a nierzadko przy tym zniszczonych, musimy postępować podobnie jak przy włosach kręconych czy blond i skupiać się przede wszystkim na ich skutecznym nawilżaniu. Odpowiednie właściwości natłuszczająco-nawilżające powinny posiadać nie tylko stosowane przez nas maski czy odżywki, ale też szampony do włosów - to bardzo ważne, by włosy suche były skutecznie nawilżone na każdym etapie pielęgnacji. Pamiętajmy jednak o tym, by przy pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych stosowany przez nas szampon nie zawierał takich substancji, jak detergenty czy alkohol, które mogą tylko dodatkowo pogłębić problem przesuszenia włosów, a w konsekwencji prowadzić do pozornie nagłego wypadania włosów.

Przy włosach tłustych należy natomiast unikać kosmetyków o ciężkim składzie - szampon oczywiście powinien posiadać pewne właściwości nawilżające, ale przede wszystkim powinien on skutecznie ograniczać nadaktywność gruczołów łojowych. Przy problemie przetłuszczania się skóry najlepiej sprawdzą się szampony z apteki (dermokosmetyki), które zmniejszą problem przetłuszczania, ale przy tym nie podrażnią skóry głowy. Pamiętajmy też o tym, że przetłuszczanie się włosów może być jednym z objawów poważniejszych chorób skóry głowy np. łupieżu tłustego, dlatego przy bardzo dużych ilościach wydzielanego łoju, warto zgłosić się do specjalisty.Wiemy już jaki szampon do włosów tłustych wybrać, warto pamiętać, że odżywkę stosujemy wyłącznie na długości i na końcach włosów, by ograniczyć ryzyko ich przetłuszczania u nasady. Warto też poszukać specjalnej maski do włosów tłustych, która pomoże nam uporać się z nadmierną pracą gruczołów łojowych.

Zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić codziennej pielęgnacji włosów długich niż krótkich, bowiem mają one większe skłonności do puszenia się, plątania czy rozdwajania. W tym przypadku należy pamiętać przede wszystkim o wygładzaniu ich struktury na długości, by wyglądały one na zdrowsze. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się maski, odżywki i balsamy do włosów które zostały dostosowane również do pozostałych potrzeb i wymagań naszych włosów. Przy pielęgnacji długich włosów musimy też pamiętać o stosowaniu odżywki po każdym myciu włosów, by ułatwić sobie ich rozczesywanie, a także regularnym podcinaniu końcówek.

Włosy krótkie zazwyczaj wymagają od swoich posiadaczek większego zaangażowania przy stylizacji niż pielęgnacji włosów. W tym przypadku warto przede wszystkim postawić na delikatny szampon do włosów, odżywkę i maskę do włosów, a także kosmetyki termoochronne, bowiem krótkie włosy znacznie częściej poddaje się różnorodnym zabiegom stylizacyjnym.

Domowe sposoby pielęgnacji włosów

Kosmetyki do włosów z drogerii lub apteki, a także specjalistyczne zabiegi fryzjerskie - to nie jedyne metody dbania o włosy. Czynności te możemy bowiem uzupełniać przy pomocy domowej pielęgnacji włosów, która oznacza przede wszystkim oczyszczanie i odżywianie włosów przy pomocy samodzielnie stworzonych kosmetyków.

Niesłabnącą popularnością cieszą się m. in. maski do włosów wykonane z produktów spożywczych czy olejowanie włosów przy pomocy wybranych olejków roślinnych. Taka domowa pielęgnacja włosów stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji tradycyjnymi kosmetykami. Nie warto jednak do końca zastępować, np. gotowych masek ze sklepu maseczkami wykonanymi samodzielnie z jajka, piwa czy banana. Gotowe produkty posiadają zazwyczaj bardziej skoncentrowany skład, który jest w stanie wpływać na rzeczywistą poprawę kondycji naszych włosów.

Decydując się domową pielęgnację włosów oraz tworzenie własnych kosmetyków np. płukanka octowa, mieszanka olejków, odżywka do włosów przetłuszczających się z piwa i jajka, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednie proporcje wybranych składników, a także że są one odpowiednio dostosowane do potrzeb naszych włosów.

Naturalna pielęgnacja włosów

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się również naturalne metody pielęgnacji włosów, które polegają na stosowaniu gotowych produktów o naturalnym składzie. Organiczne kosmetyki “bio” lub “eko” pozbawione są wszelkich sztucznych barwników, konserwantów, parabenów, detergentów, silikonów czy alkoholu - to znaczy tych składników, które bardzo niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze włosy, ale też skórę głowy. Naturalna pielęgnacja włosów to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kosmetyków w przypadku osób, które w każdej dziedzinie chcą żyć w zgodzie z naturą, jak również osób, u których preparaty z drogerii wywołują problem nadwrażliwości, reakcji alergicznych czy podrażnień.

W składzie naturalnych kosmetyków znajdziemy natomiast jedynie substancje naturalnego pochodzenia, które bardzo pozytywnie oddziałują nie tylko na włosy, ale też strukturę włosów. Ze względu na delikatny skład polecane są również dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione alergenów. Należy zatem pamiętać o dokładnym przeczytaniu składu kupowanego kosmetyku.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły